21 czerwca 1944 r. zginął Stanisław Korfel „Korski” – żołnierz Kedywu obwodu Nisko-Stalowa Wola

Stanisław Korfel ps. „Korski” w okresie międzywojennym był żołnierzem Wojska Polskiego II RP. Po niemieckiej agresji na Polskę walczył w podziemiu antyniemieckim, początkowo w Związku Walki Zbrojnej i następnie w Armii Krajowej Stalowej Woli. Po powołaniu pionu Kierownictwa Dywersji – tzw. Kedywu dowodził jednym z plutonów Kedywu obwodu Nisko-Stalowa Wola AK.

16 czerwca 1911 r. urodził się Stanisław Bełżyński ps. „Kret”, bohaterski dowódca Kedywu Armii Krajowej obwodu Nisko-Stalowa Wola

Stanisław Bełżyński ps. „Kret“ był żołnierzem Wojska Polskiego II RP. W czasie niemieckiej okupacji aresztowany i przewieziony pierwszym transportem do KL Auschwitz, z którego udało mu się wydostać. W 1943 r. został dowódcą Kedywu Armii Krajowej obwodu Nisko-Stalowa Wola. W 1944 r. zginął bohaterską śmiercią chcąc odwrócić uwagę Niemców od uciekających za nim żołnierzy Kedywu podczas niemieckiej obławy na bazę Kedywu.

78 lat temu Niemcy rozpoczęli największą przeciwpartyzancką akcję w okupowanej Polsce

18 czerwca 1944 r. Niemcy rozpoczęli na terenach dzisiejszej Lubelszczyzny i Podkarpacia największą akcję przeciwpartyzancką w Generalnej Guberni. Pierwszy etap niemieckiej akcji nosił kryptonim „Sturmwind I” i obejmował teren Lasów Janowskich i tzw. Porytowe Wzgórze, gdzie doszło do największego starcia Niemców z polskimi partyzantami i sowieckimi oddziałami rajdowymi. 

82. rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz

Od 2006 r. obchodzimy w Polsce 14 czerwca „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady”. Ten dzień pamięci został uchwalony w 66. rocznicę wysłania przez Niemców pierwszego masowego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz do Oświęcimia. Dziś przypada 82. rocznica pierwszego transportu, którym wywieziony został także późniejszy dowódca Kedywu Armii Krajowej obwodu Nisko-Stalowa Wola oficer dywersji Stanisław Bełżyński ps. „Kret”.