18.2.1943 r. komendant AK gen. Rowecki „Grot” rozkazał oznaczać akcje AK znakiem Polski Walczącej

18 lutego 1943 r. Komendant Główny Armii Krajowej gen. Stefan Rowecki „Grot” rozkazał oznaczać akcje sabotażowe i dywersyjne Armii Krajowej znakiem Kotwicy Polski Walczącej. Symbol PW jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Polskiego Państwa Podziemnego. Znak wybrano w konkursie, ogłoszonym na początku 1942 r. przez Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, by służył Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”. Po raz pierwszy Kotwica Polski Walczącej pojawiła się na ulicach Warszawy 20 marca 1942 r.

15 lutego 1924 r. urodził się kpt. Tadeusz Gajda ps „Tarzan” – niezłomny żołnierz NOW, AK i dowódca NZW

Kpt. Tadeusz Gajda ps. „Tarzan” był niezłomnym żołnierzem antyniemieckiej Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), Armii Krajowej (AK) i antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW). W 1946 r. skazany i zabity przez komunistów w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. W 2017 r. odnaleziony i zidentyfikowany przez IPN, w 2019 r. spoczął na rodzinnym cmentarzu w Stalowej Woli-Rozwadowie.

7 lutego 1916 r. urodziła się mjr. Maria Mirecka-Loryś ps. „Marta” – komendantka NOWK, WSK-AK, NZWK

Dziś swoje 104. urodziny obchodzi mjr. Maria Mirecka-Loryś. W czasie niemieckiej okupacji została łączniczką Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) i wkrótce komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet (NOWK) na Centralny Okręg Przemysłowy (COP) w Stalowej Woli. Po scaleniu NOW z Armią Krajową została komendantką Wojskowej Służby Kobiet (WSK-AK) na Podokręg Rzeszów. W 1945 r. mianowana Komendantką Główną antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet (NZWK) na całą Polskę.

6 lutego 2006 r. odszedł Jan Markut ps. „Wichura” – żołnierz NOW i AK, partyzant oddziału „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka

Jan Markut „Wichura” był w czasie niemieckiej okupacji żołnierzem AK i partyzantem oddziału NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka. Po wejściu Sowietów został aresztowany przez NKWD i skazany za przynależność do AK. Wywieziony na Syberię spędził 4 lata w sowieckich łagrach. Po ’90 r. był aktywnym członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Stalowej Woli. Przed śmiercią wydał książkę opowiadającą o jego działalności w AK i zesłaniu na Syberię pt. „Wspomnienia”.

5 lutego 1912 r. urodził się Stanisław Korfel „Korski” – żołnierz Kedywu obwodu Nisko-Stalowa Wola

Stanisław Korfel ps. „Korski” był w okresie międzywojennym żołnierzem Wojska Polskiego II RP. Po niemieckiej agresji na Polskę walczył w podziemiu antyniemieckim, początkowo w Związku Walki Zbrojnej i następnie w Armii Krajowej Stalowej Woli. Po powołaniu pionu Kierownictwa Dywersji – tzw. „Kedywu” – został dowódcą jednego z plutonów Kedywu AK obwodu Nisko-Stalowa Wola.