72 rocznica największej bitwy partyzanckiej w okupowanej Polsce

©Fundacja KEDYW

We wtorek 14 czerwca w 72 rocznicę Bitwy na Porytowym Wzgórzu przedstawiciele Fundacji „KEDYW” wspólnie z zaprzyjaźnionym Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej SRH „Partyzant” odwiedziliśmy Lasy Janowskie by oddać Cześć poległym Bohaterom tych walk. Wspólnie też przeszliśmy szlakiem partyzanckim zwiedzająć miejsca walk. 

Około 50 km na wschód od Stalowej Woli, w Lasach Janowskich na tzw. Porytowym Wzgórzu, miała miejsce największa bitwa partyzancka w okupowanej Polsce. W planach Niemców było wykonanie kilka kilkudniowych akcji o kryptonimie „Sturmwind I” i „Sturmwind II”, które miały na celu wyeliminowanie grup partyzanckich działających w lasach Lipskich, Janowskich oraz Puszczy Solskiej. W pierwszym etapie operacji „Sturmwind I” doszło w nocy z 14 na 15 czerwca 1944 roku. Na kilka dni przed akcja Niemcy stworzyli 130 kilometrowy pierścień wokół lasów lipskich i janowskich składający się z 30.000 żołnierzy. Okrążone zostały oddziały partyzanckie, które skupiały ponad 3.000 żołnierzy Armii Krajowej (AK), Batalionów Chłopskich (BCh), Armii Ludowej Ziemi Lubelskiej (AL) i partyzantów sowieckich. W nocy z 14 na 15 czerwca żołnierze oddziału AK-NOW „Ojca Jana” dowodzeni przez por. Bolesława Usowa „Konara” po ciężkich walkach rozerwali niemiecki pierścień, pozwalając wyjść z okrążenia prawie wszystkim partyzantom. W bitwie zginęło około 250 partyzantów i około 500 Niemców.

©Fundacja KEDYW

Oddział „Ojca Jana” – grudzień 1943 r.

W bitwie na Porytowym Wzgórzu w Lasach Janowskich brały udział zasańskie oddziały AK „Kmicica” i wspomniane oddziały „Ojca Jana”, które składały się z wielu zdekonspirowanych stalowowolskich AK-ców, wśród których byli m.in. byli członkowie rozwadowskiego Kedywu – Mieczysław Potyrański ps. „Poraj” oraz Czesław Kamiński ps. „Głaz” – konstruktor konspiracyjnego lokalu na strychu rozwadowskiej „Górki” – późniejszej siedziby Kedywu AK obwodu „Niwa” (Nisko-Stalowa Wola).

Partyzancki oddział "Kmicica"

Partyzancki oddział „Kmicica”

Cześć Ich Pamięci!


 

2 komentarze “72 rocznica największej bitwy partyzanckiej w okupowanej Polsce

  1. Wkradł się Wam chochlik. Jest Armii Ludowej Ziemi Lubuskiej, a powinno być Lubelskiej.

Comments are closed.