72 rocznica „Bitwy Nad Sopotem” zwanej r贸wnie偶 „Bitw膮 Pod Osuchami”.

Na zdj臋ciu egzekucja uj臋tych partyzant贸w z okolic Osuch – czerwiec 1944 r.

W niedziel臋 26 czerwca 2016 r. przypada 72 rocznica „Bitwy Nad Sopotem” zwanej r贸wnie偶 „Bitw膮 Pod Osuchami”.

W czerwcu 1944 roku w planach Niemc贸w by艂o wykonanie kilka kilkudniowych akcji o kryptonimie 鈥濻turmwind I鈥 i 鈥濻turmwind II鈥, kt贸re mia艂y na celu wyeliminowanie grup partyzanckich dzia艂aj膮cych w lasach Lipskich, Janowskich oraz Puszczy Solskiej.

Sturmwind I (Wicher I)

W pierwszym etapie operacji 鈥濻turmwind I鈥 dosz艂o w nocy z 14 na 15 czerwca 1944 roku w Lasach Janowskich na tzw. Porytowym Wzg贸rzu. By艂a to聽najwi臋ksza bitwa partyzancka w okupowanej Polsce. Na kilka dni przed akcja Niemcy stworzyli 130 kilometrowy pier艣cie艅 wok贸艂 las贸w lipskich i janowskich sk艂adaj膮cy si臋 z 30.000 偶o艂nierzy. Okr膮偶one zosta艂y oddzia艂y partyzanckie, kt贸re skupia艂y ponad 3.000 偶o艂nierzy Armii Krajowej (AK), Batalion贸w Ch艂opskich (BCh), Armii Ludowej Ziemi Lubelskiej (AL) i partyzant贸w sowieckich. W nocy z 14 na 15 czerwca 偶o艂nierze oddzia艂u AK-NOW 鈥濷jca Jana鈥 dowodzeni przez por. Boles艂awa Usowa 鈥濳onara鈥 po ci臋偶kich walkach rozerwali niemiecki pier艣cie艅, pozwalaj膮c wyj艣膰 z okr膮偶enia prawie wszystkim partyzantom. W bitwie zgin臋艂o oko艂o 250 partyzant贸w i oko艂o 500 Niemc贸w.

Sturmwind II (Wicher II)

Niemiecka akcja „Sturmwind I” okaza艂a si臋 fiaskiem dla Niemc贸w i nie przynios艂a spodziewanych rezultat贸w. Zasadniczym celem „Sturmwind II” by艂o zniszczenie niezwykle licznych na terenie Puszczy Solskiej polskich i sowieckich oddzia艂贸w partyzanckich, kt贸re parali偶owa艂y niemieck膮 komunikacj臋 i niemal偶e ca艂kowicie kontrolowa艂y sytuacj臋 na terenie las贸w, w takich miejscowo艣ciach jak J贸zef贸w Bi艂gorajski czy Aleksandr贸w. Partyzanci stanowili zagro偶enie r贸wnie偶 dla Niemc贸w w du偶ych miastach – np. w Bi艂goraju gdzie przeprowadzili wiele akcji dywersyjnych i sabota偶owych, poza tym komunikacj臋 z tym miastem okupanci musieli utrzymywa膰 przez wysy艂anie silnie bronionych konwoj贸w czy nawet lotnictwa. Liczne oddzia艂y partyzanckie na tych terenach by艂y efektem niemieckiego terroru, kt贸ry na Zamojszczy藕nie przybiera艂 najwi臋ksze rozmiary w skali kraju i Europy.

„Bitwa Nad Sopotem” w lasach Puszczy Solskiej by艂a punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej „Sturmwind II” w kt贸rej wzi臋艂y udzia艂 oddzia艂y Armii Krajowej (AK) oraz Bataliony Ch艂opskie (BCh). W akcji „Sturmwind II” Niemcy odnie艣li sukces nad partyzantami. Z oddzial贸w AK i BCh poleg艂o oko艂o 400 partyzant贸w.聽Po dok艂adnym przeczesaniu las贸w, Niemcy schwytanych partyzant贸w wywie藕li do oboz贸w przej艣ciowych w Bi艂goraju i Zwierzy艅cu, a nast臋pnie do oboz贸w 艣mierci w Majdanku i Be艂偶cu. 63 osoby zosta艂y rozstrzelane na pocz膮tku lipca w lesie Rapy na peryferiach Bi艂goraja. Du偶膮 cz臋艣膰 uj臋tych mordowano na miejscu – podobny los spotka艂 mieszka艅c贸w Osuch i okolicznych wiosek.

Cze艣膰 i Chwa艂a Bohaterom!


73 rocznica Bitwy nad Sopotem