Kalendarium: 24 sierpnia 1942 r. zosta艂 zaprzysi臋偶ony w AK „Cichociemny” Stanis艂aw So艂tys

Fundacja KEDYW

„Cichociemny” Stanis艂aw So艂tys ps. „Sowa”, „W贸jt”

22 grudnia 2015 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowi艂 rok 2016 Rokiem „Cichociemnych”. Z tych elitarnych oddzia艂贸w pochodzi艂 Stanis艂aw So艂ty艣 ps. „Sowa”, „W贸jt”. Po przerzuceniu z Anglii na teren Polski zosta艂 przekierowany do Obwodu „Niwa” (Nisko-Stalowa Wola) gdzie zosta艂 Oficerem Dywersji i szefem rozwadowskiego Kedywu.


艢wiadectwo Stanis艂awa So艂tysa

Stanis艂aw So艂tys ps. „Sowa”, „W贸jt” urodzi艂 si臋 w Warszawie 1 grudnia 1921 roku. Pochodzi艂 z rodziny o tradycjach nauczycielskich. W czasie nauki w gimnazjum dzia艂a艂 jako instruktor harcerski, krzewi膮c polskie tradycje patriotyczne w艣r贸d r贸wie艣nik贸w. We wrze艣niu 1939 roku nie zosta艂 zmobilizowany, jednak ochotniczo przy艂膮czy艂 si臋 19 wrze艣nia do rozbitej ju偶 wtedy Armii 鈥濸rusy鈥, z kt贸r膮 nast臋pnego dnia przekroczy艂 granic臋 polsko-rumu艅sk膮. Na pocz膮tku listopada dotar艂 do Francji, gdzie zosta艂 skierowany do Szko艂y Podchor膮偶ych Piechoty w Guer, kt贸r膮 uko艅czy艂 z bardzo dobrym wynikiem w kwietniu 1940 roku. W czerwcu 1940 roku ewakuowa艂 si臋 do Wielkiej Brytanii, gdzie zosta艂 przydzielony do 1 Brygady Strzelc贸w. Odby艂 kurs zast臋pc贸w dow贸dc贸w pluton贸w.聽Zg艂osi艂 si臋 do s艂u偶by w kraju. Po konspiracyjnym przeszkoleniu w dywersji zosta艂 zaprzysi臋偶ony do Armii Krajowej 24 sierpnia 1942 roku w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza.

Zrzutu z Anglii na teren okupowanej Polski dokonano w nocy z 26 na 27 stycznia 1943 roku w ramach聽operacji 鈥濭auge鈥 dowodzonej przez por. naw. Radomira Walczaka. Ekipa zosta艂a zrzucona na plac贸wk臋 odbiorcz膮 鈥炁籾br鈥 –聽14 km na p贸艂noc od Kielc. Po aklimatyzacji w Warszawie dosta艂 przydzia艂 do rozwadowskiego Kedywu AK obwodu „Niwa” (Nisko-Stalowa Wola) gdzie聽pe艂ni艂 funkcj臋 oficera dywersji od listopada 1943 r. do marca 1944 r., wtedy zosta艂 przeniesiony do Mielca. Jego zadania koncentrowa艂y si臋 wok贸艂 odbioru zrzut贸w sprz臋tu i broni przeznaczonych dla Armii Krajowej. Odpowiada艂 r贸wnie偶 za nadzorowanie produkcji broni w tajnej wytw贸rni zlokalizowanej w podmieleckich Wadowicach.

Dzia艂alno艣膰 dywersyjn膮聽So艂tysa przerwa艂o aresztowanie, do kt贸rego dosz艂o 聽20 maja 1944 r. w dworze聽Przybysz, w Jamach ko艂o Mielca. By艂 wielokrotnie przes艂uchiwany i brutalnie torturowany. Wybito mu wszystkie z臋by, po艂amano palce, wyrywano paznokcie, ale mimo to nie wyda艂 nikogo. Zastrzelono go w celi rzeszowskiego zamku 8 czerwca 1944 roku. W chwili 艣mierci mia艂 zaledwie 23 lata. Po wojnie w 1948 roku jego szcz膮tki z艂o偶ono na聽Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu.

Niemiecki afisz 艣mierci na kt贸rym jest umieszczony "Cichociemny" Stanislaw So艂tys ps. "W贸jt".

Niemiecki afisz 艣mierci na kt贸rym jest umieszczony „Cichociemny” Stanislaw So艂tys ps. „W贸jt”.


Uchwa艂a Sejmu RP


聽Galeria z rocznicy 艣mierci „Cichociemnego” Stanis艂awa So艂tysa 8 czerwca 2016 r. tutaj…