49 lat temu odszed艂 kapelan stalowowolskiej AK – ks. J贸zef Skoczy艅ski ps. „Juliusz”

漏 Fundacja KEDYW

Ks. J贸zef Skoczy艅ski ps. „Juliusz”

ur. 06.03.1903 r. – zm. 20.11.1967 r.

Urodzi艂 si臋 6 Marca 1903 w Rymanowie. Uko艅czy艂 gimnazjum w Sanoku, w 1921 r. wst膮pi艂 do Seminarium Duchownego w Przemy艣lu, gdzie 29 czerwca 1925 r. przyj膮艂 艢wi臋cenia kap艂a艅skie z r膮k biskupa Anatola Nowaka. W latach 1925 – 1929 by艂 wikariuszem w Grodzisku, a nast臋pnie do 1932 r. wikarym i administratorem parafii w Dobromilu. W 1932 r. zosta艂 katechet膮 w Je偶owym, sk膮d 25 stycznia 1939 r. z polecenia biskupa przyby艂 do Stalowej Woli, by uczy膰 religii i tworzy膰 plac贸wk臋 duszpastersk膮 w powstaj膮cym mie艣cie. W czasie okupacji by艂 wikariuszem pomocniczym rozwadowskiej parafii. Zamieszka艂 w Ochronce Si贸str S艂u偶ebniczek w P艂awie, gdzie w 1940 r. przez kr贸tki okres czasu mie艣ci艂a si臋 siedziba Komendy Okr臋gu Rzeszowskiej Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), z kt贸r膮 zwi膮za艂 si臋 od samego pocz膮tku. Wsp贸艂pracowa艂 z wydzia艂em propagandy Okr臋gu, pisz膮c artyku艂y propagandowe do pisma „Szczerbiec”. Po scaleniu z Armi膮 Krajow膮 zosta艂 Kapelanem Obwodu „Niwa” AK (Nisko – Stalowa Wola), by艂 nauczycielem tajnych komplet dla licealist贸w i gimnazjalist贸w.

W czasie okupacji zdo艂a艂 wynegocjowa膰 z Niemcami przeniesienie drewnianego ko艣ci贸艂ka (艣w. Floriana) pochodz膮cego z 1802 roku ze wsi Stany do Stalowej Woli, tym samym uratowa艂 ko艣ci贸艂ek przed zniszczeniem. Uroczyste po艣wi臋cenie ko艣cio艂a pod wezwaniem 艣w. Floriana – Patrona hutnik贸w odby艂o si臋 12 grudnia 1943 r.Wraz z kilkoma dzia艂aczami konspiracyjnymi zorganizowa艂 komitet obywatelski, kt贸ry broni艂 Zak艂ady Po艂udniowe i Elektrownie przed zniszczeniem przez Niemc贸w. Pomaga艂 mieszka艅com miasta. Podczas wojny uratowa艂 偶ycie wielu mieszka艅com interweniuj膮c skutecznie w ich obronie.

(fot. Dionizy Garbacz)

Po艣wi臋cenie drewnianego ko艣ci贸lka 艣w. Floriana 12 grudnia 1943 r.(fot. Dionizy Garbacz)


Egzekucja 10 konspirant贸w Korpusu Zachodniego podczas po艣wi臋cenia ko艣cio艂a 艣w. Floriana tutaj…


Okres powojenny

Po tzw. „wyzwoleniu” miasta czuwa艂 nad utrzymaniem porz膮dku publicznego w czasie tworzenia nowej w艂adzy. Od wrze艣nia 1945 roku do 13 marca 1948 r. pe艂ni艂 funkcj臋 przewodnicz膮cego Rady Narodowej w Stalowej Woli. Po wojnie przyczyni艂 si臋 do elektryfikacji P艂awa oraz do uzyskania praw miejskich przez Stalow膮 Wol臋. W 1953 roku zosta艂 wicedziekanem rudnickim, nast臋pnie przez 8 lat dziekanem. W 1952 roku otrzyma艂 godno艣膰 szambelana papieskiego.

Gdy w ko艅cu 1956 roku powr贸ci艂a szansa budowy ko艣cio艂a w Stalowej Woli, podj膮艂 szybko dzia艂ania. Zorganizowa艂 komitet, kt贸ry zaj膮艂 si臋 organizacj膮 i stawianiem nowego ko艣cio艂a. Budowa sz艂a pomy艣lnie, jednak wskutek nieprzychylnych decyzji w艂adz Stalowej Woli i sytuacji politycznej, budowa na wiele lat zosta艂a wstrzymana. Nie doczeka艂 si臋 nowej 艣wi膮tyni za 偶ycia, na kt贸r膮 tak wiele lat czeka艂. Powiada艂 „Ja bym sobie 偶yczy艂 pierwsz膮 Msz臋 艣w. odprawi膰 w tym ko艣ciele”.

漏 Fundacja KEDYW

Ks. J贸zef Skoczy艅ski z mieszka艅cami podczas budowy koscio艂a M.B. Kr贸lowej Polski w Stalowej Woli. (fot. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli)

Schorowany, zmar艂 20 listopada 1967 roku. Pogrzeb jego by艂 wielk膮 manifestacj膮 religijn膮. Pochowany zosta艂 na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli w miejscu honorowym, obok krzy偶a w centrum cmentarza.

Na cze艣膰 Wielkiego Patrioty i dzia艂acza spo艂ecznego, ulic臋 przy kt贸rej niegdy艣 znajdowa艂a si臋 siedziba gestapo, plebania i gdzie mieszka艂 – nazwano ulic膮 ksi臋dza J贸zefa Skoczy艅skiego.

MW

Oprac. na podstaw: „Rozwad贸w nad Sanem i Charzewice w konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej” Marii Rehorowskiej, www.floriansw.sandomierz.opoka.org.pl, stalowka.net