Stanis艂aw So艂tys ps. „Sowa”, „W贸jt”
ur. 1 grudnia 1921 r. – zm. 8 czerwca 1943 r.
Urodzi艂 si臋 w Warszawie 1 grudnia 1921 roku. Syn Jadwigi i Mi艂osza, legionisty i p贸藕niejszego 偶o艂nierza wywiadu AK. Pochodzi艂 z rodziny o tradycjach nauczycielskich. W czasie nauki w gimnazjum dzia艂a艂 jako instruktor harcerski, krzewi膮c polskie tradycje patriotyczne w艣r贸d r贸wie艣nik贸w. We wrze艣niu 1939 roku nie zosta艂 zmobilizowany, jednak ochotniczo przy艂膮czy艂 si臋 19 wrze艣nia do rozbitej ju偶 wtedy Armii 鈥濸rusy鈥, z kt贸r膮 nast臋pnego dnia przekroczy艂 granic臋 polsko-rumu艅sk膮. Na pocz膮tku listopada dotar艂 do Francji, gdzie zosta艂 skierowany do Szko艂y Podchor膮偶ych Piechoty w Guer, kt贸r膮 uko艅czy艂 z bardzo dobrym wynikiem w kwietniu 1940 roku. W czerwcu 1940 roku po upadku Francji ewakuowa艂 si臋 do Wielkiej Brytanii, gdzie zosta艂 przydzielony do 1 Brygady Strzelc贸w, tam odby艂 kurs zast臋pc贸w dow贸dc贸w pluton贸w i zg艂osi艂 si臋 do s艂u偶by w kraju. Po konspiracyjnym przeszkoleniu dywersyjnym 2413 kandydat贸w, zosta艂 wyselekcjonowany do elitarnej grupy 316 鈥濩ichociemnych” spadochroniarzy Armii Krajowej i zosta艂 zaprzysi臋偶ony 24 sierpnia 1942 roku w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodzana na rot臋聽Armii Krajowej.
Zrzut do Polski i dzia艂alno艣膰 konspiracyjna
Zrzutu z Anglii na teren okupowanej Polski dokonano w nocy z 26 na 27 stycznia 1943 roku w ramach聽operacji 鈥濭auge鈥 – dowodzonej przez por. naw. Radomira Walczaka. Ekipa spadochroniarzy, w kt贸rej si臋 znajdowa艂, zosta艂a zrzucona na plac贸wk臋 odbiorcz膮 鈥炁籾br鈥 –聽14 km na p贸艂noc od Kielc. Po aklimatyzacji w Warszawie dosta艂 przydzia艂 do rozwadowskiego Kedywu AK obwodu „Niwa” (Nisko-Stalowa Wola), gdzie聽pe艂ni艂 funkcj臋 oficera dywersji od listopada 1943 roku聽do marca 1944 roku. Zwolniony z dow贸dztwa rozwadowskiego Kedywu聽zosta艂 przeniesiony do mieleckiego Kedywu AK Obwodu „Mleko”. Jego zadania koncentrowa艂y si臋 wok贸艂 odbioru alianckich zrzut贸w sprz臋tu i broni przeznaczonych dla Armii Krajowej. Odpowiada艂 r贸wnie偶 za nadzorowanie produkcji broni w tajnej wytw贸rni zlokalizowanej w podmieleckich Wadowicach.
Aresztowanie
Dzia艂alno艣膰 dywersyjn膮 Stanis艂awa So艂tysa przerwa艂o aresztowanie, do kt贸rego dosz艂o 聽20 maja 1944 r. w dworze聽Przybysz w Jamach ko艂o Mielca podczas potyczki z Gestapo. Zosta艂 przewieziony do wi臋zienia na rzeszowskim zamku gdzie by艂 wielokrotnie przes艂uchiwany i brutalnie torturowany. Wybito mu wszystkie z臋by, po艂amano palce, wyrywano paznokcie, ale mimo to nie wyda艂 nikogo.
8 czerwca 1944 roku zosta艂 zastrzelony przez Niemc贸w聽w swojej celi. W chwili 艣mierci mia艂 zaledwie 23 lata.

Niemiecki afisz 艣mierci og艂aszaj膮cy wykonanie wyroku 艣mierci na Stanis艂awie So艂tysie.
Po wojnie w 1948 roku jego szcz膮tki przeniesiono i z艂o偶ono w kwaterze wojskowej na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu. Na jego grobie znajduje si臋 r贸wnie偶 pami膮tkowa tabliczka wspominaj膮ca ojca聽Mi艂osza So艂tysa 偶o艂nierza AK, kt贸ry zgin膮艂 w obozie koncentracyjnym Buchenwald w 1945 r.

Gr贸b聽„Cichociemnego” Stanis艂awa So艂tysa ps. „Sowa”, „W贸jt”.

P艂yta nagrobkowa聽„Cichociemnego” Stanis艂awa So艂tysa ps. „Sowa”, „W贸jt”.
Po艣miertnie odznaczony Krzy偶em Srebrnym Orderu Virtuti Militari nr 13403, Krzy偶em Armii Krajowej oraz Medalem Wojska Polskiego. W Stalowej Woli na osiedlu Zasanie, jedna z ulic zosta艂a nazwana ulic膮 Stanis艂awa So艂tysa ku czci jego pami臋ci.
Cze艣膰 i Chwa艂a Bohaterom!
22 grudnia 2015 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowi艂 rok 2016 Rokiem „Cichociemnych”.
MW
oprac. na podst: „Brunatne Lata” Dionizy Garbacz, „Cichociemni” Jedrzej Tucholski”,聽malopolskawiiwojnie.pl, wikipedia.org