1 lutego 1927 r. urodził się „Żołnierz Wyklęty” Kazimierz Gajda ps. „Orlę”

©Fundacja KEDYW

(fot. Stanisław Puchalski)

Kazimierz Gajda ps. „Orlę”

ur. 01.02.1927 r. – zm. 14.04.2004 r.

Urodził się 1 lutego 1927 r. w rodzinnym domu Gajdów na ul. Lipowej w Charzewicach, dziś dzielnicy Stalowej Woli. Jako młody chłopiec pracował w Zakładach Południowych w Stalowej Woli i tam stawiał pierwsze kroki w pracy konspiracyjnej.

Konspiracja

W styczniu 1944 roku zagrożony aresztowaniem, wstąpił do zasańskiego oddziału partyzanckiego NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka. Był najmłodszym partyzantem w oddziale. Uczestniczył w wielu akcjach bojowych oddziału. W czerwcu 1944 roku walczył z oddziałem „Ojca Jana” na Porytowym Wzgórzu, w największej bitwie partyzanckiej w okupowanej przez Niemców Polsce.

©Fundacja KEDYW

Partyzanci „Ojca Jana”. Od lewej: Stanisław Bogacz ps. „Bocian”, (NN) ps. „Rzeżucha”, Kazimierz Gajda ps. „Orlę”, (NN) ps. „Filozof”, (NN) ps. „Albin”, klęczy Antoni Nowosad ps. „Murzyn” (fot. Dionizy Garbacz)

Po wkroczeniu Sowietów do Polski przystąpił do antykomunistycznego oddziału Stanisława Pelczara ps. „Majka”, a następnie przeszedł do oddziału Tadeusz Gajdy „Tarzana” – swojego brata stryjecznego.


Życiorys Tadeusza Gajdy ps. „Tarzan”


W czerwcu 1945 roku uczestniczył w bitwie oddziału „Tarzana” z NKWD pod Nowym Nartem. Był raniony w potyczce z ukraińską UPA pod Leżajskiem. W kolejnej bitwie w styczniu 1946 r. w Majdanie Zbydniowskim znów zostaje ranny, tym razem ciężko. Poszukiwany przez Urząd Bezpieczeństwa (UB), ukrywał się w Tarnowie i na Śląsku. Przymusowo wcielony do Batalionu Pracy pracuje dwa lata.

Kazimierz Gajda za walkę o niepodległość Ojczyzny został awansowany przez MON do stopnia podporucznika oraz uhonorowany wieloma odznaczeniami wojskowymi. Zmarł 13 kwietnia 2004 roku w wieku 77 lat, spoczywa na Cmentarzu Parafialnym w Stalowej Woli – Rozwadowie.

©Fundacja KEDYW

Grób Kazimierza Gajdy w Stalowej Woli – Rozwadowie (fot. Fundacja KEDYW)

Cześć Jego Pamięci!

 

MW

zródło: Maria Rehorowska „Rozwadow nad Sanem i Charzewice w konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej”, Wiesława Kafara.


podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *