(fot. D. Garbacz)
Wiesław Zagoździński
ur. 10 kwietnia 1921 r. – zm. 12 grudnia 1943 r.
Żołnierz Korpusu Zachodniego – AK Stalowa Wola
Urodził się w Warszawie 10 kwietnia 1921 roku. Był synem Wacława i Zeniady. Do Stalowej Woli przeprowadził się w 1938 roku wraz z rodzicami. Przed wojną uczył się w stalowowolskim liceum. Maturę uzyskał na tajnych kompletach. W czasie okupacji pracował w Spółdzielni Spożywców „Społem” w Stalowej Woli, a następnie w „Hermann Göring Stahlwerke Braunschweig – Werk Stalowa Wola” (okupowanych Zakładach Południowych COP).
Praca konspiracyjna
W czasie okupacji wstąpił w szeregi Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), a następnie przeszedł do Korpusu Zachodniego, który wchodził w skład stalowowolskiej Armii Krajowej.
Aresztowanie
W grudniu 1943 roku Niemcy natrafili na trop żołnierzy KZ, po przeprowadzonej wspólnie z rozwadowskim Kedywem akcji zdobycia broni z niemieckiego poligonu i zdołali rozbić Korpus Zachodni. Niemcom udało się aresztować prawie wszystkich członków KZ, w tym Wiesława Zagoździńskiego uczestnika akcji na poligonie.
Egzekucja
Wiesław Zagoździński zginął w egzekucji wykonanej przez Niemców na żołnierzach Korpusu Zachodniego 12 grudnia 1943 roku w lasku pod stalowowolską Elektrownią, egzekucji która miała na celu zastraszyć ludność stalowowolską podczas gdy tego dnia był święcony pierwszy stalowowolski kościół.
O egzekucjiach Korpusu Zachodniego pod stalowowolską elektrownią tutaj…
Ekshumacja
Po wojnie 30 października 1945 roku ekshumowano spod stalowowolskiej Elektrowni rozstrzelanych żołnierzy KZ, w tym Wiesława Zagoździńskigo i przeniesiono ich do Mauzoleum na Cmentarz Komunalny, gdzie 1 listopada 1945 roku zostali uroczyście pochowani.

Eshumacja rozstrzelanych członków KZ 30 października 1945 r. (fot. Archiwum Dionizego Garbacza)
Cześć Jego Pamięci!
MW
zródla: Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”, „Mroczne Lata”, „Okupacja i konspiracja w Stalowej Woli 1939-1944”.