2 maja 1925 r. urodził się Zygmunt Stręciwilk – żołnierz rozwadowskiej AK

©Fundacja KEDYW

Zygmunt Stręciwilk

ur. 02.05.1925 r. – zm. 05.04.1944 r.
Żołnierz NOW, następnie AK Rozwadów

Urodził się 2 Maja 1925 roku w Rozwadowie. Syn Michała i Marii z d. Wołoszyn. Był młodszym bratem Romana Stręciwilka – powojennego właściciela historycznej „Górki” (Siedziby rozwadowskiego Kedywu AK). Należał początkowo do rozwadowskiej Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), a następnie do Armii Krajowej.

Od kwietnia 1941 roku pracował jako goniec w „Hermann Göring Stahlwerke Braunschweig – Werk Stalowa Wola” (okupowanych Zakładach Południowych COP). Mieszkał w Rozwadowie i tu był aresztowany w marcu 1944 roku. Wkrótce po aresztowaniu został rozstrzelany w jednej z serii egzekucji, które miały miejsce 5 kwietnia 1944 roku. Wyrok na nim został wykonany „za należenie do nielegalnej organizacji” – jak głosiło „obwieszczenie” niemieckiej policji z 27 marca 1944 roku. Miejsce egzekucji i pochówku do dziś nie jest znane.

©Fundacja KEDYW

Niemieckie obwieszczenie z 27 marca 1944 r. skazujące na śmierć stalowowolskich żołnierzy AK na którym znalazł się Zygmunt Stręciwilk. (fot. Stanisław Dąbrowa-Kostka).

Cześć Jego Pamięci!

MW – Fundacja KEDYW

Bibliografia: Maria Rehorowska „Rozwadów nad Sanem i Charzewice w konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej”, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”, Stanisław Dąbrowa-Kostka „Niemieckie Afisze Śmierci”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *