73 lata temu Niemcy zabili Stanisława Korfela ps. „Korski” – żołnierza rozwadowskiego Kedywu

©Fundacja KEDYW

Stanisław Korfel ps. „Korski”

ur. 5 luty 1912 r. – zm. 21 czerwca 1944 r.
Żołnierz AK Stalowa Wola, żołnierz Kedywu Obwodu Nisko – Stalowa Wola

Stanisław Korfel urodził się 5 lutego 1912 r. w Przybenicach, w dzisiejszym województwie świętokrzyskim. Żonaty, miał dwoje dzieci Marka i Zofię. Z wykształcenia był technikiem budowlanym. Przed wojną pracował w Zarządzie Miejskim w Sosnowcu. W marcu 1938 roku rozpoczął pracę w biurze technicznym Zakładów Południowych funkcjonujących wtedy w Katowicach. W listopadzie 1938 roku przeniósł się do nowo powstających Zakładów Południowych w Stalowej Woli.

Działalność konspiracyjna

Stanisław Korfel ps. „Korski” (po prawej) w Szkole Podchorążych. (fot. Fundacja KEDYW)

W czasie niemieckiej okupacji Stanisław Korfel działał w stalowowolskiej konspiracji, początkowo należał do Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), a następnie do Armii Krajowej. Był członkiem stalowowolskiej placówki Armii Krajowej o kryptonimie „154”, a następnie członkiem rozwadowskiego Kedywu Armii Krajowej obwodu „Niwa” (Nisko – Stalowa Wola). W 1944 roku zagrożony aresztowaniem porzucił pracę i całkowicie przeszedł do podziemia. Jako żołnierz AK uczestniczył w wielu akcjach zbrojnych na terenie Stalowej Woli i okolic.

Likwidacja Kedywu przez Gestapo

Podczas likwidacji przez gestapo rozwadowskiego Kedywu AK na tzw. „Górce” 18 maja 1944 roku, „Korski” został ranny w pierś podczas ostrzeliwania się z gestapowcami na schodach „Górki”, uratował go zwój banknotów, który miał w kieszeni na piersi. Rannemu „Korskiemu”  wraz z trzema członkami Kedywu udało się wydostać przez okno sali kinowej na „Górce” i zbiec do pobliskich Charzewic gdzie się bezpiecznie ukryli.


O likwidacj rozwadowskiego Kedywu AK przez Gestapo tutaj…


Wpadka w Ulanowie

21 czerwca 1944 roku Stanisław Korfel znajdował się w punkcie kontaktowym AK w Ulanowie wraz z kilkoma partyzantami, gdzie leczył ranę po wpadce na „Górce” i przeczekiwał urządzoną przez Niemców pacyfikację Lasów Lipskich, Janowskich oraz Puszczy Solskiej (Niemiecka operacja Sturmwind I, Sturmwind II).

21 czerwca z samego rana żołnierze Wehrmachtu odkryli i otoczyli ich kwaterę i rozegrała się bitwa, w czasie której ostrzeliwania się z Niemcami spoza sterty drzewa, Stanisław Korfel został trafiony serią z niemieckiego automatu – zginął na miejscu.

Ciało Stanisława Korfela rozkazali Niemcy zakopać przyprowadzonym rozbrojonym partyzantom. Po wojnie 31 października 1945 roku ekshumowano jego zwłoki i przewieziono do Stalowej Woli. 1 listopada 1945 roku został uroczyście pochowany w Mauzoleum na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.

Mauzoleum na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli. Miejsce spoczynku wielu żołnierzy stalowowolskiej Armii Krajowej. (fot. Fundacja KEDYW)

Cześć Jego Pamięci!

MW – Fundacja KEDYW

Bibliografia: Fundacja KEDYW, Stanisław Puchalski „Partyzanci Ojca Jana”, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *