2 sierpnia 1944 r. zginął od niemieckich kul Stanisław Krzemiński

Stanisław Krzemiński 

(fot. Zbigniew Krzemiński)

Stanisław Krzemiński urodził się 3 listopada 1914 r. w Rozwadowie, dzisiejszej dzielnicy Stalowej Woli. Był synem Jana i Eleonory z d. Chciuk. Przed wojną Stanisław był aktywnym członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Rozwadowie. Był żonaty z Heleną z d. Olszewską, z którą miał dwóch synów Jana i Zbigniewa.

Stanisław pochodził z patriotycznej rodziny, w której wychowali się antyniemieccy i antysowieccy konspiranci. Jego brat cioteczny Stanisław Krzemiński ps. „Stan” był żołnierzem AK i jednym z dowódców Kedywu Armii Krajowej Obwodu Nisko – Stalowa Wola, Stanisław był również szwagrem Jana Olszewskiego „Żołnierza Wyklętego” partyzanckiego oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) „Tarzana” Tadeusza Gajdy.

Stanisław Krzemiński z zawodu był masarzem, taj jak jego ojciec. Wraz z ojcem Janem prowadzili rodzinny sklep mięsny przy rozwadowskim rynku. We wrześniu 1940 r. Niemcy aresztowali jego ojca i wkrótce został zabity we więzieniu w Kraśniku. Podobny los spotkał również Stanisława, aresztowany przez Niemców początkowo został przewieziony do więzienia w Kraśniku, a następnie na zamek do Lublina. Pd koniec niemieckiej okupacji schorowany został zwolniony z więzienia i powrócił do Rozwadowa do swojej rodziny.

Helena Krzemińska z synami Zbigniewem i Janem. (fot. Zbigniew Krzemiński)

1 sierpnia 1944 r. na tereny Stalowej Woli i Rozwadowa wkroczyły wojska Armii Czerwonej i doszło do pierwszych starć z Niemcami. Stanisław wraz z rodziną zamieszkiwali wówczas przy głównej drodze między Stalową Wolą i Rozwadowem (dziś ul. Rozwadowska). Przed rodzinnym domem Krzemińskich przetaczały się tabory wycofujących wojsk niemieckich i tutaj też dochodziło do walk z Sowietami. 2 sierpnia 1944 r. Stanisław Krzemiński znalazł się w grupie posądzonych przez Niemców o posiadanie amunicji , grupę tą Niemcy wypędzili w pola w stronę rzeki San i tam zginął od niemieckich kul.

Po śmierci Stanisław Krzemiński został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Rozwadowie gdzie spoczywa do dziś.

Grób Stanisława Krzemińskiego na Cmentarzu Parafialnym w Rozwadowie. (fot. Fundacja KEDYW)

Cześć Jego Pamięci!

Syn Stanisława – Zbigniew Krzemiński do dziś utrzymuje rodzinne tradycje kupieckie w Rozwadowie, gdzie przy rozwadowskim Rynku prowadzi wytwórnię luster i sklep.

MW/Fundacja KEDYW

Bibliografia: Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”, Zbigniew Krzemiśki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *