50. rocznica 艣mierci ks. pra艂ata J贸zefa Skoczy艅skiego ps. „Juliusz” – kapelana stalowowolskiej AK

漏 Fundacja KEDYW

ks. pra艂at J贸zef Skoczy艅ski ps. „Juliusz”

ur. 06.03.1903 r. – zm. 20.11.1967 r.

Cz艂onek Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) Komendy w Stalowej Woli
Kapelan Armii Krajowej Obwodu Nisko-Stalowa Wola


Ks. pra艂at J贸zef Skoczy艅ski urodzi艂 si臋 6 Marca 1903 r. w Rymanowie ko艂o Sanoka na Podkarpaciu. Uko艅czy艂 gimnazjum w Sanoku. W 1921 r. wst膮pi艂 do Seminarium Duchownego w Przemy艣lu, gdzie 29 czerwca 1925 r. przyj膮艂 艢wi臋cenia kap艂a艅skie z r膮k biskupa Anatola Nowaka. W latach 1925 – 1929 by艂 wikariuszem w Grodzisku, a nast臋pnie do 1932 r. wikarym i administratorem parafii w Dobromilu. W 1932 r. zosta艂 katechet膮 w Je偶owym, sk膮d 25 stycznia 1939 r. z polecenia biskupa przyby艂 do Stalowej Woli, by uczy膰 religii i tworzy膰 plac贸wk臋 duszpastersk膮 w tym nowym przyfabrycznym mie艣cie powstaj膮cym przy Centralnym Okr臋gu Przemys艂owym (COP).

Okupacja i konspiracja

Wkr贸tce po przybyciu do Stalowej Woli niemiecka III Rzesza napad艂a na Polsk臋 i wkr贸tce Niemcy zaj臋li Stalow膮 Wol臋. W czasie niemieckiej okupacji ks. Skoczy艅ski pe艂ni艂 pocz膮tkowo funkcj臋 wikariusza pomocniczego przy rozwadowskiej parafii M.B. Szkaplerznej i mieszka艂 w Ochronce Si贸str S艂u偶ebniczek w P艂awie (dzisiejs偶ej dzielnicy Stalowej Woli), gdzie w 1940 r. mie艣ci艂 si臋 konspiracyjny punkt kontaktowy Komendy Okr臋gu Rzeszowskiej Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), z kt贸r膮 zwi膮za艂 si臋 od samego pocz膮tku. Wsp贸艂pracowa艂 z wydzia艂em propagandy Okr臋gu NOW, pisz膮c artyku艂y propagandowe do pisma „Szczerbiec”. Po scaleniu z Armi膮 Krajow膮 zosta艂 Kapelanem Obwodu Nisko – Stalowa Wola Armii Krajowej, by艂 te偶 nauczycielem tajnych komplet dla licealist贸w i gimnazjalist贸w. W czasie okupacji ratowa艂 偶ycie wielu mieszka艅com interweniuj膮c skutecznie w ich obronie u w艂adz niemieckich.

Wynegocjowa艂 u Niemc贸w ko艣ci贸艂

W czasie okupacji, dzi臋ki swoim zdolno艣ciom komunikacji z w艂adzami niemieckimi, zdo艂a艂 wynegocjowa膰 przeniesienie drewnianego ko艣ci贸艂ka z 1802 r. ze wsi Stany do Stalowej Woli, kt贸rego Niemcy przeznaczyli do rozbi贸rki, poniewa偶 znajdowa艂 si臋 na terenie, na kt贸rym Niemcy budowali poligon, tym samym uratowa艂 ko艣ci贸艂ek przed zniszczeniem.

Uroczyste po艣wi臋cenie drewnianego ko艣cio艂a pod wezwaniem 艣w. Floriana odby艂o si臋 12 grudnia 1943 r. w Stalowej Woli. Niestety, Niemcy i偶 pozwolili na przeniesienie ko艣cio艂a, chcieli pokaza膰 polskiej ludno艣ci kto jest ich w艂adc膮, wi臋c w dzie艅 podczas gdy odbywa艂a si臋 pierwsza Msza 艢wi臋ta i po艣wi臋cenie, niedaleko pod stalowowolsk膮 Elektrowni膮 niemiecki pluton egzekucyjny dokona艂 egzekucji 10 偶o艂nierzy stalowowolskiego Korpusu Zachodniego Armii Krajowej, kt贸rych wi臋zili w stalowowolskiej siedzibie Gestapo w pobli偶u ko艣cio艂a.

(fot. Dionizy Garbacz)

Po艣wi臋cenie drewnianego ko艣ci贸lka p.w. 艣w. Floriana 12 grudnia 1943 r. w Stalowej Woli (fot. Dionizy Garbacz)


O egzekucjach na stalowowolskim Korpusie Zachodnim tutaj


Po wojnie

Pod koniec niemieckiej okupacji wraz z kilkoma dzia艂aczami konspiracyjnymi zorganizowa艂 Komitet Obywatelski, kt贸rego zadaniem by艂o broni膰 Zak艂ady Po艂udniowe (COP) i Elektrowni臋 przed zniszczeniem przez wycofuj膮cych si臋 Niemc贸w. Po wej艣ciu wojsk Sowieckich do Stalowej Woli czuwa艂 nad utrzymaniem porz膮dku publicznego w czasie tworzenia nowej w艂adzy.

漏 Fundacja KEDYW

Ks. J贸zef Skoczy艅ski z mieszka艅cami podczas budowy koscio艂a M.B. Kr贸lowej Polski w Stalowej Woli. (fot. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli)

Od wrze艣nia 1945 r. do 13 marca 1948 r. pe艂ni艂 funkcj臋 przewodnicz膮cego Rady Narodowej w Stalowej Woli. Po wojnie przyczyni艂 si臋 do elektryfikacji P艂awa oraz do uzyskania praw miejskich przez Stalow膮 Wol臋. W 1952 r. otrzyma艂 godno艣膰 szambelana papieskiego. W 1953 r. zosta艂 wicedziekanem rudnickim, a nast臋pnie przez 8 lat dziekanem.

W 1956 r. po uzyskaniu pozwolenia od komunist贸w na budow臋 du偶ego, murowanego ko艣cio艂a w Stalowej Woli, szybko zorganizowa艂 komitet, kt贸ry zaj膮艂 si臋 organizacj膮 i stawianiem nowego ko艣cio艂a. Budowa sz艂a w szybkim tempie, jednak wkr贸tce komunistyczne w艂adze Stalowej Woli wstrzyma艂y budow臋 i tak potrwa艂a ta sytuacja przez 10 lat.

W tamtym czasie marzeniem ks. Skoczy艅skiego by艂o odprawienie w nowym ko艣ciele pierwszej Mszy 艢wi臋tej. Jak wtedy podkre艣la艂 „Ja bym sobie 偶yczy艂 pierwsz膮 Msz臋 艣w. odprawi膰 w tym ko艣ciele”, nie doczeka艂 si臋 jednak sko艅czenia nowej 艣wi膮tyni, na kt贸r膮 wiele lat pracowa艂 i zabiega艂 u komunist贸w. Schorowany, zmar艂 20 listopada 1967 r. Pogrzeb jego by艂 wielk膮 manifestacj膮 religijn膮, na kt贸r膮 przyby艂o wielu mieszka艅c贸w i jego bliskich. Pochowany zosta艂 na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli w miejscu honorowym, obok krzy偶a w centrum cmentarza.

Na cze艣膰 ks. Skoczy艅skiego – wielkiego Patrioty, 呕o艂nierza Armii Krajowej i dzia艂acza spo艂ecznego, ulic臋 przy kt贸rej niegdy艣 znajdowa艂a si臋 siedziba Gestapo oraz pierwsza plebania i gdzie zamieszkiwa艂 nazwano ulic膮 ksi臋dza J贸zefa Skoczy艅skiego.


50. rocznica 艣mierci ks. J贸zefa Skoczy艅skiego w ko艣ciele 艣w. Floriana

W niedziel臋 19 listopada 2017 r. z okazji 50. rocznicy 艣mierci ks. pra艂ata J贸zefa Skoczy艅skiego, w zabytkowym drewnianym ko艣ciele pod wezwaniem 艣w. Floriana, kt贸ry zosta艂 przywieziony do Stalowej Woli dzi臋ki jego staraniom 74 lata wcze艣niej, odby艂a si臋 Msza 艢wi臋ta w jego intencji. Niestety z przykro艣ci膮 trzeba przyzna膰, 偶e niewielu dzi艣 ju偶 pami臋ta pierwszego proboszcza, zas艂u偶onego dla miasta kap艂ana i kapelana Armii Krajowej. A to wielka szkoda, bo przecie偶 tak wiele jemu zawdzi臋czamy.

Cze艣膰 Jego Pami臋ci!

Msza 艢wi臋ta w ko艣ciele 艣w. Floriana w Stalowej Woli w intencji ks. J贸zefa Skoczy艅skiego w 50. rocznic臋 艣mierci 19 listopada 2017r. (fot. Fundacja KEDYW)

 

MW/Fundacja KEDYW

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwca Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Maria Rehorowska „Rozwad贸w nad Sanem i Charzewice w konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej”, www.floriansw.sandomierz.opoka.org.pl.