29 listopada 1910 r. urodził się Ryszard Śliżyński ps. „Skowron”, „Bystry” – były komendant obwodu Nisko-Stalowa Wola AK

©Fundacja KEDYW

ppor. Ryszard Śliżyński ps. „Skowron”, „Bystry”

ur. 29 listopada 1910 r. – zm. 13 października 1944 r.
Podporucznik rezerwy Wojska Polskiego
Żołnierz AK, były komendant obwodu Nisko – Stalowa Wola
Uczestnik Powstania Warszawskiego

Podporucznik Ryszard Śliżyński urodził się w Brześciu nad Bugiem, był synem Ryszarda i Apolonii z d. Czarneckiej. Z wykształcenia był technikiem budowlano-drogowym. Pracował w Ministerstwie Komunikacji, a następnie w kierownictwie budowy gmachu dyrekcji PKP  i kolonii mieszkalnej w Chełmie. Od Czerwca 1933 roku do maja 1938 roku pracował przy przebudowie Warszawskiego Węzła Kolejowego. W maju 1938 roku podjął pracę konstruktora budowlanego w wydziale technicznym Zakładów Południowych w Katowicach. Latem 1938 roku przeprowadził się do Stalowej Woli, gdzie nadal pracował jako konstruktor budowlany w Zakładach Południowych Stalowej Woli. Pracował również jako konstruktor kolonii mieszkalnej Stalowej Woli. Przed wojną odbył służbę wojskową, był żołnierzem rezerwy Wojska Polskiego w stopniu podporucznika.

Praca konspiracyjna

W czasie okupacji podjął się działalności konspiracyjnej. Był jednym z organizatorów Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) w Stalowej Woli, z której powstała stalowowolska Armia Krajowa. Był uczestnikiem rozmów scaleniowych AK z Batalionami Chłopskimi (BCh) i Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW). Jako zastępca komendanta obwodu AK, często uczestniczył w akcjach Kedywu obwodu. W grudniu 1943 roku został aresztowany przez gestapo na terenie niemieckiego szpitala – dzisiejszej szkole PSP nr 1 przy ul. Dmowskiego w Stalowej Woli. Po szybkiej akcji rozwadowskiego Kedywu, jeszcze tego samego wieczoru został odbity z rąk Niemców w szpitalu. Choć akcja się powiodła Ryszard Śliżyński został lekko rany podczas strzelaniny żołnierzy Kedywu z Gestapo. Po akcji wszyscy wycofali się do rozwadowskiej „Górki” – bazy Kedywu. W rozwadowskim Kedywie spędził kilka tygodni lecząc rany, których doznał podczas akcji odbicia w szpitalu.

Przedwojenna szkoła powszechna, w ktorej Niemcy urządzili szpital podczas okupacji (fot: D. Garbacz)

Przedwojenna szkoła powszechna, w której Niemcy urządzili szpital podczas okupacji, miejsce odbicia Ryszarda Śliżyńskiego. (fot: Dionizy Garbacz)

Ucieczka do Warszawy

W strukturach AK był zastępca komendanta obwodu Nisko-Stalowa Wola AK Kazimierza Pilata ps. „Zaremba”. W marcu 1944 roku po aresztowaniu Komendanta Kazimierza Pilata przejął funkcję komendanta obwodu. Ciągle zagrożony aresztowaniem po dekonspiracji podczas odbicia ze szpitala, w kwietniu 1944 roku uciekł z rodziną do Warszawy. W Warszawie walczył w Powstaniu Warszawskim z nieznanym zgrupowaniem. Zginał 13 października 1944 roku na kilka dni po powstaniu na skutek ran odniesionych w wyniku artyleryjskiego ostrzału. Był żonaty, miał syna Andrzeja. Spoczywa na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.

©Fundacja KEDYW

Opakunek grypsu „Skowrona-Bystrego” znaleziony w rozwadowskim Kedywie w 2015 r. (fot. MKDAK/Fundacja KEDYW)

Cześć jego Pamięci!

MW/Fundacja KEDYW

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *