Wiesław Zagoździński
ur. 10 kwietnia 1921 r. – zm. 12 grudnia 1943 r.
Żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) Stalowa Wola
Żołnierz Korpusu Zachodniego Armii Krajowej (KZ-AK) Stalowa Wola
Wiesław Zagożdziński urodził się 10 kwietnia 1921 r. w Warszawie. Był synem Wacława i Zenaidy. Do Stalowej Woli przeprowadził się wraz z rodzicami w 1938 r. W Stalowej Woli uczęszczał do Liceum, które przerwał wybuch II wojny w 1939 r. Maturę uzyskał podczas niemieckiej okupacji na tajnych kompletach. W czasie okupacji pracował w Spółdzielni Spożywców „Społem”, a następnie jako magazynier w okupowanych stalowowolskich Zakładach Południowych (COP), które wówczas Niemcy przemianowali na „Reichswerke Hermann Göring Werk Stalowa Wola”.
Konspiracja
W czasie okupacji został żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), a następnie przeszedł do stalowowolskiego Korpusu Zachodniego Armii Krajowej. W grudniu 1943 r. został aresztowany w fali aresztowań żołnierzy KZ, która spowodowana była „wsypą” po wpadce po akcji zdobywania broni dla organizacji.
Egzekucja
Wiesław Zagoździński został rozstrzelany w egzekucji wraz z 9 żołnierzami KZ-AK, którą Niemcy wykonali 12 grudnia 1943 r. w lasku obok stalowowolskiej elektrowni. Na niemieckim obwieszczeniu podano, żę został skazany za udział w zakazanych organizacjach i za nielegalne posiadanie broni.
Egzekucje Korpusu Zachodniego w Stalowej Woli >>> tutaj

Obwieszczenie Niemieckie ogłaszające wykonanie wyroku na stalowowolskim KZ-AK, na którym znalazł się Wiesław Zagoździński (fot. Fundacja KEDYW).
Ekshumacja
Po wojnie, a dokładnie 31 października 1945 r. Wiesław Zagoździński został ekshumowany wraz z resztą żołnierzy KZ z miejsca egzekucji.
1 listopada 1945 r. żołnierze KZ wraz innymi ekshumowanymi po wojnie żołnierzami AK, uroczyście zostali pochowani w Mauzoleum Żołnierzy AK na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.

Mauzoleum Żołnierzy AK na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli. (fot. Fundacja KEDYW)
Cześć Jego Pamięci!
MW/Fundacja KEDYW
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”. Fot. Archiwum Dionizego Garbacza.
Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS!
Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal