75 lat temu Niemcy zabili Stanisława Bisztygę – żołnierza stalowowolskiej AK

©Fundacja KEDYW

Stanisław Bisztyga

ur. 4 stycznia 1919 r. – zm. 13 kwietnia 1943 r.
Żołnierz placówki ”154″ AK w Stalowej Woli


Stanisław Bisztyga urodził się 4 stycznia 1919 roku w Sosnowcu. Był synem Kazimierza i Stanisławy, miał starszego brat Rudolfa ps. „Burza”, który też był żołnierzem stalowowolskiej AK. Przed wojną pracował w częstochowskiej firmie „Wspólnota Interesów”. Od maja 1940 roku mieszkał w Stalowej Woli gdzie pracował na ciągarni w Zakładach Południowych (COP) przemianowanych przez niemieckiego okupanta na „Stahlwerke Hermann Göring Werke Stalowa Wola”.

Konspiracja

Był żołnierzem stalowowolskiej placówki Armii Krajowej o kryptonimie „154” wraz ze wspomnianym starszym bratem Rudolfem. W 1943 roku został aresztowany przez Gestapo i zwolniony za wysokim okupem. Zaraz potem wpadł kolejny raz w ręce Niemców i został ponownie aresztowany. Zginał w lasku na dzisiejszym osiedlu Młodynie w Stalowej Woli, został zastrzelony przez niemieckie Gestapo podczas próby ucieczki gdy był transportowany do rozwadowskiego więzienia, który mieścił się w dawnym budynku Sądu Grodzkiego przy ul. Rozwadowskiej. Niemcy rzekomo zakopali jego ciało w lasku na Młodyniu, tam gdzie go zabili, jego ciało nigdy nie zostało odnalezione. W chwili śmierci miał zaledwie 24 lata.

Cześć Jego Pamięci!

 

MW/Fundacja KEDYW

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”, fot. D. Garbacz.


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS! 

Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal