Roman Stręciwilk
ur. 16 kwietnia 1922 – zm. 21 luty 1997 r.
Żołnierz Armii Krajowej
Roman Stręciwilk urodził się w Rozwadowie 16 kwietnia 1922 r. Był synem Michała i Marii z d. Wołoszyn. Miał trzech braci Stanisława, Kazimierza i Zygmunta, wszyscy czterej w czasie niemieckiej okupacji działali w konspiracji. W Rozwadowie w 1937 r. ukończył 3 klasy szkoły powszechnej. Roman tuż pod koniec niemieckiej okupacji wstąpił w szeregi rozwadowskiej Armii Krajowej.
Aresztowanie i przymusowa służba w LWP
W 1945 r. został aresztowany przez komunistów za działalność w konspiracji i od 15 maja 1945 r. do 1 września 1945 r. odbywał karę w Samodzielnym Batalionie Karnym Dywizji Obrony Wybrzeża (DOW) w Warszawie. Po odbyciu kary 3 września 1945 r. został odesłany do służby liniowej w Ludowym Wojsku Polskim (LWP). 23 marca 1949 r. został przeniesiony do rezerwy.
Po wojnie
Po wojnie Roman Stręciwilk pracował w Hucie Stalowa Wola jako spawacz, w tym samym czasie zdobył stopień specjalisty obróbki metali w szkole przyzakładowej HSW. W 1948 r. ożenił się z Zofią z d. Chudzik i rok później urodziła się jego pierwsza córka Halina. Początkiem lat pięćdziesiątych pracował w Zjednoczeniu Budownictwa Miejskiego (ZBM) w Stalowej Woli oraz w stalowowolskiej elektrowni.
W 1954 r. zmarła jego żona Zofia i kilka lat później ożenił się kolejny raz z Genowefą, z którą miał dwie córki Grażynę i Bożenę. Z drugą żoną zamieszkali w kamienicy, którą odziedziczyli od rodziny Genowefy przy ul 15 grudnia 20 (dzisiejszej ul. Stanisława Bełżyńskiego 18 w Stalowej Woli-Rozwadowie). W ich kamienicy przed wojną mieściło się pierwsze rozwadowskie kino – „Kino Polonia” zwane potocznie „Kinem Skoczka” (po nazwisku operatora kina). W czasie niemieckiej okupacji budynek kina uzyskał konspiracyjną nazwę „Górka” ponieważ na strychu dawnego kina komendant Obwodu Nisko-Stalowa Wola Armii Krajowej w 1943 r. ulokował tajną siedzibę Kedywu AK (w którym powstaje dzisiejsze Muzeum Kedywu).
W 1959 r. Roman Stręciwilk rozpoczął pracę w Miejskim Handlu Detalicznym (MHD) w Rozwadowie, gdzie pracował do połowy lat siedemdziesiątych. Jeszcze w latach siedemdziesiątych ze względu na kłopoty zdrowotne uzyskał rentę chorobową i po kilku latach przeszedł na emeryturę. Po upadku PRL-u w 1992 r. otrzymał status osoby represjonowanej i uzyskał świadczenia kombatanckie za służbę w Armii Krajowej.
Roman Stręciwilk zmarł 21 lutego 1997 r. w wieku 75 lat. Spoczywa na Nowym Cmentarzu Komunalnym w Jarosławiu.
Cześć Jego Pamięci!
MW/Fundacja KEDYW
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Halina Nycz-Świrko.
Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS!
Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal