26 kwietnia 1944 r. zginął Robert Tomalik ps. „Łysy” – żołnierz oddziału AK „Kmicica”

Robert Tomalik ps. „Łysy”

ur. 3 lipca 1918 r. – zm. 26 kwietnia 1944 r.
Żołnierz AK Stalowa Wola
żołnierz oddziału partyzanckiego AK Jana Orła „Kmicia” OP-33


Robert Tomalik urodził się 3 lipca 1918 roku w Kozach koło Krakowa. Był synem Wojciecha i Zuzanny. Absolwent szkoły rzemieślniczej w Bielsku. Pracował w Zakładach Południowych (COP) w Stalowej Woli od stycznia 1939 roku. Po wybuchu wojny powrócił do okupowanych przez Niemców Zakładów Południowych przemianowanych na „Reichwerke Hermann Göring Werk Stalowa Wola” w grudniu 1939 roku na stanowisko technika inspekcji maszyn. Był żonaty i miał jedno dziecko (NN).

Konspiracja antyniemiecka

Podczas okupacji Stalowej Woli został żołnierzem stalowowolskiej placówki AK o krypt. „154”. W obawie przed aresztowaniem musiał zniknąć ze Stalowej Woli. Został przeniesiony przez dowództwo AK na Zasanie do partyzanckiego oddziału dyspozycyjnego Jan Orła „Kmicica”.

Zginął podczas akcji na okupowany majątek „Liegenschaft” zarządzany przez Niemców pod Tarnogrodem nad Wieprzem. Początkowo został pochowany tam gdzie zginął pod Momotami Górnymi w Lasach Janowskich. Po wojnie zwłoki ekshumowano i 31 października 1945 roku przewieziono do Stalowej Woli, gdzie został uroczyście pochowany 1 listopada 1945 r. w podziemiach Mauzoleum. Żołnierze z oddziału mocno przeżyli śmierć kolegi, na jego cześć kolega Jerzy Łyżwa-Łyżwański ps. „Puchacz” ułożył piosenkę, oto jej fragment:

„Spij Robercie w ciemnym grobie, ty kolego nasz kochany, Matkę Boską masz na piersiach i orzełek krwią zalany”

©Fundacja KEDYW

Mauzoleum na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli, gdzie spooczywa Robert Tomalik oraz wielu żołnierzy Armii Krajowej Stalowej Woli.

Cześć Jego Pamięci!

MW/Fundacja KEDYW

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii krajowej (w organizacji), Mieczysław Potyrański „Historia Oddziału Patyzanckiego „Kmicica” – OP-33″, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”.


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS! 

Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal