26 kwietnia 1944 r. zgin膮艂 Robert Tomalik ps. „艁ysy” – 偶o艂nierz oddzia艂u AK „Kmicica”

Robert Tomalik ps. „艁ysy”

ur. 3 lipca 1918 r. – zm. 26 kwietnia 1944 r.
呕o艂nierz AK Stalowa Wola
偶o艂nierz oddzia艂u partyzanckiego AK Jana Or艂a „Kmicia” OP-33


Robert Tomalik urodzi艂 si臋 3 lipca 1918 roku w聽Kozach ko艂o Krakowa. By艂 synem Wojciecha i Zuzanny.聽Absolwent szko艂y rzemie艣lniczej w Bielsku. Pracowa艂 w Zak艂adach Po艂udniowych (COP) w Stalowej Woli od stycznia 1939 roku. Po wybuchu wojny powr贸ci艂 do okupowanych przez Niemc贸w Zak艂ad贸w Po艂udniowych przemianowanych na 鈥濺eichwerke Hermann G枚ring Werk Stalowa Wola鈥 w grudniu 1939 roku na stanowisko technika inspekcji maszyn.聽By艂 偶onaty i mia艂 jedno dziecko (NN).

Konspiracja antyniemiecka

Podczas okupacji Stalowej Woli zosta艂 偶o艂nierzem stalowowolskiej plac贸wki AK o krypt. „154”. W obawie przed aresztowaniem musia艂 znikn膮膰 ze Stalowej Woli. Zosta艂 przeniesiony przez dow贸dztwo AK na Zasanie do partyzanckiego oddzia艂u dyspozycyjnego Jan Or艂a „Kmicica”.

Zgin膮艂 podczas akcji na okupowany maj膮tek „Liegenschaft” zarz膮dzany przez Niemc贸w pod Tarnogrodem nad Wieprzem. Pocz膮tkowo zosta艂 pochowany tam gdzie zgin膮艂 pod Momotami G贸rnymi w Lasach Janowskich. Po wojnie zw艂oki ekshumowano i 31 pa藕dziernika 1945 roku przewieziono do Stalowej Woli, gdzie zosta艂 uroczy艣cie pochowany 1 listopada 1945 r. w podziemiach Mauzoleum. 呕o艂nierze z oddzia艂u mocno prze偶yli 艣mier膰 kolegi, na jego cze艣膰 kolega Jerzy 艁y偶wa-艁y偶wa艅ski ps. „Puchacz” u艂o偶y艂 piosenk臋, oto jej fragment:

„Spij Robercie w ciemnym grobie, ty kolego nasz kochany, Matk臋 Bosk膮 masz na piersiach i orze艂ek krwi膮 zalany”

漏Fundacja KEDYW

Mauzoleum na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli, gdzie spooczywa Robert Tomalik oraz wielu 偶o艂nierzy Armii Krajowej Stalowej Woli.

Cze艣膰 Jego Pami臋ci!

MW/Fundacja KEDYW

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii krajowej (w organizacji), Mieczys艂aw Potyra艅ski „Historia Oddzia艂u Patyzanckiego „Kmicica” – OP-33″, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”.


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!聽

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal