Stanis艂aw Korfel ps. „Korski”
ur. 5 luty 1912 r. – zm. 21 czerwca 1944 r.
呕o艂nierz Wojska Polskiego II RP
呕o艂nierz Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ) w Stalowej Woli
呕o艂nierz plac贸wki „154” Armii Krajowej (AK) w Stalowej Woli
呕o艂nierz Kedywu AK Obwodu Nisko – Stalowa Wola
Stanis艂aw Korfel urodzi艂 si臋 5 lutego 1912 r. w Przybenicach, w dzisiejszym wojew贸dztwie 艣wi臋tokrzyskim. Przed II wojn膮 uko艅czy艂 kurs podchor膮偶ych Wojska Polskiego. Z wykszta艂cenia by艂 technikiem budowlanym.W okresie mi臋dzywojennym pracowa艂 w Zarz膮dzie Miejskim w Sosnowcu. W marcu 1938 r. rozpocz膮艂 prac臋 w biurze technicznym Zak艂ad贸w Po艂udniowych (COP) w Katowicach. W listopadzie 1938 r. przeprowadzi艂 si臋 do Stalowej Woli wraz za艂og膮 ZP, kt贸rej kierownictwo przeniesiono do nowych zak艂ad贸w w Stalowej Woli.
Dzia艂alno艣膰 konspiracyjna

Stanis艂aw Korfel ps. „Korski” (po prawej) w Szkole Podchor膮偶ych. (fot. Fundacja KEDYW)
W czasie niemieckiej okupacji Stanis艂aw Korfel dzia艂a艂聽w stalowowolskiej konspiracji, pocz膮tkowo nale偶a艂 do Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ), a nast臋pnie po przemianowaniu ZWZ, zosta艂 偶o艂nierzem Armii Krajowej. By艂 pocz膮tkowo 偶o艂nierzem stalowowolskiej plac贸wki AK o kryptonimie „154”, a nast臋pnie 偶o艂nierzem Kedywu Armii Krajowej obwodu Nisko – Stalowa Wola. W 1944 r. zagro偶ony aresztowaniem porzuci艂 prac臋 w okupowanych Zak艂adach Po艂udniowych i ca艂kowicie przeszed艂 do podziemia. Jako 偶o艂nierz AK uczestniczy艂 w wielu akcjach zbrojnych na terenie Stalowej Woli i okolic.
Likwidacja Kedywu przez Gestapo
18 maja 1944 r. Stanis艂aw Korfel znajdowa艂 si臋 wraz z pi臋cioma 偶o艂nierzami Kedywu w tajnej bazie Kedywu na tzw. „G贸rce” w Rozwadowie, gdy zostali nakryci przez niemieckie Gestapo. Podczas walki z Niemcami Stanis艂aw Korski zosta艂 ranny w pier艣, gdy ostrzeliwa艂 si臋 z gestapowcami na schodach „G贸rki”.聽Rannemu „Korskiemu” 聽wraz z trzema cz艂onkami Kedywu uda艂o si臋 wydosta膰 przez okno sali kinowej z budynku bazy Kedywu i zbiec do pobliskich Charzewic gdzie si臋 bezpiecznie ukryli.
Czytaj wi臋cej: Wpadka Kedywu Obwodu Nisko-Stalowa Wola
Wpadka w Ulanowie
Po akcji z Niemcami w rozwadowskim Kedywie, Stanis艂aw Korski przedosta艂 si臋 po opatrzeniu ran, na plac贸wk臋 AK do pobliskiego Ulanowa. Tam zosta艂 zakwaterowany i ukryty na czas rozgrywaj膮cych si臋 walk z Niemcami (akcja Sturmwind I) w pobliskich Lasach Janowskich.
Niestety, kilka dni po walkach z partyzantami na Porytowym Wzg贸rzu, a dok艂adnie 21 czerwca 1944 r. z聽samego rana, 偶o艂nierze Wehrmachtu odkryli i otoczyli kwater臋 AK w Ulanowie, w kt贸rej przebywa艂 „Korski” z innymi 偶o艂nierzami. Tak jak w rozwadowskiej bazie Kedywu miesi膮c wcze艣niej, „Korski” znalaz艂 si臋 w ogniu niemieckich kul podczas ostrzeliwania si臋 spoza sterty drewna, tym razem nie mia艂 ju偶 tyle szcz臋艣cia. Trafiony seri膮 z niemieckiego automatu zgin膮艂 na miejscu.聽Cia艂o Stanis艂awa Korfela Niemcy rozkazali zakopa膰 rozbrojonym wcze艣niej w pobli偶u partyzantom.
Ekshumacja
31 pa藕dziernika 1945 roku zw艂oki Stanis艂awa Korfela zosta艂y ekshumowane i przewiezione do Stalowej Woli, gdzie 1 listopada 1945 roku, w 艣wi臋to Wszystkich 艢wi臋tych zosta艂 uroczy艣cie pochowany w Mauzoleum 偶o艂nierzy AK na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli wraz grup膮 innych ekshumowanych 偶o艂nierzy.
Stanis艂aw Korfel by艂 偶onaty, w chwili 艣mierci mia艂 dwoje ma艂ych dzieci – Marka i Zofi臋.

Mauzoleum 呕o艂nierzy AK na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli. Miejsce spoczynku Stanis艂awa Korfela. (fot. Fundacja KEDYW)
Cze艣膰 Jego Pami臋ci!
MW / Fundacja KEDYW / MKDAK
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Zofia Korfel, Stanis艂aw Puchalski „Partyzanci Ojca Jana”, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”.
漏 COPYRIGHT 2016-2018 Fundacja KEDYW. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody Fundacji KEDYW zabronione!
Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!聽
Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal