25 sierpnia 1951 r. zgin膮艂 Piotr Gajda ps. „Pancerny” – 偶o艂nierz oddz. NOW-AK „Ojca Jana”

Piotr Gajda ps. „Pancerny”

ur. 24 listopada 1913 r. – zm. 25 sierpnia 1951 r.

呕o艂nierz 2 Batalionu Pancernego Wojska Polskiego II RP
呕o艂nierz oddzia艂u partyzanckiego NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysi臋偶niaka


Piotr Gajda urodzi艂 si臋 24 listopada 1913 r. w Charzewicach, dzisiejszej dzielnicy Stalowej Woli. Piotr przyszed艂 na 艣wiat w rodzinnym domu Gajd贸w na ul. Lipowej, w kt贸rym urodzi艂o si臋 kilku 偶o艂nierzy antyniemieckiej i antysowieckiej konspiracji z jego znanej dzi艣 partyzanckiej rodziny. By艂 synem Marcina i Katarzyny. Mia艂 braci Jana, Stanis艂awa i J贸zefa. W latach 20-tych ucz臋szcza艂 do szko艂y podstawowej w Rozwadowie, dzisiejszej dzielnicy Stalowej Woli. Przed II wojn膮 pracowa艂 w rozwadowskim tartaku, a nast臋pnie tu偶 przed wybuchem wojny rozpocz膮艂 prac臋 w nowo-powsta艂ych Zak艂adach Po艂udniowych (Centralnego Okr臋gu Przemys艂owego) w Stalowej Woli, gdzie pracowa艂 na stanowisku ustawiacza maszyn.聽By艂 偶onaty, z 偶on膮 Krystyn膮 z d. Gaj mieli dwie c贸rki – Ludmi艂臋 i m艂odsz膮 Wies艂aw臋.

S艂u偶ba w wojsku polskim II RP

S艂u偶b臋 w wojsku odby艂 w 2 Baonie Czo艂g贸w i Samochod贸w Pancernych w 呕urawicy ko艂o Przemy艣la i uzyska艂 stopie艅 strzelca pancernego. W 2 Baonie uzyska艂 r贸wnie偶 pozwolenie na prowadzenie wojskowych samochod贸w p贸艂ci臋偶arowych i zosta艂 czo艂gist膮. Prawdopodobnie podczas s艂u偶by w wojsku otrzyma艂 pseudonim 鈥濸ancerny鈥, kt贸rym p贸藕niej pos艂ugiwa艂 si臋 w dzia艂alno艣ci konspiracyjnej.

Pozwolenie Piotra Gajdy ps. „Pancerny” na prowadzenie wojskowych pojazd贸w mechanicznych z 2 Baonu Pancernych Czo艂g贸w i Samochod贸w Pancernych. (fot. Wies艂awa Kafara)

W 1935 r. rozkazem Ministra Spraw Wojskowych 2 Baon Czo艂g贸w i Samochod贸w Pancernych zosta艂 przemianowany na 2 Batalion Pancerny Wojska Polskiego II RP, tymczasem sta艂 si臋 najwi臋kszym batalionem tego typu w II Rzeczpospolitej. 2 Batalion Pancerny by艂 jednostk膮 wojskow膮 „czasu P” spe艂niaj膮c膮 zadania mobilizacyjne wobec oddzia艂贸w i pododdzia艂贸w broni pancernej „czasu W”. W tym czasie 2 Batalion Pancerny spe艂nia艂 r贸wnie偶 zadania organizacyjne i szkoleniowe.

Konspiracja

Podczas niemieckiej okupacji zagro偶ony aresztowaniem porzuci艂 prac臋 w okupowanych przez Niemc贸w Zak艂adach Po艂udniowych i uda艂 si臋 na Zasanie, gdzie wkr贸tce wst膮pi艂 do partyzanckiego oddzia艂u NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysi臋偶niaka. Z oddzia艂em „Ojca Jana” uczestniczy艂 w wielu akcjach oddzia艂u. W czerwcu 1944 r. pod dow贸dztwem Boles艂awa Usowa ps. „Konar” walczy艂 z oddzia艂em w najwi臋kszej bitwie przeciwpartyzanckiej w okupowanej Polsce na tzw. „Porytowych Wzg贸rzach” w Lasach Janowskich gdzie 30.000 wojsk niemieckich okr膮偶y艂o polskich i sowieckich partyzant贸w w Lasach Janowskich na pograniczu dzisiejszego Podkarpacia i Lubelszczyzny (niemiecka akcja Sturmwind I).

Po wojnie

Po zawieszeniu oddzia艂u „Ojca Jana” powr贸ci艂 do Charzewic i do pracy w Zak艂adach Po艂udniowych (COP), kt贸re komuni艣ci po wojnie przemianowali na Hut臋 Stalowa Wola.

Tragiczna 艣mier膰

25 sierpnia 1951 r. w domu Gajd贸w na ul. Lipowej mia艂 miejsce niefortunny wypadek, w kt贸rym zgin膮艂 Piotr Gajda. Podczas podcinania jednego z drzew, spad艂a na Piotra ga艂膮藕 zabijaj膮c Go na miejscu. Piotr Gajda zgin膮艂 w domu, w kt贸rym urodzi艂 si臋 zaledwie 38 lat wcze艣niej.

Ceremonia pogrzebowa odby艂a si臋 27 sierpnia 1951 r. w Rozwadowie. Na uroczysto艣ci przyby艂o wielu mieszka艅c贸w Rozwadowa, Charzewic i Stalowej Woli by odda膰 cze艣膰 wielkiemu patriocie i lubianemu koledze. Pochowany zosta艂 na Cmentarzu Parafialnym w Rozwadowie.

Procesja pogrzebowa Piotra Gajdy „Pancernego” idzie przez rozwadowski Rynek 27 sierpnia 1951 r. (fot. Wies艂awa Kafara).

Rodzina partyzant贸w

Jak wspominali艣my wy偶ej, Piotr Gajda pochodzi艂 z du偶ej partyzanckiej rodziny, w kt贸rej walczy艂y nawet kobiety. Jego starszy brat J贸zef ps. „Zawisza” podczas okupacji by艂 偶o艂nierzem Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), po wkroczeniu Sowiet贸w przeszed艂 do antysowieckiego oddzia艂u partyzanckiego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) swojego syna „Tarzana” Tadeusza Gajdy, kt贸ry wcze艣niej r贸wnie偶 by艂 偶o艂nierzem oddzia艂u 鈥濷jca Jana鈥. Brat J贸zef ps. „Zawisza” i bratanek Tadeusz ps. „Tarzan” zgin臋li z r膮k komunist贸w.


Czytaj wi臋cej: Tadeusz Gajda ps. „Tarzan”
Czytaj wi臋cej: J贸zef Gajda ps. „Zawisza”


Jego stryj Kazimierz Gajda ps. „Orl臋” by艂 trzecim partyzantem z rodziny Gajd贸w w oddziale NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysi臋偶niaka. Po wkroczeniu Sowiet贸w r贸wnie偶 podj膮艂 walk臋 z komunistami i wst膮pi艂 w szeregi antysowieckiego oddzia艂u NZW „Majki” Stanis艂awa Pelczara, a nast臋pnie przeszed艂 do oddzia艂u brata stryjecznego „Tarzana” Tadeusza Gajdy. Kazimierz Gajda ps. „Orl臋” jako jedyny z partyzanckiej rodziny Gajd贸w do偶y艂 wolnej Polski.


Czytaj wi臋cej: Kazimierz Gajda „Orl臋”



Cze艣膰 Ich Pami臋ci!

 

MW / MKDAK / Fundacja KEDYW

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej w Stalowej Woli (w organizacji), Relacje Wies艂awy Kafary, Stanis艂aw Puchalski „Partyzanci Ojca Jana”.

漏 COPYRIGHT 2016-2020 Fundacja KEDYW. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody Fundacji KEDYW zabronione!


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!

Zosta艅 Patronem Muzeum Kedywu poprzez serwis Patronite:


Lub wesprzyj przelewem bankowym na konto:

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR


Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal:

[wpedon id=”16500″ align=”left”]