25 pa藕dziernika 1947 r. ekshumowano ofiary niemieckiej egzekucji w Stalowej Woli-Charzewicach

Ekshumacja rozstrzelanych w Charzewicach 25 pa藕dziernika 1947 r.
(fot. „Jadern贸wka” filia fotograficzna Muzeum Regionalnego w Mielcu)

25 pa藕dziernika 1947 r., kilka dni po czwartej rocznicy niemieckiej odwetowej egzekucji polskich patriot贸w w Charzewicach w dzisiejszej Stalowej Woli, odby艂a si臋 ekshumacja rozstrzelanych. W艣r贸d ekshumowanych ofiar Niemc贸w, zidentyfikowano w贸wczas o艣miu 偶o艂nierzy Armii Krajowej. Dzi艣 wiemy, 偶e by艂o przynajmniej聽dziewi臋ciu.

Niemieckie og艂oszenie wzywaj膮ce do wydania morderc贸w Martina Fuldnera i zapowiadaj膮ce egzekucj臋 25 Polak贸w. (fot. Archiwum Dionizego Garbacza)

25 pa藕dziernika 1947 r. ekshumowano z do艂u na tzw. „Ma藕nicy” 25 polskich ofiar, rozstrzelanych przez Niemc贸w w odwecie za likwidacj臋 przez Armi臋 Krajow膮 Martinia Fuldnera – niemieckiego zarz膮dc臋 maj膮tku Lubomirskich w Charzewicach. Martin Fuldner i jego rodzina zostali zlikwidowani przez AK za zlecenie mordu na rodzinie Horody艅skich z pobliskiego Zbydniowa. Niemcy tradycyjnie w ich stylu pom艣cili 艣mier膰 Martina Fuldnera, jego 偶on臋 i ma艂oletniego syna morduj膮c 25 polskich zak艂adnik贸w. Jeszcze przed egzekucj膮 zastraszano Polak贸w by wydali sprawc贸w. Na og艂oszenie, kt贸re rozplakatowano po okolicy – nikt si臋 nie zg艂osi艂. Poniewa偶 nikt nie wyda艂 likwidator贸w Fuldner贸w, 20 pa藕dziernika 1943 r. Niemcy rozstrzelali 25 zak艂adnik贸w na polanie tu偶 przy jednej z bram do ogrod贸w dworskich maj膮tku Lubomirskich w Charzewicach.


Czytaj wi臋cej: Niemiecka egzekucja w Stalowej Woli-Charzewicach


Identyfikacja ofiar

W艣r贸d rozstrzelanych 25 ofiar by艂o 22 m臋偶czyzn i 3 kobiety, z kt贸rych zidentyfikowano nast臋puj膮ce 3 艂膮czniczki AK z plac贸wki Gorlice i聽5 偶o艂nierzy AK z Mielca:

  • Jadwiga Latasiewicz – AK Gorlice
  • Zuzanna Latasiewicz – AK Gorlice
  • Antonina 艁ysak – AK Gorlice
    —————————————————-
  • Jan Ortyl – AK Mielec
  • Tadeusz Miku艂a – AK Mielec
  • Adam Hillenbrandt – AK Mielec
  • Ignacy Lubera – AK Mielec
  • Jan Lubera – AK Mielec

Pochowani w Mielcu

Podczas ekshumacji zidentyfikowano 艂膮cznie 15 ofiar, kt贸re zabra艂y rodziny do rodzinnych grob贸w w ich rodzinne strony. W艣r贸d zabranych by艂o 5 wspomnianych 偶o艂nierzy AK, kt贸rzy zostali pochowani w zbiorowej mogile na cmentarzu w Mielcu.

Uroczysty pogrzeb na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu (fot. Jadern贸wka filia fotograficzna Muzeum Regionalnego w Mielcu)

Mogi艂a zbiorowa na cmentarzu w Mielcu, 2017 r. (fot. Patriotyczny Mielec)

Pochowani w Stalowej Woli-Rozwadowie

3 艂膮czniczki AK z Gorlic oraz reszta ofiar, po kt贸re nikt si臋 nie zg艂osi艂, zosta艂y przeniesione do zbiorowej mogi艂y na Cmentarz Parafialny do Stalowej Woli-Rozwadowa. Przeniesieni do Rozwadowa spoczywaj膮 w zbiorowej mogile ze 65 rozstrzelanymi w Rozwadowie na tzw. 鈥滵o艂ach” w przeddzie艅 egzekucji w Charzewicach.

W 2018 r. uda艂o si臋 ustali膰 dzi臋ki rodzinie zmar艂ego, 偶e w艣r贸d poleg艂ych jest kolejny 偶o艂nierz Armii Krajowej – Tadeusz K膮kol, kt贸ry spoczywa w rozwadowskiej mogile.

漏Fundacja KEDYW

Dzisiejszy pomnik na miejscu mogi艂y zbiorowej, w Stalowej Woli-Rozwadowie, 2017 r. (fot. Fundacja KEDYW)

Cze艣膰 Ich Pami臋ci!

 

MW / Fundacja KEDYW / MKDAK

呕r贸d艂a: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji). Zdj臋cia: Patriotyczny Mielec,聽„Jadern贸wka” filia fotograficzna Muzeum Regionalnego w Mielcu.


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!聽

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal