Muzeum Kedywu z pierwsz膮 dotacj膮, ale…

Szanowni Darczy艅cy, Przyjaciele!

W 2016 r. zaraz potym jak rozpocz臋艂a dzia艂alno艣膰 Fundacja KEDYW, z艂o偶yli艣my wniosek do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z pro艣ba o pozwolenie na utworzenie Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej. Dodatkowo, w naszym wniosku poprosi艂em o dotacj臋 tego przedsi臋wzi臋cia je艣li takie jest przewidziane na pocz膮tkow膮 dzia艂alno艣膰. W贸wczas pojawi艂y si臋 informacj臋 w mediach, 偶e Muzeum 呕o艂nierzy Wykl臋tych w Ostro艂臋ce otrzyma艂o kilkunasto milionow膮 dotacj臋 na start swojej dzia艂alno艣ci, wi臋c zdawa艂o si臋, 偶e nareszcie nasta艂y czasy, w kt贸rych 偶o艂nierze Armii Krajowej i niez艂omni 偶o艂nierze podziemia antykomunistycznego b臋d膮 mieli sw贸j czas i 偶e nie tylko Muzeum 呕o艂nierzy Wykl臋tych b臋dzie mog艂o si臋 rozwin膮膰 dzi臋ki dotacji, ale i by膰 mo偶e dla Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej, po艣wi臋conemu elitarnemu pionu AK, uda si臋 r贸wnie偶 otrzyma膰 dotacj臋 tymbardziej, 偶e posiada ono tak偶e swoj膮 niezwyk艂膮 historyczn膮 siedzib臋, w kt贸rej mie艣ci艂 si臋 lokal Kedywu AK. Szczerze m贸wi膮c, na pocz膮tek naszej dzia艂alno艣ci by艂em bardzo optymistycznie nastawiony. Mia艂em pewno艣膰, 偶e skoro posiadamy budynek z niezwyk艂膮 histori膮 Kedywu Armii Krajowej na pewno uda si臋 bez wi臋kszych problem贸w znale藕膰 艣rodki czy dotacje (przynajmniej z Ministerstwa Kultury) na ratowanie tak niezwykle wa偶nej historii walk o niepodleg艂o艣膰 z niemieckim okupantem.

Na pocz膮tku sprawy toczy艂y si臋 bardzo szybko, w przeci膮gu kilku miesi臋cy dostali艣my z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiedz o pozytywnym rozpatrzeniu sprawy i od razu przyst膮pili艣my do ustalenia z MKiDN Regulaminu Muzeum, kt贸ry mia艂 na celu zatwierdzi膰 jego dzia艂alno艣膰. Po kilku miesi膮cach Regulamin Muzeum Kedywu zosta艂 zatwierdzony i w ten oto spos贸b 8 marca 2017 r. Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej w Stalowej Woli-Rozwadowie otrzyma艂o status „muzeum w organizacji”. Wi臋c oficjalnie od tej pory jeste艣my Muzeum, ale ze wzgl臋du, 偶e nie posiadamy jeszcze sta艂ej ekspozycji nie jeste艣my pe艂noprawnym Muzeum. Oczywi艣cie w naszym przypadku posiadanie sta艂ej ekspozycji 艂膮czy si臋 z remontem naszej historycznej siedziby. Wi臋c po zatwierdzeniu muzeum przez MKiDN szybko przyst膮pili艣my do szukania dotacji na remont dachu przysz艂ego Muzeum, kt贸re ju偶 w tedy nie by艂o w najlepszym stanie. Mimo, 偶e MKiDN szybko zatwierdzi艂o dzia艂alno艣膰 Muzeum, to niestety na pro艣b臋 o dotacje, o kt贸r膮 prosili艣my we wspomnianym pierwszym wniosku do MKiDN, nigdy nie otrzymali艣my odpowiedzi.

Tutaj jednak, w Stalowej Woli sprawy toczy艂y si臋 dalej dosy膰 szybko i wydawa艂o si臋, 偶臋 by膰 mo偶e uda nam si臋 w mi臋dzy czasie pozyska膰 dofinansowanie z innych 藕r贸de艂. W贸wczas Miasto Stalowa Wola prowadzi艂o konsultacje w sprawie rewitalizacji historycznej dzielnicy Rozwad贸w, gdzie znajduje si臋 nasz budynek przysz艂ego Muzeum Kedywu i za namow膮 pracownik贸w magistratu zostali艣my wpisani do tzw. „LPR Miasta Stalowej Woli” czyli Lokalnego Programu Rewitalizacji, kt贸ry miasto mia艂o podj膮膰 by zrealizowa膰 rewitalizacj臋 Rozwadowa. W ramach tego programu mieli艣my nadziej臋, 偶e dzi臋ki pomocy Miasta Stalowej Woli wsp贸lnie uda si臋 pozyska膰 jakie艣 艣rodki, przynajmniej na pierwszy etap remontu czyli na wymian臋 pokrycia dachu, kt贸ry by zabezpieczy艂 budynek przed zniszczeniem lokalu Kedywu, kt贸ry jest przez stan dachu bezpo艣rednio zagro偶ony.

Mija艂y miesi膮ce i w naszej sprawie w ramach LPR nic si臋 nie dzia艂o. Pocz膮tkiem 2018 r. w Stalowej Woli zosta艂y zorganizowane warsztaty pozyskiwania funduszy EU i ku naszemu zdziwieniu ca艂y jednodniowy dzie艅 szkolenia po艣wi臋cony zosta艂 projektowi „Muzeum Kedywu”. Jak si臋 p贸藕niej okaza艂o Pan, kt贸ry prowadzi艂 warsztaty uzna艂, 偶e nasz projekt jest czym艣 niezwyk艂ym i posiada艂 walory, kt贸re mocno wzbogaca艂y LPR miasta Stalowej Woli. To nas ucieszy艂o, 偶e w wreszcie kto艣 doceni艂, 偶e jest to bardzo wa偶na historia, kt贸r膮 trzeba ratowa膰. Niestety przez nast臋pne kilka miesi臋cy dalej w naszej sprawie nic si臋 nie dzia艂o, nie wiedzieli艣my czy magistrat pomaga nam zdoby膰 艣rodki w ramach programu LPR, czy po prostu u偶ywa nas by podnie艣膰 punktacj臋 ca艂ego swojego programu.

Chwil臋 p贸藕niej na pocz膮tku 2018 r. po ponad rocznym wyczekiwaniu na jak膮艣 odpowied藕 postanowi艂em interweniowa膰 i poprosi艂em o pomoc jednego z radnych miasta, kt贸ry obieca艂 w tej sprawie pom贸c. Na spotkaniu z szefow膮 Biura Rewitalizacji Miasta Stalowej Woli (odpowiedzialnego za LPR) nic konkretnego si臋 nie dowiedzia艂em, ale otrzyma艂em kolejne propozycje i obietnice, z kt贸rych nic nie wynik艂o. I jak pisa艂em ju偶 w poprzednich publikacjach, w maju 2018 r. dowiedzia艂em si臋, 偶e Rada Miasta na sesji rady miejskiej przeg艂osowa艂a nowy program LPR, z kt贸rego wykluczono projekt pierwszego etapu remontu historycznej siedziby Muzeum Kedywu, czyli wymiany dachu i adaptacji strychu na ekspozycj臋 sta艂膮 Muzeum. Dlaczego tak si臋 sta艂o i dlaczego miasto podj臋艂o tak膮 decyzj臋? Do dzi艣 nikt nie raczy艂 nas o tym poinformowa膰.

Po tym straconym czasie z LPR Miasta Stalowej Woli by艂o dla nas jasne, 偶e na pomoc miasta ju偶 nie mamy co liczy膰 i 偶e musimy podj膮膰 dzia艂ania na w艂asn膮 r臋k臋. Nie by艂a to 艂atwa decyzj膮 poniewa偶 nie znamy si臋 na tych sprawach, no ale uda艂o nam si臋 znale藕膰 pomoc i w 2018 r. z艂o偶yli艣my pierwszy wniosek do MKiDN o dofinansowanie tego nieszcz臋snego pierwszego etapu remontu. Dok艂adnie 18 maja 2018 r. podczas uroczysto艣ci zwi膮zanej z 74. rocznic膮 likwidacji naszego Kedywu, w kt贸rej zgin臋艂o dw贸ch 偶o艂nierzy Kedywu, dowiedzieli艣my si臋, 偶e zosta艂y og艂oszone wyniki program贸w MKiDN. W towarzystwie rodzin naszych bohater贸w Kedywu dowiedzieli艣my si臋, 偶e dotacji nam nie przyznano. By艂a to dla nas wszystkich smutna wiadomo艣膰, szczeg贸lnie wida膰 by艂o to na minach cz艂onk贸w rodzin naszych bohater贸w.

No i tak min臋艂o kilka kolejnych miesi臋cy w oczekiwaniu na kolejn膮 transz臋 program贸w MKiDN, by wystartowa膰 jeszcze raz. W listopadzie 2018 r. z艂o偶yli艣my kolejny wniosek i zn贸w rozpocz膮艂 si臋 czas wyczekiwania. W marcu br. MKiDN zacz臋艂o stopniowo ujawnia膰 wyniki konkurs贸w, no i zn贸w czas nerwowego wyczekiwania, a偶 nagle og艂oszono wyniki naszego programu. Na pocz膮tku ma艂y stres i……. zasmucenie! Zasmucenie nie dlatego, 偶e nie dostali艣my, bo tym razem si臋 uda艂o, smutek dlatego, 偶e dostali艣my tak bardzo ma艂o, bo jedynie 62.400 z艂. Projekt naprawy naszego dachu zosta艂 oszacowany na 196.000 z艂. co idealnie pasowa艂o do programu, w kt贸rym brali艣my udzia艂, bo w nim mo偶na by艂o uzyska膰 maksymalnie chyba 200 tys. z艂. Szczerze mieli艣my nadziej臋, 偶e tym razem b臋dzie lepiej i przynajmniej dostaniemy 75% dofinansowania. W zesz艂ym roku w Stalowej Woli by艂 z wizyt膮 Minister Kultury Piotr Gli艅ski, kt贸remu mia艂em szans臋 przedstawi膰 planowan膮 dzia艂alno艣膰 naszego Muzeum i potrzeby z jakimi si臋 borykamy, by uratowa膰 t膮 histori臋. P贸藕niej jeszcze z ko艅cem zesz艂ego roku mia艂em okazj臋 bezpo艣rednio spotka膰 si臋 z pracownikami MKiDN w Warszawie na spotkaniu, kt贸re zaaran偶owa艂 wspomagaj膮cy nas Pose艂 Rafa艂 Weber ze Stalowej Woli. Wydawa艂o si臋, 偶e by膰 mo偶e po tych wszystkich spotkaniach uda艂o si臋 przekona膰 MKiDN jak wa偶n膮 histori臋 ratujemy i 偶e mo偶e doceni膮 warto艣膰 dziedzictwa Armii Krajowej. Niestety jak wida膰 po otrzymanej dotacji, argumenty, 偶e ratujemy jedyne w swoim rodzaju miejsce zwi膮zane z Armi膮 Krajow膮 do MKiDN nie przem贸wi艂o. I zn贸w jak w zesz艂ym roku pozostaje pytanie jakimi kryteriami kieruje si臋 MKiDN w udzielaniu dotacji? Bo patrz膮c na wyniki program贸w i sumy jakie niekt贸re podmioty dostaj膮 lub nie dostaj膮, wprost zadziwia.

Ale wracaj膮c do naszej dotacji. My prawdopodobnie z otrzymanej dotacji nie b臋dziemy mogli skorzysta膰, gdy偶 program przewiduje realizacj臋 planu w roku bie偶膮cym. Dzi艣 mo偶na sobie szczerze powiedzie膰, 偶e nie b臋dziemy w stanie znale藕膰 brakuj膮cej sumy (ponad 130 ty艣. z艂.), do tego zrobi膰 dokumentacj臋, znale藕膰 wykonawc臋, wykona膰 zadanie, a wszystko to do ko艅ca grudnia. Nie ma takich szans.聽Co robi膰 dalej? Dzi艣 Pa艅stwu na to nie mog臋 odpowiedzie膰. Jedno jest pewne, na pomoc w ratowaniu historii Kedywu Armii Krajowej nie mo偶emy liczy膰 ani na nasze miasto, ani te偶 na nasze Pa艅stwo. Musimy zn贸w szuka膰 kolejnych rozwi膮za艅, tylko gdzie? A czasu mamy ma艂o bo nasz dach jest w bardzo z艂ym stanie.

Marek Wr贸blewski
prezes Fundacji KEDYW

 

 

漏 COPYRIGHT 2016-2019 Fundacja KEDYW. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody Fundacji KEDYW zabronione!


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!

Wesprzyj i zosta艅 Patronem Muzeum Kedywu poprzez serwis Patronite:


Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal