21.8.1890 r. urodzi艂 si臋 kpt. Antoni Kislinger – ostatni komendant Obwodu Nisko鈥揝talowa Wola Armii Krajowej

kpt. Antoni Kislinger ps. „Korwin”, „Korab”, „Krzem”

21 sierpnia 1890 鈥 1 stycznia 1969

Oficer Wojska Polskiego II RP
Kwatermistrz Obwodu Nisko鈥揝talowa Wola Armii Krajowej
Komendant Obwodu NIsko鈥揝talowa Wola Armii Krajowej krypt. „Niwa”


Kapitan Antoni Kislinger urodzi艂 si臋 21 sierpnia 1890 r. w Wierzblanach w powiecie 呕贸艂kiew ko艂o Lwowa (Kresy Wschodnie). By艂 synem Floriana i Eweliny z d. Zeidel. Przed I wojn膮 by艂 oficerem wojska austriackiego. Po odzyskaniu niepodleg艂o艣ci zosta艂 oficerem Wojska Polskiego II RP. W 1920 roku walczy艂 w wojnie polsko-bolszewickiej, bra艂 udzia艂 w wyprawie na Kij贸w. W 1930 r. zosta艂 emerytowany z s艂u偶by w WP i przeprowadzi艂 si臋 do D膮browy Rzeczyckiej w pow. tarnobrzeskim (obecnie woj. podkarpackie), gdzie w latach 1930-1938 pracowa艂 w dziale mobilizacyjnym Powiatowej Komendy Uzupe艂nie艅.

W lutym 1938 roku otrzyma艂 prac臋 jako pracownik umys艂owy w biurze ewidencji Wydzia艂u Bezpiecze艅stwa w nowo-powsta艂ych Zak艂adach Po艂udniowych (COP) w Stalowej Woli. W czasie niemieckiej agresji na Polsk臋 ewakuowany zosta艂 wraz z dyrekcj膮 Zak艂ad贸w Po艂udniowych na wsch贸d, po czym przedosta艂 si臋 do Lwowa. Po kilku tygodniach otrzyma艂 przepustk臋 Armii Czerwonej i gdy sytuacja zdawa艂a si臋 stabilna powr贸ci艂 z powrotem do Stalowej Woli. Pod koniec 1939 roku podj膮艂 prac臋 w charakterze buchaltera (ksi臋gowego) w Aptece, gdzie pracowa艂 do ko艅ca niemieckiej okupacji.

Konspiracja

W 1941 roku wst膮pi艂 do Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ) w Stalowej Woli za nam贸wieniem 贸wczesnego komendanta ZWZ kpt. Kazimierza Pilata ps. „Zaremba”, kt贸rego pozna艂 jeszcze przed wojn膮 podczas pracy w ZP. W 1942 roku po powo艂aniu Armii Krajowej zosta艂 mianowany kwatermistrzem Obwodu Nisko-Stalowa Wola AK. W czerwcu 1944 r. zagro偶ony aresztowaniem opu艣ci艂 Stalow膮 Wol臋. W sierpniu 1944 roku powr贸ci艂 po wej艣ciu sowieckiej Armii Czerwonej do Stalowej Woli.

W pa藕dzierniku 1944 roku mianowany zosta艂 komendantem Obwodu Nisko鈥揝talowa Wola AK po opuszczeniu Stalowej Woli przez 贸wczesnego komendanta ppor. Antoniego Cwen ps. „Ry艣”. W贸wczas Komenda Obwodu chwilowo znajdowa艂a si臋 w Rudniku nad Sanem (woj. podkarpackie), gdy偶 wcze艣niej przeni贸s艂 j膮 tam „Ry艣”. Kislinger po obj臋ciu funkcji komendanta przeni贸s艂 Komend臋 Obwodu z powrotem do Stalowej Woli gdzie funkcjonowa艂a od powo艂ania AK.

Aresztowanie i podst臋pne zwolnienie

Niestety funkcj臋 komendanta Antoni Kislinger pe艂ni艂 kr贸tko gdy偶 w listopadzie 1944 roku aresztowany zosta艂 przez sowieckie NKWD. Po aresztowaniu Kislinger ujawni艂 Komisji Likwidacyjnej w Krakowie swoj膮 dzia艂alno艣膰 w AK po czym zwolniony zosta艂 przez NKWD. Warunkiem zwolnienia Kislingera z aresztu by艂o og艂oszenie w艣r贸d stalowowolskich 偶o艂nierzy AK mobilizacj臋 do formowanej w tym czasie przez NKWD i polskich komunist贸w 24 dywizji piechoty Ludowego Wojska Polskiego (LWP). Po powrocie i naradzie z szefem inspektoratu Armii Krajowej mjr. Tadeuszem Zieli艅skim ps. „Obuch”, zdecydowano og艂osi膰 mobilizacj臋 do LWP.

W styczniu 1945 r. Antoni Kislinger og艂osi艂 偶o艂nierzom obwodu mobilizacj臋 i kaza艂 si臋 stawi膰 do przegl膮du 9 lutego 1945 roku. Na og艂oszon膮 mobilizacj臋 do LWP stawi艂o si臋 jedynie dw贸ch 偶o艂nierzy. Ca艂膮 akcj臋 efektywnie wstrzyma艂 powo艂any w styczniu 1945 roku nowy komendant Podokr臋gu AK Rzesz贸w mjr. Stanis艂aw Pie艅kowski ps. „Hubert”, kt贸ry obawia艂 si臋 masowych wywoz贸w zdekonspirowanych 偶o艂nierzy AK do sowieckich 艂agr贸w. Pie艅kowski zatrzyma艂 mobilizacj臋 LWP wydaj膮c rozkaz trwania w 艣cis艂ej konspiracji wszystkim plac贸wkom obwodu. Kilka dni p贸藕niej Komendant G艂贸wny AK gen. Leopold Okulicki maj膮cy te same obawy rozwi膮za艂 Armi臋 Krajow膮 i poleci艂 wszystkim 偶o艂nierzom AK w ca艂ej Polsce aby nie ujawniali si臋 komunistom.

Prze艣ladowania nie usta艂y

Po nieudanej akcji mobilizacyjnej do LWP, sowieckie NKWD ponownie aresztowa艂o Antoniego Kislingera i postawi艂o go przed komunistycznym s膮dem gdzie skazany zosta艂 na 8 lat wi臋zienia za „wrog膮 dzia艂alno艣膰” przeciwko nowej w艂adzy. Po odsiedzeniu cz臋艣ci wyroku zwolniony zosta艂 na mocy amnestii i powr贸ci艂 do Stalowej Woli. Po powrocie pocz膮tkowo pracowa艂 w Ubezpieczalni Spo艂ecznej, a nast臋pnie podj膮艂 prac臋 w Miejskim Szpitalu jako intendent.

W 1950 roku wci膮偶 prze艣ladowany przez komunist贸w zwolni艂 si臋 ze stalowowolskiego szpitala i zdecydowa艂 si臋 wyjecha膰 do Rzeszowa, gdzie podj膮艂 prac臋 jako pracownik umys艂owy w wojew贸dzkim oddziale Zak艂ad贸w Lecznictwa. We wrze艣niu 1955 roku maj膮c nadziej臋 偶e 偶ycie b臋dzie spokojniejsze kolejny raz powr贸ci艂 do Stalowej Woli i powr贸ci艂 do pracy w szpitalu miejskim jako intendent. Komuni艣ci jednak nie dawali mu spokoju.聽Kapitan Antoni Kislinger do czasu przej艣cia na emerytur臋, pozostawa艂 obiektem zainteresowa艅 komunistycznych s艂u偶b. Dopiero w 1956 roku gdy mia艂 ju偶 66 lat Urz膮d Bezpiecze艅stwa (UB) zdecydowa艂 zamkn膮膰 jego akta, lecz i tak jako by艂y komendant AK pozosta艂 pod obserwacj膮 s艂u偶b. W 艣ci艣le tajnej notatce UB z dnia 10 lipca 1956 roku odnalezionej w IPN czytamy:

„Na og贸艂 zachowuje聽si臋 dobrze, wrogiej dzia艂alno艣ci nie przejawia, a raczej wg. ostatnich danych agenturalnych do obecnych przemian wypowiada si臋 pozytywnie, jest to osoba licz膮ca lat 66, chory. W zwi膮zku z powy偶szym przez komisj臋 pracownik贸w Wydz. IV-go WU d/s BP sprawa zosta艂a zakwalifikowana聽do z艂o偶enia w archiwum聽Wydz. X. Natomiast kart臋 E14 pozostawia w K.O jako na b. Komendanta Obwodu AK”

/-/ Zawisza P.por.

Antoni Kislinger by艂 偶onaty. 呕ona Helena Kislinger by艂a nauczycielk膮 w Stalowej Woli. Nie mieli dzieci. 呕ona w czasie niemieckiej okupacji tak偶e dzia艂a w konspiracji, by艂a nauczycielk膮 tajnego nauczania.

Kapitan Antoni Kislinger zmar艂 1 stycznia 1969 roku w Stalowej Woli. Spoczywa na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.

Gr贸b kpt. Antoniego i Heleny Kislinger (fot. MKDAK)

Cze艣膰 Jego Pami臋ci!

 

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Archiwum IPN oddzia艂 w Rzeszowie, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”.

漏 COPYRIGHT 2016-2023. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody zabronione!