Odesz艂a Zofia Mizgalska ps. „S艂oneczko” – 艂膮czniczka i sanitariuszka ZWZ, NOW i AK

 

Zofia Mizgalska ps. „S艂oneczko”

ur. 19 marca 1921 r. – 18 lutego 2021 r.

艁膮czniczka ZWZ i AK w Rejowcu (woj. lubelskie)
Kompania Warszawska聽AK „呕egoty” kpt. Tadeusza Sztumberka-Rychtera
艁膮czniczka/sanitariuszka oddzia艂u NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysi臋偶niaka


Zofia J贸zefa Mizgalska ps „S艂oneczko” z d. Made艅ska urodzi艂a si臋 19 marca 1921 r. w Rejowcu w woj. lubelskim. W maju 1940 r. jeszcze jako panna wraz z przysz艂ym

Zofia Mizgalska ps. „S艂oneczko”

m臋偶em Marianem Mizgalskim ps. „Wrona” zostali zaprzysi臋偶eni do Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ) w Rejowcu. 29 pa藕dziernika 1941 r. w skromnych warunkach okupacyjnych wysz艂a za m膮偶 za Mariana. Od 1942 r. po powo艂aniu Armii Krajowej by艂a 艂膮czniczk膮 plac贸wki AK w Rejowcu. W 1943 r. zagro偶eni aresztowaniem przez „wsypy”, wraz z m臋偶em zostali skierowani do plac贸wki AK w Bi艂goraju (woj. lubelskie), a nast臋pnie 26 wrze艣nia 1943 r. do Kompanii Warszawskiej „呕egoty”.

W zasa艅skim oddziale „Ojca Jana”

W listopadzie 1943 r. wraz z m臋偶em zostali skierowani przez dow贸dztwo z powrotem na rzeszowszczyzn臋 (dzisiejsze woj. podkarpackie) do partyzanckiego oddzia艂u 聽NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysi臋偶niaka. Wraz z oddzia艂em „Ojca Jana” uczestniczy艂a w wielu walkach z Niemcami. 16 grudnia 1943 r. walczy艂a z Niemcami pod Golcami (woj. podkarpackie) oraz w niemieckiej ob艂awie na oddzia艂 „Ojca Jana” we wsi Graba (woj. podkarpackie) 26 grudnia 1943 r. W czerwcu 1944 r. jako sanitariuszka oddzia艂u „Ojca Jana” opatrywa艂a i ratowa艂a 偶o艂nierzy oddzia艂u podczas najwi臋kszej partyzanckiej walki z Niemcami w Lasach Janowskich na tzw. Porytowym Wzg贸rzu (niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej o krypt. „Sturmwind I”).

Po wojnie

Po wojnie wraz z m臋偶em powr贸ci艂a na Lubelszczyzn臋 do rodzinnego Rejowca, w kt贸rym prowadzi艂a gospodarstwo domowe i gdzie mieszka do dzi艣. Pani Zofia by艂a ostatni膮 偶yj膮c膮 kobiet膮 z oddzia艂u „Ojca Jana”. Za podj臋t膮 walk臋 o niepodleg艂膮 Polsk臋 podczas niemieckiej okupacji zosta艂a odznaczona wieloma medalami.

Zofia Mizgalska zmar艂a w rodzinnym Rejowcu 18 lutego 2021 roku miesi膮c przed setnymi urodzinami. By艂a ostatnim 偶yj膮cym 偶o艂nierzem oddzia艂u NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysi臋偶niaka, z kt贸rym przyja藕ni艂a si臋 a偶 do jego 艣mierci w 1975 r. Ostatnie po偶egnanie i pogrzeb odb臋d膮 si臋 w rodzinnym Rejowcu w poniedzia艂ek 聽22 lutego 2021 r.

Wieczny odpoczynek racz jej da膰 Panie.

 

MW / MKDAK / Fundacja KEDYW

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Zofia Mizgalska. Fot. Fundacja KEDYW

漏 COPYRIGHT 2016-2021 Fundacja KEDYW. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody Fundacji KEDYW zabronione!


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!

Zosta艅 Patronem Muzeum Kedywu poprzez serwis Patronite:


Lub wesprzyj przelewem bankowym na konto:

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR


Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal:

[wpedon id=”16500″ align=”left”]