Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

74. Rocznica Niemieckich Egzekucji na rozwadowskich „Dołach” i charzewickiej „Maźnicy”

18 października @ 17:00 - 19 października @ 20:00

W najbliższą środę 18 października 2017 r. w Stalowej Woli obchodzić będziemy 74. rocznicę niemieckich egzekucji na rozwadowskich „Dołach” i charzewickiej „Maźnicy”. W dwóch odwetowych egzekucjach, które miały miejsce 19 i 20 października 1943 r. w Rozwadowie i Charzewicach, Niemcy zabili łącznie 90 osób.

Uroczystość zapalenia zniczy w miejscach egzekucji oraz na mogile zbiorowej, w której spoczywają ofiary niemieckiej egzekucji odbędą się w wigilię pierwszej z dwóch egzekucji 18 października 2017 r. O godz. 17:00 spotkamy się by zapalić znicze w miejscu egzekucji w Charzewicach na polu zwanym „Maźnicą”, z tyłu Parku Dworskiego i dawnego majątku rodziny Lubomirskich. W tym miejscu 20 października 1943 r. Niemcy rozstrzelali 25 Polaków, w tym kilku żołnierzy Armii Krajowej w odwecie za wykonanie wyroku Polskiego Państwa Podziemnego na rodzinie Fuldnerów – niemieckich zarządców majątku Lubomirskich.

Następnie o godz. 17:20 przejedziemy do Rozwadowa w miejsce kolejnej egzekucji na tzw. „Dołach”, miejsce to znajduje się na ul. Rozwadowskiej obok Cmentarza Parafialnego przy obecnej kaflarni.  W tym miejscu Niemcy zabili ok. 65 zakładników w odwecie za zlikwidowanie przez żołnierzy Armii Krajowej niemieckiego posterunku policji i jego komendanta, groźnego volksdeutscha Alberta Alschera w pobliskich Wrzawach.

Stamtąd o godz. 17:40 przejdziemy na pobliski Cmentarz Parafialny w Rozwadowie gdzie znajduje się pomnik i mogiła zbiorowa, w której spoczywają pomordowani z obu egzekucji. Pomnik i mogiła znajdują się w miejscu gdzie Niemcy wykopali dół i chowali ofiary pierwszej egzekucji, która miała miejsce 19 października na tzw. „Dołach”. Po wojnie ofiary egzekucji w Charzewicach zostały ekshumowane i przeniesione do w.w. wspólnej mogiły na Cmentarz Parafialny gdzie spoczywają do dziś.

Po odwiedzeniu miejsc egzekucji i mogiły zbiorowej udamy się do Klasztoru Ojców Mniejszych Kapucynów tuż obok cmentarza, gdzie zostanie odprawiona o godz.18:00 Msza Święta w intencji pomordowanych.

Dodatkowo, w ramach uroczystości zapraszamy w imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu Nisko – Stalowa Wola w czwartek 19 października 2017 r. o godz. 19:00 do Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli, gdzie odbędzie się prezentacja uzupełnionej II edycji książki „Przechodniu pochyl czoła” autorstwa Dionizego Garbacza. Książka ta opowiada o pomnikach i miejscach pamięci znajdujących się na terenach północnego Podkarpacia. W w.w. książce znajdują się informacje o egzekucjach w Rozwadowie i Charzewicach. Zapraszmy do nabycia tej niezwykle cennej publikacji oraz do uczestnictwa w uroczystościach!

MW/Fundacja KEDYW

Szczegóły

Start:
18 października @ 17:00
Koniec:
19 października @ 20:00
Wydarzenie Category:

Organizator

Fundacja KEDYW
Email:
fundacja@kedyw.pl