21 Kwietnia 2016 roku na mocy aktu fundacyjnego powo艂ana zosta艂a przez Marka Wr贸blewskiego聽Fundacja KEDYW. Zasadniczym celem powo艂ania do 偶ycia fundacji by艂a potrzeba uratowania przed dalsz膮 degradacj膮 przedwojennej kamienicy zwanej „G贸rk膮” w Stalowej Woli – Rozwadowie. W tym historycznym obiekcie przed II wojn膮 艣wiatow膮 funkcjonowa艂a sala teatralna oraz kino, a nast臋pnie w czasie niemieckiej okupacji II wojny 艣wiatowej, ulokowano na strychu tajn膮 baz臋聽Kedywu Obwodu Nisko-Stalowa Wola Armii Krajowej,聽czyli kom贸rk臋 kierownictwa elitarnych oddzia艂贸w sabota偶owo-dywersyjnych AK.
Drugim zasadniczym celem powo艂ania fundacji by艂o utworzenie w tym historycznym obiekcie pierwszego w Polsce聽Muzeum Kedywu,聽ze sta艂膮 ekspozycj膮 w oryginalnym pomieszczeniu Kedywu, kt贸re tam ocala艂o, i kt贸re jak si臋 okazuje jest jedynym takim pozosta艂ym po AK w Polsce.
Po cz臋艣ci pierwsze zamierzone cele s膮 ju偶 realizowane. Dzi臋ki staraniom Fundacji, od dnia 8 maja 2017 r.聽Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej w Stalowej Woli-Rozwadowie znajduje si臋 na li艣cie plac贸wek muzealnych聽Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i posiada status muzeum „w organizacji”. Oficjalny proces tworzenia i dzia艂alno艣ci naszego Muzeum jest wi臋c ju偶 rozpocz臋ty.
Na dzie艅 dzisiejszy nasze Muzeum funkcjonuje jedynie wirtualnie w internecie. Na naszym portalu kedyw.pl kilka razy w tygodniu publikowane s膮 informacje, artyku艂y i biogramy 偶o艂nierzy Armii Krajowej, kt贸re w przysz艂o艣ci stan膮 si臋 cz臋艣ci膮 ekspozycji Muzeum. W chwili obecnej Fundacja KEDYW jest na etapie pozyskiwana funduszy na remont wspomnianej historycznej siedziby, gdzie w przysz艂o艣ci b臋dzie dzia艂a膰 ju偶 w pe艂ni Muzeum Kedywu.
Ponadto, powo艂anie Fundacji KEDYW mia艂o trzeci膮 zasadnicz膮 misj臋: tj. zadbanie o etos Armii Krajowej w Stalowej Woli. W tym celu ustalone zosta艂y nast臋puj膮ce cele statutowe, kt贸re od pierwszego dnia sukcesywnie wype艂niamy i prowadzimy, a s膮 to:
-
Aktywna ochrona dziedzictwa Kedywu Armii Krajowej Obwodu Nisko – Stalowa Wola, rozwadowskiej plac贸wki AK „Wilcze 艁yko” oraz stalowowolskiej AK.
-
Aktywna ochrona Historycznej „G贸rki”, oryginalnej聽siedziby Kedywu Armii Krajowej Obwodu Nisko – Stalowa Wola.
-
Krzewienie i podtrzymywanie histori konspiracyjnej Armii Krajowej Obwodu Nisko-Stalowa Wola.
-
Prowadzenie dzia艂alno艣ci naukowo – badawczej o Kierownictwie Dywersji Armii Krajowej.
-
Prowadzenie dzia艂a艅 maj膮cych na celu odkrycie, rozpoznanie, udokumentowanie i zabezpieczenie聽zabytk贸w archeologicznych Armii Krajowej.
-
Prowadzenie dzia艂alno艣ci edukacyjnej poprzez upowszechnianie i popularyzowanie wiedzy na temat聽Armii Krajowej i walk partyzanckich w II Wojnie 艢wiatowej na terenie obwodu Nisko-Stalowa Wola AK.
-
Integracja 艣rodowisk pasjonat贸w historii i militari贸w II Wojny 艢wiatowej.
-
Wychowywanie m艂odego pokolenia Polak贸w w duchu patriotyzmu i w poszanowaniu tradycji聽Narodu Polskiego.
Zarz膮d Fundacji KEDYW:聽
Marek Wr贸blewski – prezes zarz膮du
Pasjonata i badacz historii stalowowolskiej AK. Publicysta portalu kedyw.pl i kolekcjoner militari贸w wojsk alianckich.
Mariusz Szeferski – wiceprezes
呕o艂nierz Wojska Polskiego, rekonstruktor, kolekcjoner militari贸w.
Wolontariusze Fundacji i Muzeum:
Karol Karbarz – kurator wystaw
Historyk, regionalista, kolekcjoner, znawca Rozwadowa.
Miko艂aj Fo艂ta –聽dzia艂 medialny
Re偶yser, producent filmowy i telewizyjny, publicysta portalu kedyw.pl i kolekcjoner.
Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji) obecnie poszukuje eksponat贸w do zbior贸w muzeum. Je艣li posiadasz dokumenty, fotografie, militaria lub inne rzeczy zwi膮zane z 偶o艂nierzami Armii Krajowej i chcia艂by艣 je podarowa膰 do przysz艂ych聽zbior贸w to prosimy o pilny kontakt pod nr tel. 722-333-960 lub mailowo na adres muzeum@kedyw.pl