72 rocznica 艣mierci Stanis艂awa Korfela ps. „Korski”

漏Fundacja KEDYW

Stanis艂aw Korfel ps. „Korski”

5 luty 1912 r. – 21 czerwca 1944 r.

21 czerwca 1944 r. w Ulanowie zgin膮艂 Stanis艂aw Korfel ps. „Korski” – by艂 cz艂onkiem rozwadowskiego Kedywu Armii Krajowej i jednym聽z pi臋ciu 偶o艂nierzy Kedywu znajduj膮cych si臋 w siedzibie Kedywu w聽tzw. „G贸rce” podczas napadu przez Gestapo.

漏Fundacja KEDYW

Stanis艂aw Korfel ps. „Korski” w Szkole Podchor膮偶ych

Stanis艂aw Korfel urodzi艂 si臋 w Przybenicach w dzisiejszym wojew贸dztwie 艣wi臋tokrzyskim. 呕onaty, mia艂 dwoje dzieci Marka i Zofi臋. Z wykszta艂cenia by艂 technikiem budowlanym. Przed wojn膮 pracowa艂 w Zarz膮dzie Miejskim w Sosnowcu. W marcu 1938 roku rozpocz膮艂 prac臋 w biurze technicznym Zak艂ad贸w Po艂udniowych funkcjonuj膮cych wtedy w Katowicach. W listopadzie 1938 roku przeni贸s艂 si臋 do nowo powstaj膮cych Zak艂ad贸w Po艂udniowych w Stalowej Woli.

Dzia艂alno艣膰 konspiracyjna

W czasie niemieckiej okupacji Stanis艂aw Korfel dzia艂a艂聽w stalowowolskiej konspiracji, nale偶a艂 do Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ), a nast臋pnie do Armii Krajowej. By艂 cz艂onkiem stalowowolskiego oddzia艂u Armii Krajowej o kryptonimie „154”, a nast臋pnie cz艂onkiem rozwadowskiego Kedywu Armii Krajowej obwodu „Niwa” (Nisko – Stalowa Wola). W 1944 roku porzuci艂 prac臋 i ca艂kowicie przeszed艂 do podziemia.

Likwidacja Kedywu przez Gestapo

Podczas likwidacji przez gestapo rozwadowskiego Kedywu AK 18 maja 1944 roku, zosta艂 postrzelony w pier艣 podczas ostrzeliwania si臋 z gestapowcami na schodach rozwadowskiej „G贸rki” – miejscu w kt贸rym mie艣ci艂 si臋 lokal Kedywu. Uratowa艂 go zw贸j banknot贸w, kt贸ry mia艂 w kieszeni na piersi. Rannemu „Korskiemu” 聽wraz z trzema cz艂onkami Kedywu uda艂o si臋 przebi膰 kordon gestapowc贸w i zbiec do pobliskich Charzewic.


O likwidacj rozwadowskiego Kedywu AK przez Gestapo tutaj…


Wpadka w Ulanowie

21 czerwca 1944 roku Stanis艂aw Korfel znajdowa艂 si臋 w punkcie kontaktowym w Ulanowie wraz z kilkoma partyzantami, gdzie leczy艂 ran臋 po wpadce na „G贸rce” i przeczekiwa艂 urz膮dzon膮 przez Niemc贸w pacyfikacj臋 Las贸w Lipskich, Janowskich oraz Puszczy Solskiej (Niemiecka operacja Sturmwind I, Sturmwind II). Tego dnia z聽samego rana 偶o艂nierze Wehrmachtu otoczyli ich kwater臋. W czasie ostrzeliwania si臋 z Niemcami spoza sterty drzewa, Stanis艂aw Korfel聽zosta艂 zastrzelony seri膮 z niemieckiego automatu – zgin膮艂 na miejscu.

Cia艂o Stanis艂awa Korfela rozkazali Niemcy zakopa膰 przyprowadzonym rozbrojonym partyzantom. Po wojnie 31 pa藕dziernika 1945 roku ekshumowano jego zw艂oki i przewieziono do Stalowej Woli. 1 listopada 1945 roku zosta艂 uroczy艣cie pochowany w Mauzoleum na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.

Cze艣膰 i Chwa艂a Bohterom!


Pierwsze ods艂oni臋cie portretu Stanis艂awa Korfela „Korskiego”

72 lata po m臋cze艅skiej 艣mierci Stanis艂awa Korfela „Korskiego”, 艣wiat nareszcie m贸g艂 zobaczy膰 jego聽twarz, a sta艂o si臋 to 18 maja 2016 roku podczas uroczysto艣ci obchod贸w 72 rocznicy likwidacji rozwadowskiego Kedywu AK. Podczas wystawy zorganizowanej w rozwadowskiej „G贸rce” zosta艂 uroczy艣cie ods艂oni臋ty portret Stanis艂awa Korfela „Korskiego”, kt贸ry nigdy wcze艣niej nie by艂 publikowany. Ods艂oni臋cia portretu dokona艂a rodzina Korfel贸w z c贸rk膮 Zofi膮 Korfel na czele. Od tego dnia historia pi臋ciu Bohater贸w rozwadowskiego Kedywu jest ju偶 kompletna. Cze艣膰 ich pami臋ci!

Rodzina Korfel贸w ods艂ania portret Stanislawa Korfela ps."Korski"

Rodzina Korfel贸w ods艂ania portret Stanislawa Korfela ps.”Korski”

漏2016 Marek Ziemba

Zofia Korfel ods艂ania portret ojca 艣p. Stanislawa Korfela „Korskiego”.


Galeria zdj臋膰 z uroczysto艣ci 72 rocznicy likwidacji Kedywu tutaj…