5 lutego 1912 r. urodził się Stanisław Korfel ps. „Korski” – żołnierz rozwadowskiego Kedywu AK

©Fundacja KEDYW

Stanisław Korfel ps. „Korski”

ur. 5 luty 1912 r. – zm. 21 czerwca 1944 r.
Żołnierz Wojska Polskiego
Żołnierz placówki ZWZ i AK w Stalowej Woli
Żołnierz Kedywu Obwodu Nisko – Stalowa Wola


Stanisław Korfel urodził się 5 lutego 1912 r. w Przybenicach, w dzisiejszym województwie świętokrzyskim. Przed wojną ukończył kurs podchorążych Wojska Polskiego. Z wykształcenia był technikiem budowlanym. Przed wojną pracował w Zarządzie Miejskim w Sosnowcu. W marcu 1938 roku rozpoczął pracę w biurze technicznym Zakładów Południowych w Katowicach. W listopadzie 1938 roku przeprowadził się do Stalowej Woli i podjął pracę w nowo powstających Zakładach Południowych (COP) w Stalowej Woli.

Działalność konspiracyjna

Stanisław Korfel ps. „Korski” (po prawej) w Szkole Podchorążych. (fot. Fundacja KEDYW)

W czasie niemieckiej okupacji Stanisław Korfel działał w stalowowolskiej konspiracji, początkowo należał do Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), a następnie po przemianowaniu ZWZ, został żołnierzem Armii Krajowej. Był początkowo żołnierzem stalowowolskiej placówki AK o kryptonimie „154”, a następnie członkiem rozwadowskiego Kedywu AK obwodu Nisko – Stalowa Wola. W 1944 roku zagrożony aresztowaniem porzucił pracę i całkowicie przeszedł do podziemia. Jako żołnierz AK uczestniczył w wielu akcjach zbrojnych na terenie Stalowej Woli i okolic.

Likwidacja Kedywu przez Gestapo

18 maja 1944 r. Stanisław Korfel znajdował się wraz z pięcioma żołnierzami rozwadowskiego Kedywu w tajnej bazie Kedywu na tzw. „Górce” gdy zostali nakryci przez niemieckie Gestapo. Podczas walki z Niemcami Stanisław Korski został ranny w pierś gdy ostrzeliwał się z gestapowcami na schodach „Górki”. Rannemu „Korskiemu”  wraz z trzema członkami Kedywu udało się wydostać przez okno sali kinowej z budynku bazy Kedywu i zbiec do pobliskich Charzewic gdzie się bezpiecznie ukryli.


O likwidacj rozwadowskiego Kedywu AK przez Gestapo tutaj…


Wpadka w Ulanowie

Po akcji z Niemcami w rozwadowskim Kedywie, Stanisław Korski przedostał się po opatrzeniu ran do podokręgu stalowowolskiego obwodu AK na placówkę Ulanów gdzie został zakwaterowany i ukryty na czas rozgrywających się walk z Niemcami (Sturmwind I) w pobliskich Lasach Janowskich.

Niestety, 21 czerwca 1944 r. z samego rana żołnierze Wehrmachtu otoczyli kwaterę AK w Ulanowie, w której przebywał „Korski” z innymi żołnierzami AK i rozegrała się bitwa. Tak jak w bazie Kedywu miesiąc wcześniej „Korski” znalazł się w ogniu niemieckich kul podczas ostrzeliwania się spoza sterty drzewa z Niemcami, tym razem Stanisław Korfel nie miał już tyle szczęścia, został trafiony serią z niemieckiego automatu – zginął na miejscu. Ciało Stanisława Korfela Niemcy rozkazali zakopać przyprowadzonym rozbrojonym w pobliżu partyzantom.

Ekshumacja

Po wojnie, 31 października 1945 roku ekshumowano zwłoki Stanisława Korfela i przewieziono je do Stalowej Woli gdzie 1 listopada 1945 roku w święto Wszystkich Świętych został uroczyście pochowany w Mauzoleum żołnierzy AK na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli. Stanisław Korfel był żonaty, w chwili śmierci miał dwoje małych dzieci – Marka i Zofię.

Mauzoleum żołnierzy AK na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli. Miejsce spoczynku Stanisława Korfela. (fot. Fundacja KEDYW)

Cześć Jego Pamięci!

 

MW – Fundacja KEDYW

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Zofia Korfel, Stanisław Puchalski „Partyzanci Ojca Jana”, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”.