27 sierpnia 2008 r. odszed艂 Dominik Horody艅ski – 偶o艂nierz Kedywu KG AK zgrupowania „Rados艂aw”

ppor. Dominik Horody艅ski ps. „Wile艅ski”, „Karol”

ur. 24 lipca 1919 r. – zm. 27 sierpnia 2008 r.

呕o艂nierz Zwi膮zku Walki Zbrojnej w Zbydniowie
呕o艂nierz Kedywu KG AK zgrupowania „Rados艂aw”


Dominik Korczak Horody艅ski urodzi艂 si臋 24 lipca 1919 r. w Zbydniowie ko艂o Stalowej Woli. Pochodzi艂 z ziemia艅skiego rodu Horody艅skich. By艂 synem Zbigniewa i Zofii z d. Gieczewicz. Mia艂 m艂odszych braci Zbigniewa, Andrzeja i siostr臋 Ann臋. Jako m艂ody ch艂opiec pierwsze nauki odbywa艂 z prywatnym nauczycielem w domu w Zbydniowie. Egzaminy zdawa艂 w szkole powszechnej w Zbydniowie oraz w Gimnazjum w Krakowie.聽W 1933 r. rozpocz膮艂 nauk臋 w Warszawie u oo. Marian贸w na Bielanach (po dw贸ch latach, jak wspomina艂: zosta艂 usuni臋ty za krn膮brno艣膰!). Po Warszawie kontynuowa艂 nauk臋 w Wilnie w Pa艅stwowym Gimnazjum im. Zygmunta Augusta. Po zdaniu matury w 1937 r. zapisa艂 si臋 na wydzia艂 prawa Uniwersytetu Jagiello艅skiego w Krakowie. Dalsz膮 nauk臋 przerwa艂a agresja Niemiec na Polsk臋 i wybuch II Wojny 艣wiatowej.

Konspiracja

W styczniu 1940 r. postanowi艂 przy艂膮czy膰 do antyniemieckiej konspiracji i wst膮pi艂 do plac贸wki Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ) w Zbydniowie i przyj膮艂 pseudonim „Wile艅ski”. Jednym z punkt贸w kontaktowych zbydniowskiej ZWZ by艂 na terenie maj膮tku jego rodziny. Jego prze艂o偶onym by艂 w贸wczas ppor. Julian Bekiesz ps. „D膮b”, wychowanek oficerskiej szko艂y policyjnej, a tak偶e p贸藕niejszy dow贸dca plac贸wki AK w Zbydniowie. W czasie dzia艂alno艣ci konspiracyjnej u偶ywa艂 fa艂szywych dokument贸w pod nazwiskiem J贸zef Binkiewicz i Karol Zieli艅ski.

Jesieni膮 1940 r. Dominik Horody艅ski wyjecha艂 do Warszawy by kontynuowa膰 nauk臋. W listopadzie 1941 r. z ramienia Wydzielonej Organizacji Dywersyjnej KG ZWZ zosta艂 skierowany wraz z Andrzejem Karasi艅skim 鈥濨ojar鈥 na wyjazd rozpoznawczy do Wilna i Mi艅ska Bia艂oruskiego. Wiosn膮 1942 r. trafi艂 na kurs Szko艂y Podchor膮偶ych Rezerwy Piechoty Armii Krajowej. Po sko艅czeniu podchor膮偶贸wki, wiosn膮 1943 r. zosta艂 skierowany do Uderzeniowych Batalion贸w Kadrowych wojskowej Konfederacji Narodu (scalonych w 1943 r. z AK) na Wile艅szczyzn臋.

24 czerwca 1943 r. w jego rodzinnym dworze w Zbydniowie, oddzia艂 SS dokonuje mordu na jego rodzinie. W mordzie ginie 19 os贸b, jedynymi kt贸rym udaje si臋 prze偶y膰 mord to jego dwaj bracia Andrzej i Zbigniew, kt贸rych po wej艣ciu SS matka ukrywa pod belkami pod艂ogowymi na strychu. Wkr贸tce po mordzie dwaj bracia przedostaj膮 si臋 do Warszawy i Dominik dowiaduj臋 si臋 o mordzie na rodzinie, w kt贸rej zgin臋li rodzice, siostra oraz najbli偶sza rodzina, znajomi i uczestnicy skromnego wesela w rodzimym dworze.


Mord rodziny Horody艅skich w Zbydniowskim dworze >>TUTAJ


Mord na rodzinie Horody艅skich bardzo prze偶ywa Dominik wraz z jego bra膰mi. Jednak wszyscy trzej bracia decyduj膮 si臋 walczy膰 dalej z niemieckim okupantem. Bracia Andrzej i Zbigniew zostaj膮 skierowani przez Kedyw KG AK do walki w oddziale dyspozycyjnym „Osjan” ppor. Jana Mazurkiewicza, p贸藕niejszego „Rados艂awa”. Oddzia艂 ten zmienia p贸藕niej dow贸dc臋 i nazw臋 na oddzia艂 „Sawicz”. 19 lipca 1944 r. oddzia艂 „Sawicz” bierze udzia艂 w akcji „Pawiak” Kedywu KG, gdzie gin膮 obaj bracia Dominika Andrzej i kilka dni p贸藕niej ranny w akcji Zbigniew. Dominik zn贸w prze偶ywa tragedi臋 gdy偶 gin膮 jego najbli偶si bracia i ostatni cz艂onkowie jego najbli偶szej rodziny.


W akcji „Pawiak” gin膮 bracia Horody艅scy >>TUTAJ


W sierpniu 1943 r. powraca do Warszawy. Wkr贸tce potem otrzymuje zgod臋 na podj臋cie pr贸by dostania si臋 do oddzia艂贸w polskich na Bliskim Wschodzie. W pierwszych dniach stycznia 1944 r. wraz z dwoma innymi lud藕mi przekraczaj膮 granic臋 w Bieszczadach. Wszyscy po przekroczeniu granic zostaj膮 pojmani przez w臋gierskich 偶o艂nierzy i uznani za szpieg贸w. Zostaj膮 osadzeni w wi臋zieniu w U偶horodzie, p贸藕niej w Koszycach i Budapeszcie. Po uwolnieniu i powrocie do okupowanej Polski Dominik Horody艅ski nawi膮zuje kontakt z pp艂k. Janem Mazurkiewiczem ps. 鈥濺ados艂aw鈥 – (wtedy ju偶) dow贸dc膮 zgrupowania „Rados艂aw” i do艂膮cza jako 偶o艂nierz do oddzia艂u.

Walka w Powstaniu Warszawskim

We sierpniu 1944 r. po wybuchu Powstania Warszawskiego zostaje mianowany adiutantem Jana Mazurkiewicza „Rados艂awa” i bierze udzia艂 w Powstaniu. Podczas Powstania do obowi膮zk贸w Dominika Horody艅skiego nale偶a艂o : codzienne raporty dotycz膮ce sytuacji na wszystkich odcinkach walk zgrupowania „Rados艂aw”, utrzymanie 艂膮czno艣ci mi臋dzy pu艂k. Mazurkiewiczem, a dow贸dcami oddzia艂贸w oraz przekazywanie konkretnych polece艅 pu艂kownika na dzie艅 nast臋pny.

30 sierpnia 1944 r. Dominik Horody艅ski dosta艂 rozkaz przekazania informacji dow贸dcy Zgrupowania Kampinos majorowi 鈥濷koniowi鈥. Przedostaje si臋 w tym celu kana艂ami na 呕oliborz, a stamt膮d do Kampinosu. W Kampinosie otrzymuje od majora „Okonia” propozycj臋 pozostania w grupie jego sztabu w charakterze oficera prasowego. Pozostaje tam kilka tygodni.聽Po zako艅czeniu Powstania Warszawskiego przedosta艂 si臋 do Krakowa, gdzie doczeka艂 wkroczenia Armii Czerwonej.

Odznaczenia

Za zas艂ugi w walce o niepodleg艂o艣膰 Polski otrzyma艂 Krzy偶 Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz聽Z艂oty Krzy偶 Zas艂ugi.

Po wojnie

Po wojnie Dominik Horody艅ski zosta艂 dziennikarzem i publicyst膮 i jak sam deklarowa艂 komunistom. By艂 d艂ugoletnim korespondentem radia i TV w Rzymie. Od 1970-1981 r. by艂 redaktorem naczelnym tygodnika spo艂eczno-literackiego 鈥濳ultura鈥. Redaktorem pisma „Dzi艣 i jutro”. Dzia艂aczem spo艂ecznym i politycznym. Cz艂onkiem Zarz膮du Stowarzyszenia 鈥濸AX鈥. Konsultantem stadnin polskich i za艂o偶ycielem Ko艂a My艣liwych Dziennikarzy w Warszawie.

W latach 90-tych doczeka艂 si臋 zwrotu maj膮tku jego zamordowanej rodziny w Zbydniowie. Jednak ze wzgl臋d贸w finansowych zdecydowa艂 si臋 sprzeda膰 dw贸r w Zbydniowie. Zmar艂 27 sierpnia 2008 r. w Warszawie. Pozostawi艂 偶on臋 Teres膮 Led贸chowsk膮-Horody艅sk膮 i dwie c贸rki Olg臋 i Ann臋. 3 wrze艣nia 2008 r. wed艂ug 偶yczenia zosta艂 pochowany w rodzinnej kaplicy na cmentarzu parafialnym w Zaleszanach.

 

 

MW/ Fundacja KEDYW / MKDAK
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Teresa Horody艅ska, Powsta艅cze Biogramy Muzeum Powstania Warszawskiego.


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!聽

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal