14 wrze艣nia 1939 r. do Rozwadowa wkroczy艂y pierwsze oddzia艂y niemieckiego wojska

Niemieckie wojsko na rozwadowskim rynku

14 wrze艣nia 1939 r. do Rozwadowa (dzisiejsza dzielnica Stalowej Woli) wkroczy艂a聽niemiecka 27 Dywizja Piechoty VII Korpusu Armii Po艂udnie. Dowodzona przez gen. leut. Friedricha Bergmanna 27. Infanterie-Division Wehrmachtu, w kr贸tkim czasie rozbroi艂a聽resztki wojska polskiego i rozpocz臋艂a聽okupacyjny terror.

We wrze艣niu ’39 r. w Rozwadowie i Stalowej Woli, jak i w ca艂ej Polsce rozpocz膮艂 si臋 krwawy pi臋cioletni czas wojny i okupacji, w kt贸rej zgin臋艂o wielu mieszka艅c贸w okolicy oraz dzia艂aczy ruchu oporu, w tym wielu p贸藕niejszych 偶o艂nierzy Armii Krajowej, kt贸rzy dzielnie przeciwstawili si臋 niemieckiemu okupantowi na tych terenach.

漏 Fundacja KEDYW

Niemieccy 偶olnierz臋 wkraczaj膮 na rozwadowski Rynek na rowerach. (fot. Fundacja KEDYW)

W czasie okupacji wielu mieszka艅c贸w regionu zosta艂o wywiezionych do rob贸t w III Rzeszy lub do oboz贸w koncentracyjnych, z kt贸rych wr贸ci艂o tylko kilka os贸b. Ludno艣膰 偶ydowska, kt贸ra liczy艂a w tamtym czasie oko艂o 1.800 mieszka艅c贸w zosta艂a pocz膮tkowo wyp臋dzona za rzek臋 San, leczy p贸藕niej ci kt贸rzy powr贸cili zostali wywiezieni do oboz贸w gdzie zostali wymordowani. Nikt wtedy nie przypuszcza艂, 偶e skala terroru jak膮 dopuszcz膮 si臋 Niemcy na ludno艣ci polskiej i 偶ydowskiej b臋dzie tak wielka i okrutna.

Wydarzenia z dnia 14 wrze艣nia 1939 r. zapisa艂 kronikarz z rozwadowskiego Klasztoru o. Kapucyn贸w w nast臋puj膮cy spos贸b:

14 IX czwartek: Wojsko rozlokowane w klasztorze /sztab/ opu艣ci艂 Rozwad贸w (Sztab Wojska Polskiego przyp. red.). Przez ca艂膮 noc przeci膮ga艂y r贸偶ne rodzaje broni. W klasztorze w nocy mieli bawi膰聽genera艂owie Sadowski, Malinowski, a nawet co艣 m贸wiono o Rydzu-艢mig艂ym. W nocy s艂ycha膰 by艂o detonacje, wysadzono podobno mosty聽na Sanie. Ze 艣witem ustaje powoli odp艂yw wojska i nastaje z艂owroga cisza. Do klasztoru 艣ci膮gaj膮 ca艂e masy rozwadowian w obawie bitwy, kt贸r膮 przewiduj膮 nad Sanem. 呕o艂nierze w ci膮gu dnia pokazuj膮 si臋 ju偶 tylko pojedynczo聽lub na pojedynczych furach. Bardzo nas zaciekawia, 偶e pokazuj膮 si臋 ludzie wracaj膮cy na zach贸d, co daje si臋 zauwa偶y膰 pierwszy raz.

Po po艂udniu zaje偶d偶aj膮 jeszcze na podw贸rze wozem 偶o艂nierze, konie i w贸z zostawiaj膮, a sami kieruj膮 si臋 ku Sanowi, ale za chwil臋 dowiadujemy si臋, 偶e zostali rozbrojeni, bo w Rozwadowie pokaza艂y si臋 pierwsze patrole niemieckie. Rozlokowa艂y si臋 na rynku i zapowiedzia艂y, 偶e ma nast膮pi膰 porz膮dek. Spotkanych 偶o艂nierzy rozbrajaj膮 zabieraj膮c lub 艂ami膮c im karabiny i ka偶膮 im i艣膰 i kopa膰 ziemniaki. Niekt贸rzy to zaraz w czyn wprowadzaj膮. W dali s艂ycha膰 detonacje strza艂贸w armatnich. Do klasztoru chroni si臋 coraz wi臋cej ludzi z Rozwadowa z dobytkiem. Tak znale藕li艣my si臋 w niewoli.

cdn…

 

MW / Fundacja KEDYW / MKDAK
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Kronika Klasztoru braci Kapucyn贸w w Rozwadowie.


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!聽

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal