26 kwietnia 1944 r. zginął Robert Tomalik ps. „Łysy” – żołnierz oddziału AK Jana Orła „Kmicica”

Robert Tomalik ps. „Łysy”

ur. 3 lipca 1918 r. – zm. 26 kwietnia 1944 r.

Żołnierz Armii Krajowej Stalowa Wola
Żołnierz oddziału dyspozycyjnego AK Jana Orła „Kmicica” krypt. OP-33


Robert Tomalik urodził się 3 lipca 1918 roku w Kozach koło Krakowa. Był synem Wojciecha i Zuzanny. Był absolwentem szkoły rzemieślniczej w Bielsku. Pracował w Zakładach Południowych – Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP) w Stalowej Woli od stycznia 1939 roku. Po wybuchu wojny powrócił do okupowanych przez Niemców Zakładów Południowych przemianowanych na „Reichswerke Hermann Göring Werk Stalowa Wola” w grudniu 1939 r. na stanowisko technika inspekcji maszyn. Był żonaty i miał jedno dziecko.

Konspiracja antyniemiecka

Podczas okupacji Stalowej Woli został żołnierzem stalowowolskiej placówki AK o krypt. „154”. W obawie przed aresztowaniem musiał zniknąć ze Stalowej Woli. Został przeniesiony przez dowództwo AK na Zasanie do dyspozycyjnego oddziału partyzanckiego Jan Orła „Kmicica” podlegającemu obwodowi Nisko-Stalowa Wola AK.

Zginął podczas akcji na okupowany majątek „Liegenschaft” zarządzany przez Niemców pod Tarnogrodem nad Wieprzem. Początkowo został pochowany pod Momotami Górnymi (woj. Podkarpackie). Po wojnie zwłoki ekshumowano i 31 października 1945 roku przewieziono do Stalowej Woli, gdzie został uroczyście pochowany 1 listopada 1945 r. w podziemiach Mauzoleum z innymi żołnierzami AK. Żołnierze z oddziału mocno przeżyli śmierć kolegi, na jego cześć kolega Jerzy Łyżwa-Łyżwański ps. „Puchacz” ułożył piosenkę z następującym refrenem: „Śpij Robercie w ciemnym grobie, ty kolego nasz kochany, Matkę Boską masz na piersiach i orzełek krwią zalany”

©Fundacja KEDYW

Mauzoleum na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli, gdzie spoczywa Robert Tomalik oraz 36 żołnierzy Armii Krajowej Stalowej Woli.

Cześć Jego Pamięci!

MW / MKDAK / Fundacja KEDYW

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii krajowej (w organizacji), Mieczysław Potyrański „Historia Oddziału Partyzanckiego „Kmicica” – OP-33″, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”.

© COPYRIGHT 2016-2019 Fundacja KEDYW. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody Fundacji KEDYW zabronione!


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS!

Wesprzyj i zostań Patronem Muzeum Kedywu poprzez serwis Patronite:


Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal