2 sierpnia 1944 r. Niemcy zabili Stanis艂awa Krzemi艅skiego

Stanis艂aw Krzemi艅ski w stroju rozwadowskich „Soko艂贸w”聽(fot. Zbigniew Krzemi艅ski)

Helena Krzemi艅ska z synami Zbigniewem i Janem. (fot. Zbigniew Krzemi艅ski)

Stanis艂aw Krzemi艅ski urodzi艂 si臋 3 listopada 1914 r. w Rozwadowie, dzisiejszej dzielnicy Stalowej Woli. By艂 synem Jana i Eleonory z d. Chciuk.聽Przed wojn膮 Stanis艂aw by艂 aktywnym cz艂onkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sok贸艂” w Rozwadowie.聽By艂 偶onaty z Helen膮 z d. Olszewsk膮, z kt贸r膮 mia艂 dw贸ch syn贸w Jana i Zbigniewa.

Stanis艂aw pochodzi艂 z patriotycznej rodziny, w kt贸rej wychowali si臋 偶o艂nierze antyniemieckiej i antysowieckiej konspiranci. Jego brat cioteczny Stanis艂aw Krzemi艅ski ps. „Stan” by艂 偶o艂nierzem AK i ostatnim dow贸dc膮 Kedywu Armii Krajowej Obwodu Nisko – Stalowa Wola, Stanis艂aw by艂 r贸wnie偶 szwagrem 偶o艂nierza niez艂omnego Jana Olszewskiego z partyzanckiego oddzia艂u Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) „Tarzana” Tadeusza Gajdy.

Stanis艂aw Krzemi艅ski z zawodu by艂 masa偶em, taj jak jego ojciec. Wraz z ojcem Janem prowadzili rodzinny sklep mi臋sny przy rozwadowskim Rynku. We wrze艣niu 1940 r. Niemcy aresztowali Jana i wkr贸tce zgin膮艂 we wi臋zieniu w Kra艣niku. Podobny los spotka艂 r贸wnie偶 syn Stanis艂awa, aresztowany przez Niemc贸w, pocz膮tkowo zosta艂 przewieziony do wi臋zienia w Kra艣niku, a nast臋pnie na zamek do Lublina. Jednak od koniec niemieckiej okupacji schorowanemu uda艂o si臋 jemu wydosta膰 z niemieckiego wi臋zienia i powr贸ci艂 do Rozwadowa, do swojej rodziny.

Stanis艂aw wraz z rodzin膮 zamieszkiwali podczas niemieckiej okupacji przy g艂贸wnej drodze mi臋dzy Stalow膮 Wol膮 i Rozwadowem (dzi艣 Aleje Jana Paw艂a II). 1 sierpnia 1944 r. gdy na tereny Stalowej Woli i Rozwadowa wkroczy艂y pierwsze wojska Armii Czerwonej, w okolicach ich domu rozegra艂y si臋 walki Sowiet贸w z Niemcami. Przed rodzinnym domem Krzemi艅skich przetacza艂y si臋 tabory wycofuj膮cych si臋 wojsk niemieckich i gdy rankiem 2 sierpnia 1944 r. przechodzili ostatni Niemcy, Stanis艂aw Krzemi艅ski znalaz艂 si臋 w grupie szykanowanych i pos膮dzonych o posiadanie amunicji. Grup臋 Polak贸w, w kt贸rej by艂 Stanis艂aw Krzemi艅ski Niemcy pop臋dzili w pola za domami, w stron臋 rzeki San. Gdy grupa ruszy艂a Niemcy zacz臋li za nimi strzela膰, w艣r贸d 艣miertelnie rannych znalaz艂 si臋 Stanis艂aw, kt贸ry zmar艂 na miejscu. W chwili 艣mierci mia艂 29 lat.

Gr贸b Stanis艂awa Krzemi艅skiego na Cmentarzu Parafialnym w Rozwadowie. (fot. Fundacja KEDYW)

Po przej艣ciu Niemc贸w, Stanis艂aw Krzemi艅ski zosta艂 pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Rozwadowie gdzie spoczywa do dzi艣. Syn Stanis艂awa – Zbigniew Krzemi艅ski – do dzi艣 utrzymuje rodzinne tradycje kupieckie w Rozwadowie. Przy rozwadowskim Rynku prowadzi tradycyjn膮 wytw贸rni臋 luster i sklep ze swoimi wyrobami.

 

MW / MKDAK / Fundacja KEDYW

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Relacje Zbigniewa Krzemi艅skiego, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”.

漏 COPYRIGHT 2016-2019 Fundacja KEDYW. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody Fundacji KEDYW zabronione!


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!

Wesprzyj i zosta艅 Patronem Muzeum Kedywu poprzez serwis Patronite:


Lub przelewem bankowym na konto:

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal