7 sierpnia 1926 r. urodzi艂 si臋 niez艂omny Kazimierz Mioduszewski ps. „Powolny”

Kazimierz Mioduszewski ps. „Powolny” urodzi艂 si臋 7 sierpnia 1926 r. w Warszawie (woj. mazowieckie). By艂 synem Boles艂awa i Emilii. Przed wojn膮 mieszka艂 z rodzin膮 w Radomiu, a nast臋pnie w Zawierciu. W czasie niemieckiej okupacji mieszka艂 w Stalowej Woli (woj. lwowskie, obecnie woj. podkarpackie) i pracowa艂 w stra偶y po偶arnej Zak艂ad贸w Po艂udniowych (COP), przemianowanych w贸wczas na zak艂ady zbrojeniowe przez Niemc贸w o nazwie „Stahlwerke Braunschweig G.m.b.H. – Werk Stalowa Wola”.

Konspiracja

Kazimierz Mioduszewski w czasie okupacji by艂 偶o艂nierzem Armii Krajowej plac贸wki w Stalowej Woli. W marcu 1944 r. po fali aresztowa艅 w obawie przed dekonspiracj膮 zbieg艂 za rzek臋 San na tzw. Zasanie gdzie skierowany zosta艂 do dyspozycyjnego oddzia艂u partyzanckiego AK „Kmicica” Jana Or艂a, podlegaj膮cego pod Obw贸d Nisko-Stalowa Wola AK. Po zaj臋ciu przez Sowiet贸w Stalowej Woli powr贸ci艂 do pracy w Zak艂adach Po艂udniowych. Wkr贸tce po powrocie wcielony zosta艂 do formowanego przez Sowiet贸w i polskich komunist贸w Ludowego Wojska Polskiego (LWP). Po kr贸tkim pobycie w LWP zorientowa艂 si臋, 偶e mo偶e zosta膰 aresztowany za jego akowsk膮 przesz艂o艣膰 wi臋c postanowi艂 zdezerterowa膰.

Brawurowa egzekucja szefa UB

漏Fundacja KEDYW

Dawna siedziba Gestapo, p贸藕niej UB przy dzisiejszej ul. ks. J贸zefa Skoczy艅skiego 26 (fot. MKDAK).

Po dezercji z LWP Kazimierz Mioduszewski powr贸ci艂 do Stalowej Woli gdzie 7 kwietnia 1945 r. aresztowany zosta艂 przez komunistyczny Urz膮d Bezpiecze艅stwa (UB). Podczas aresztowania funkcjonariusze nie wykryli broni, kt贸r膮 mia艂 ukryt膮 na sobie. Gdy funkcjonariusze przyprowadzili „Powolnego” do aresztu na dzisiejszej ul. ks. J贸zefa Skoczy艅skiego 26, w tym samym czasie znalaz艂 si臋 przed drzwiami budynku funkcjonariusz UB Ernest 艢liwi艅ski. Gdy tylko Mioduszewski zobaczy艂 艢liwi艅skiego, wyrwa艂 si臋 i z ukrytej broni odda艂 strza艂 w stron臋 艢liwi艅skiego. Ubek Ernest 艢liwi艅ski z tak kr贸tkiej odleg艂o艣ci by艂 bez szans. Cho膰 strza艂 by艂 celny, nie zabi艂 od razu 艢liwi艅skiego.

W zaistnia艂ym pop艂ochu Kazimierz Mioduszewski wyrwa艂 si臋 ubekom i podj膮艂 ucieczk臋 w stron臋 ko艣cio艂a 艣w. Floriana znajduj膮cego si臋 kilkaset metr贸w na p贸艂noc od siedziby UB. Niestety ucieczka ta si臋 nie powiod艂a. Zaledwie kilka metr贸w od UB dopad艂y Mioduszewskiego kule Milicjanta Jab艂o艅skiego, kt贸ry znalaz艂 si臋 w pobli偶u i odda艂 do niego strza艂. Kazimierz Mioduszewski zgin膮艂 na miejscu, mia艂 zaledwie 18 lat.

Po akcji funkcjonariusze UB pr贸bowali uratowa膰 艣miertelnie rannego 艢liwi艅skiego lecz po 30 minutach 艢liwi艅ski zmar艂 na 艂awce przed katowni膮 UB (do niedawna s艂u偶膮c膮 niemieckim oprawcom z Gestapo).

N臋kanie聽komunist贸w

Komuni艣ci z UB tak jak ich niemieccy poprzednicy chowali swoje ofiary w nieoznakowanych grobach by nie by艂o po nich 艣ladu. Tak te偶 zakopany zosta艂 w pobli偶u Kazimierz Mioduszewski. Lata p贸藕niej gdy budowane by艂y nowe bloki, zw艂oki Kazimierza Mioduszewskiego zosta艂y ekshumowane i przeniesione na Cmentarz Komunalny. Tam te偶 w okresie komunistycznej PRL spoczywa艂 przez lata w nieoznakowanym grobie.

艢lad po „Powolnym” jednak nie zagin膮艂 dzi臋ki bohaterskiej postawie jednej stalowowolskiej rodziny. O poch贸wku Kazimierza Mioduszewskiego wiedzia艂a rodzina Pa艅stwa Zarzyckich, kt贸ra w sumie po dzi艣 dzie艅 odwiedza jego gr贸b. Najstarszy z rodu Stanis艂aw Zarzycki, kt贸ry wiedzia艂 o losach Mioduszewskiego latami dba艂, by pami臋膰 o nim nigdy nie wygas艂a. W czasach mrocznego PRL-u za piel臋gnowanie grobu Mioduszewskiego rodzin臋 Zarzyckich spotyka艂y liczne represje. UB przez wiele lat pr贸bowa艂a zniszczy膰 gr贸b Mioduszewskiego i stawiane na nim krzy偶e przez Zarzyckich. Dzi臋ki wytrwa艂o艣ci rodziny Zarzyckich tego stalowowolskiego „wykl臋tego” gr贸b przetrwa艂 do wolnej Polski. Po upadku PRL spraw臋 nag艂o艣ni艂 贸wczesny radny miejski 艣p. Zbigniew Paszkiewicz. Dzi臋ki radnemu Paszkiewiczowi uda艂o si臋 postawi膰 nowy pomnik, kt贸ry ufundowa艂o Miasto Stalowa Wola.

Cze艣膰 Jego Pami臋ci!

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Skarbimir Socha „Czerwona 艢mier膰”, Dionizy Garbacz „W kleszczach czerwonych”, Wies艂awa Wrzostek.

漏 COPYRIGHT 2016-2023. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody zabronione!