78. Rocznica Bitwy pod Kury艂贸wk膮 z sowieck膮 NKWD

Zgrupowanie oddzia艂贸w NZW przed bitw膮 w Kury艂贸wce, maj 1945 r.

W czasie niemieckiej okupacji na rzeszowszczy藕nie (dzisiejsze woj. Podkarpackie) i po艂udniowych cz臋艣ciach dzisiejszego woj. Lubelskiego dzia艂a艂y liczne oddzia艂y le艣ne. Do najliczniejszych nie tylko w regionie ale i ca艂ej Polsce nale偶a艂 oddzia艂 NOW-AK Franciszka Przysi臋偶niaka „Ojca Jana”. W jego szczytach oddzia艂 „Ojca Jana” liczy艂 ok. 350 偶o艂nierzy.

W czerwcu 1944 r. po stoczonej najwi臋kszej bite z Niemcami na tzw. „Porytowym Wzg贸rzu” (niemiecka Sturmwind I) oddzia艂 „Ojca Jana” zawiesi艂 swoj膮 dzia艂alno艣膰. Od wschodu Sowieci wypierali powoli Niemc贸w z Podkarpacia i Lubelszczyzny i na dobre instalowa艂o si臋 Sowieckie NKWD, kt贸rego g艂贸wnym zadaniem by艂o wy艂apywanie 偶o艂nierzy antyniemieckiego podziemia i wszystkich, kt贸rzy by si臋 potencjalnie mogli sprzeciwi膰 nowym sowieckim okupantom i komunistycznej w艂adzy, kt贸r膮 zamierzali w Polsce zainstalowa膰 przy pomocy 偶ydowskich konfident贸w i polskich komunist贸w.

W tym czasie Franciszek Przysi臋偶niak jak i wi臋kszo艣膰 jego 偶o艂nierzy musieli si臋 ukrywa膰 gdy偶 poszukiwani byli przez NKWD i powo艂ane przez nich komunistyczne s艂u偶by bezpiecze艅stwa (najpierw RBP p贸藕niej UB). Nie wszystkim uda艂o si臋 unikn膮膰 aresztowa艅. Kilku z nich wywieziono w g艂膮b ZSRR.

Wielu 偶o艂nierzy antyniemieckiego podziemia z tego regionu znalaz艂o si臋 te偶 w tworzonym przez sowieckiego okupanta Ludowym Wojsku Polskim (LWP). Wielu m艂odych zosta艂o wcielonych z przymusu, a niekt贸rzy wst臋powali na ochotnika licz膮c, 偶e unikn膮 represji za swoj膮 tzw. „akowsk膮” przesz艂o艣膰. Ko艅cem 1944 r. dla wielu by艂o jasne, 偶e za pomoc膮 偶ydowskich i polskich komunist贸w Sowieci powoli przejmowali Polsk臋. Wielu z nich nie godzi艂o si臋 na tak膮 sytuacj臋, chcieli wolnej Polski i gotowi byli odda膰 za ni膮 偶ycie.

Antykomunistyczne powstanie

Pocz膮tkiem 1945 r. gdy rozwi膮zana zosta艂a Armia Krajowa Komendant rzeszowskiego okr臋gu Narodowej Organizacji Wojskowej Kazimierz Mirecki ps. „呕muda” wyda艂 rozkaz nie ujawniana si臋 Sowietom i poleci艂 偶o艂nierzom NOW pozosta膰 w konspiracji. W tym samym czasie w ca艂ej Polsce by艂e oddzia艂y NOW i NSZ tworzy艂y struktury nowej antysowieckiej konspiracji pod nazw膮 Narodowe Zjednoczenie Wojskowe (NZW). Wkr贸tce rzeszowska NOW przekszta艂cona zosta艂a w rzeszowski okr臋g NZW.

Okr臋g Rzesz贸w NZW

W kwietniu 1945 r. Franciszek Przysi臋偶niak „Ojciec Jan” zosta艂 awansowany na stopie艅 majora i mianowany komendantem oddzia艂贸w le艣nych Okr臋gu Rzesz贸w NZW. W tym czasie tak偶e zmieni艂 pseudonim na „Marek”, a liczne oddzia艂y le艣ne NOW z regionu wesz艂y do NZW.

W艣r贸d nowych rzeszowskich struktur NZW znalaz艂y si臋 oddzia艂y, dowodzone przez by艂ych 偶o艂nierzy oddzia艂u NOW-AK „Ojca Jana” jak m.in. oddzia艂y J贸zefa Zadzierskiego „Wo艂yniaka”, Stanis艂awa Pelczara „Majki”, czy Tadeusza Gajdy „Tarzana”.

Bitwa pod Kury艂贸wk膮

23 kwietnia 1945 r. w Laszkach ko艂o Jaros艂awia (Podkarpackie) z LWP zdezerterowa艂a szko艂a podchor膮偶ych 2. Samodzielnego Batalionu Operacyjnego Wojsk Wewn臋trznych. Kilka dni p贸藕niej, 2 maja z Bi艂goraja (Lubelskie) zdezerterowa艂 3. Samodzielny Batalion OWW. Wi臋kszo艣膰 z dezerter贸w postanowi艂a zasili膰 antykomunistyczne oddzia艂y NZW.

Dezerterzy LWP w O偶annie ko艂o Kury艂贸wki 3 maja 1945 r.

Sowieci nie zadowoleni z sytuacji oddelegowali oddzia艂y NWKD do poszukiwania dezerter贸w. Wywiad NKWD szybko ustali艂, 偶e dezerterzy znajduj膮 si臋 w okolicach Kury艂贸wki (Podkarpackie). Ju偶 5 maja w Kury艂贸wce pojawi艂y sowieckie wozy pancerne i dosz艂o do pierwszego starcia z polskim podziemiem. 呕o艂nierze NZW ostrzeliwuj膮c pancerne pojazdy NKWD stracili dw贸ch 偶o艂nierzy. Tego samego dnia wywiad NZW doni贸s艂 informacj臋, 偶e kompania NKWD z Bi艂goraja planuje pacyfikacj臋 Kury艂贸wki.

W zwi膮zku z zaistnia艂膮 sytuacj膮 w Tarnawcu ko艂o Kury艂贸wki zebra艂 si臋 sztab komendy oddzia艂贸w le艣nych NZW z komendantem Franciszkiem Przysi臋偶niakiem „Markiem” na czele. W naradzie uczestniczyli dow贸dcy oddzia艂贸w J贸zef Zadzierski „Wo艂yniak”, Bronis艂aw Glinkiak „Radwan”, Stanis艂aw Pelczar „Majka”, Franciszek Kazub „Lis” oraz 偶o艂nierze inspektoratu NZW Ludwik Wi臋c艂aw „艢l膮ski” i Tadeusz Kaczurba „Tatar”.

Na naradzie ustalono plan dzia艂ania na nast臋pny dzie艅 gdy偶 spodziewano si臋 uderzenia Sowiet贸w. Tak te偶 si臋 sta艂o. 6 maja oko艂o godziny 5.30 rano Sowieci zaatakowali Kury艂贸wk臋 od p贸艂nocnej strony. Pierwsze uderzenie Sowiet贸w odpar艂y oddzia艂y „Radwana” i „Wo艂yniaka”. W pierwszym starciu NKWD straci艂o 20 偶o艂nierzy i wycofali si臋 na p贸艂noc do las贸w w rejonie wioski Kulno.

W tym czasie oddzia艂y NZW zabezpieczy艂y Kury艂贸wk臋 i czeka艂y na dalszy rozw贸j wydarze艅. W ko艣ciele 艣w. J贸zefa w Tarnawcu urz膮dzono sztab dow贸dztwa i punkt sanitarny gdzie opatrywano pierwszych rannych. Po kilku godzinach ok. godz. 14.00 w Kury艂贸wce pojawili si臋 z powrotem Sowieci, w贸wczas rozegra艂 si臋 kolejny etap walki z NKWD. Walka trwa艂a kilka godzin ale polskim 偶o艂nierzom NZW uda艂o si臋 powstrzyma膰 Sowiet贸w.

W walce z NKWD walczy艂o ok. 170 偶o艂nierzy NZW, z nich siedmiu zgin臋艂o. Po stronie Sowiet贸w zgin臋艂o oko艂o 70 enkawudzist贸w. By艂a to najwi臋ksza walka polskiej konspiracji antysowieckiej z NKWD.

Sowieci jednak nie odpu艣cili Polakom za zabitych w Kury艂贸wce. 8 maja gdy w Berlinie kapitulowa艂a niemiecka III Rzesza Sowieci powr贸cili do Kury艂贸wki i spacyfikowali wie艣. Wed艂ug dokument贸w Urz臋du Bezpiecze艅stwa sowieci podczas pacyfikacji Kury艂贸wki spalili 200 zabudowa艅 mieszkalnych i gospodarczych, zabili tak偶e 12 mieszka艅c贸w.

W 2018 r. w Kury艂贸wce podczas uroczysto艣ci 73. rocznicy bitwy ods艂oni臋ty zosta艂 pomnik upami臋tniaj膮cy walk臋 i poleg艂ych 偶o艂nierzy NZW.

 

MW / MKDAK

漏 COPYRIGHT 2016-2023. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody zabronione!