Stalowowolscy uczniowie poznają swoich lokalnych Bohaterów Armii Krajowej [ZDJĘCIA]

25 maja 2018 r. odwiedzili nas kolejni młodzi Stalowowolanie, którzy chcą poznawać swoich lokalnych bohaterów Armii Krajowej. Uczniowie klasy III c z PSP nr 9 im. Jana Kochanowskiego w Stalowej Woli – Rozwadowie z dużym zaciekawieniem słuchali o historii II wojny światowej, Armii Krajowej i wydarzeniach, które miały miejsce w Rozwadowie i w budynku powstającego Muzeum Kedywu.

O dziejach wojennych na terenie Stalowej Woli i Rozwadowa opowiedzieli uczniom prezes Fundacji KEDYW Marek Wróblewski oraz wiceprezes Mariusz Szeferski. Dodatkowo Pan Mariusz zaprezentował uczniom kilka egzemplarzy broni palnej z jakiej korzystali żołnierze Armii Krajowej, co dla młodych uczniów było dużą atrakcją.

Prezes Fundacji KEDYW, przybliżył uczniom historię II wojny światowej, opowiedział także o żołnierzach działających w podziemiu, czyli konspiracji i o tragicznych wydarzeniach z dnia 18 maja 1944 roku, gdy Niemcy dokonali likwidacji rozwadowskiego Kedywu. Uczniowie mogli częściowo zobaczyć budynek, w którym funkcjonowała tajna baza Kedywu Armii Krajowej Obwodu Nisko – Stalowa Wola i gdzie powstaje Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej.

Duże zainteresowanie wzbudziła także przedwojenna sala kinowa, która mieści się w budynku. Wielu najmłodszych mieszkańców nie wie, że do czasu II wojny światowej było to jedyne kino w mieście i w regionie.

Ponadto uczniowie dowiedzieli się o znaczeniu węzła kolejowego w Rozwadowie w czasach II wojny światowej, a także poznali ciekawą historię hotelu mieszczącego się naprzeciwko siedziby Muzeum oraz znajdującego się tuż obok, dawnego zakładu produkcji oranżady Państwa Migielskich.

Dziękujemy nauczycielom i uczniom za wizytę i cieszymy się, że z tak dużym entuzjazmem najmłodsi słuchali o historii swojego miasta.


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS! 

Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal

Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)