1 kwietnia 1942 r. zginął w obozie KL Auschwitz Władysław Brymora – stalowowolski kolporter prasy podziemnej

Władysław Brymora

ur. 25 stycznia 1903 r. – zm. 1 kwietnia 1942 r.
Kolporter konspiracyjnego pisma „Odwet”


Władysław Brymora urodził się w Poraju koło Częstochowy. Był synem Stanisława i Franciszki z. d. Paluch. Przed II wojną pracował jako ciągacz rur w Hucie „Hulczyński” w Sosnowcu. W kwietniu 1939 r. przeprowadził się do Stalowej Woli i podjął pracę w Zakładach Południowych (COP), które później w czasie okupacji Niemcy przemianowali na „Hermann Göring Stahlwerke Braunschweig – Werk Stalowa Wola”. Był żonaty, z żoną Feliksą z d. Chabowską miał sześcioro dzieci: Ryszarda, Bronisława, Edmunda, Adama, Jadwigę i Andrzeja.

Konspiracja i aresztowanie

W czasie niemieckiej okupacji należał do stalowowolskiej siatki kolporterów tarnobrzeskiego konspiracyjnego pisma „Odwet”. Na początku 1942 r. został aresztowany i przeszedł śledztwo w siedzibie Gestapo przy dzisiejszej ul. ks. Skoczyńskiego 26 w Stalowej Woli.

Śmierć w obozie KL Auschwitz

Po zakończeniu śledztwa został wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz do Oświęcimia, gdzie trafił 25 lutego 1942 r. W obozie KL Auschwitz oznaczono go jako polskiego więźnia politycznego (P.Pole) i otrzymał numer obozowy 25251. Zaledwie miesiąc po przybyciu do KL Auschwitz został zamordowany na terenie obozu. W niemieckich dokumentach obozowych odnotowano jego śmierć 1 kwietnia 1942 r. Jako oficjalną przyczynę śmierci Niemcy podali – osłabienie mięśnia sercowego.

Władysław Brymora, zdjęcie obozowe (fot. Archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau)

Cześć Jego Pamięci!

 

MW / Fundacja KEDYW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Muzeum KL Auschwitz-Birkenau, Praca zbiorowa „Oddali życie za Polskę”, Dionizy Garbacz.

© COPYRIGHT 2016-2018 Fundacja KEDYW. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody Fundacji KEDYW zabronione!


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS! 

Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal