8 kwietnia 1887 r. urodził się Stanisław Eski – żołnierz stalowowolskiej AK i Powstaniec Warszawski

Stanisław Eski

ur. 8 kwietnia 1887 r. – zm. 1944 r.
Zołnierz ZWZ i AK Stalowa Wola
Powstaniec Warszawski


Stanisław Eski urodził się w Warszawie 8 kwietnia 1887 r. Był Synem Juliana i Marii z d. Horosz. Przed I wojną światową mieszkał i pracował w Rosji jako urzędnik. Po powrocie do Warszawy, podjął pracę w Starachowickich Zakładach Górniczych. W latach 1921-1938 przeniósł się do Sosnowca, gdzie szefował wydziałowi sprzedaży w firmie „Modrzejów Hantke”. W 1938 roku przeprowadził się do Stalowej Woli, gdzie 1 listopada zaczął pracę w nowo powstałych Zakładach Południowych (Centralnego Okręgu Przemysłowego). W ZP pracował na stanowisku kierownika zarządu wytworów. Gdy w 1939 r. wybuchła wojna porzucił pracę, lecz po zajęciu przez Niemców Stalowej Woli i po uruchomieniu zakładów powrócił do przemianowanych na „Reichswerke Hermann Göring Werk Stalowa Wola” zakładów w październiku 1939 roku.

Konspiracja antyniemiecka

W czasie niemieckiej okupacji podjął się pracy konspiracyjnej początkowo w Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), a następnie w Armii Krajowej na terenie Stalowej Woli. Po utworzeniu struktur AK został żołnierzem stalowowolskiej placówki AK o kryptonimie „154”. W stalowowolskiej AK pełnił funkcję pierwszego oficera broni.

Po dekonspiracji i aresztowaniach żołnierzy stalowowolskiego Korpusu Zachodniego (KZ-AK) 10 grudnia 1943 r. w obawie przed aresztowaniem uciekł ze Stalowej Woli do rodzinnej Warszawy. Zginął w 1944 r. w Warszawie podczas Powstania Warszawkiego.

Cześć Jego Pamięci!

 

MW/Fundacja KEDYW

zródło: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”.


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS! 

Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal