G艂osowanie na nowym projektem LPR, 28 maja 2018 r. (zr贸d艂o: UM Stalowej Woli)
W poniedzia艂ek 28 maja 2018 r. na sesji Rady Miejskiej w Urz臋dzie Miasta Stalowej Woli, radni jednog艂o艣nie przyj臋li projekt zmiany przyj臋tego wcze艣niej „Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Stalowa Wola na lata 2017-2020”. Z przeg艂osowanego wczoraj projektu LPR zosta艂y wykluczone z „projekt贸w podstawowych” wsparcie dla Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej i zg艂oszony przez nas projekt stworzenia przy wsparciu Gminy „Szlaku II wojny 艣wiatowej” w Stalowej Woli, kt贸rego poparcie mieli艣my od samego prezydenta miasta. Ponadto wyd艂u偶ona zosta艂a data realizacji projektu do 2023 r.
Poni偶ej o艣wiadczenie prezesa Fundacja KEDYW w tej sprawie:
Szanowni Kombatanci AK, Darczy艅cy i Przyjaciele!
Zaledwie kilka dni temu opublikowali艣my moje o艣wiadczenie w sprawie nieuzyskania dotacji z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ratowanie zagro偶onego zawaleniem dachu – naszego konspiracyjnego lokalu Kedywu Armii Krajowej. Dzi艣 przychodzi mi dowie艣膰 Pa艅stwu o kolejnych nieoczekiwanych postanowieniach Miasta Stalowej Woli, kt贸re zosta艂y jednog艂o艣nie przeg艂osowane przez radnych miasta na wczorajszej sesji rady miejskiej.
Jak wynika z opublikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej Urz臋du Miasta Stalowej Woli dokument贸w pod adresem http://bip.stalowawola.pl/?c=mdTresc-cmPokazTresc-1233-15927聽– 28 maja 2018 r. na sesji rady miejskiej zosta艂 jednog艂o艣nie przeg艂osowany zmieniony i rozbudowany projekt „Lokalnego Planu Rewitalizacji dla Gminy Stalowa Wola na lata 2017-2023”. W nowym projekcie opr贸cz wyd艂u偶enia daty wykonania zamierzonych zada艅 do 2023 roku, w聽nowej wersji „LPR Gminy Stalowa Wola na lata 2017-2023” wykluczone zosta艂y z tych „priorytetowych” zada艅 dwa projekty zg艂oszone przez Fundacj臋 KEDYW. Pierwszy dotyczy艂 zagro偶onego zawaleniem dachu lokal Kedywu AK, drugi za艣 dotyczy艂 utworzenia w Stalowej Woli „Szlaku II wojny 艣wiatowej”, w ramach kt贸rego chcieli艣my przy okazji pom贸c miastu wymieni膰 i odnowi膰 komunistyczne (zbowidowskie) tablice w kilku miejscach pami臋ci.
Sam fakt zmiany terminu realizacji projektu jest dla mnie zrozumia艂y, gdy偶 projekt jest do艣膰 ambitny i obejmuje dwie zaniedbane dzielnice miasta i si艂膮 rzeczy, po艣lizgi w tak wielkich projektach zawsze wynikaj膮. Niepokoj膮ce jest tylko to, 偶e wiele razy sk艂adano nam obietnice i deklaracje wsparcia od radnych, kt贸rzy przyj臋li wczoraj uchwa艂臋 wykluczaj膮ca nasze projekty, przesuwaj膮c je na nie wiadomo kiedy, jak wspomniany wal膮cy si臋 dach nad lokalem Kedywu. A w dodatku聽gdy czytam w „nowym” LPR, 偶e na naszym miejscu pojawia si臋 inny projekt „historyczny” robiony przez student贸w maj膮cych na swoim koncie niezgodne historycznie filmy, to po prostu brak mi s艂贸w.
Kilka miesi臋cy temu ucieszy艂em si臋, gdy dosz艂y do mnie wie艣ci i偶 Pan Prezydent Miasta og艂osi艂 nab贸r na nowe stanowisko „inspektora ds. dziedzictwa kulturowego i historycznego”, pomy艣la艂em wtedy, 偶e to nareszcie dobry krok dla miasta, kt贸re od wielu dekad kompletnie zaniedbuje swoj膮 histori臋. Ku mojemu zdziwieniu, kilka miesi臋cy po og艂oszeniu tego stanowiska okazuje si臋, 偶e bez podania 偶adnej przyczyny, og艂oszony nab贸r zosta艂 kilka dni temu uniewa偶niony i sprawa ucich艂a.
Szczerze m贸wi膮c jest mi przykro pisa膰 o tych sprawach ze wzgl臋du na fakt, 偶e osobi艣cie mam wielki szacunek dla naszych radnych oraz Pana prezydenta, niemniej jednak uwa偶am, 偶e jest moim obowi膮zkiem informowa膰 Pa艅stwo – nasze rodziny Kombatant贸w AK, darczy艅c贸w i przyjaci贸艂, o tym 偶e wok贸艂 naszych spraw dziej臋 si臋 r贸wnie 藕le i sumienie nie pozwalaj膮 udawa膰, 偶e wszystko jest dobrze.
Dlatego ponawiam i prosz臋 jeszcze raz by Pa艅stwo wci膮偶 wspierali nas od strony merytorycznej, pisz膮c i dzwoni膮c do radnych, prezydenta i parlamentarzyst贸w. Jak oni nie b臋d膮 mieli 艣wiadomo艣ci o wa偶no艣ci spraw, kt贸re podejmujemy, to nie b臋d膮 ich podejmowa膰. A dziedzictwo, kt贸rego stajemy w obronie, zas艂uguje na taka sam膮 walk臋, jak膮 偶o艂nierze Armii Krajowej podj臋li dla naszej wolno艣ci.
prezes Fundacji KEDYW
Marek Wr贸blewski

Uniewa偶nienie naboru na stanowisko inspektora ds. dziedzictwa kulturowego i historycznego ze strony BIP Urz臋du Miasta.
Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!聽
Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal