6 lipca 1977 r. odszedł Zbigniew Krzemiński ps. „Dan” – żołnierz NZW oddziału „Tarzana”

Marian Krzemiński ps. „Dan”

ur. 2 grudnia 1921 r. – zm. 6 lipca 1977 r.
Żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) placówka Rozwadów
 Żołnierz oddziału leśnego NZW „Tarzana” Tadeusza Gajdy


Marian Krzemiński urodził się 2 grudnia 1921 r. w Rozwadowie, dzisiejszej dzielnicy Stalowej Woli. W Rozwadowie mieszkał i działał w konspiracji. Po wejściu Sowietów do Stalowej Woli i Rozwadowa został żołnierzem rozwadowskiej placówki antykomunistycznego NZW, którą dowodził jego kolega Tadeusz Zakrzewski. Jak większość żołnierzy z placówek NZW działających w dawnym powiecie tarnobrzeskim, został w wkrótce członkiem leśnego oddziału NZW „Tarzana” Tadeusza Gajdy. Jako żołnierz antykomunistycznej NZW stoczył wiele walk z sowieckim NKWD oraz Urzędem Bezpieczeństwa (UB). 31 stycznia 1946 r. walczył z oddziałem „Tarzana” w obławie na ich oddział przez grupę operacyjną UB, w której został ranny zastępca szefa tarnobrzeskiego PUBP.

Marian Krzemiński pochodził z dużej rodziny rozwadowskich kupców i był spokrewniony ze Stanisławem Krzemińskim ps. „Stan” – żołnierzem AK i przedostatnim dowódcą Kedywu Armii Krajowej Obwodu Nisko – Stalowa Wola.

Marian Krzemiński zmarł w Rozwadowie 6 lipca 1977 r. Spoczywa na Cmentarzu Parafialnym w Stalowej Woli – Rozwadowie.

Cześć Jego pamięci!

 

MW/Fundacja KEDYW
Bibliografia: Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Zbigniew Krzemiński.


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS! 

Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal