Nie żyje Władysław Kuchno – żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego

por. Władysław Kuchno (fot. ŚZŻAK Koło Obwodu Nisko – Stalowa Wola)

12 lipca 2018 r. zmarł w Stalowej Woli „Żołnierz Wyklęty” porucznik Władysław Kuchno. Był żołnierzem antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) i wieloletnim mieszkańcem Stalowej Woli. Miał 91 lat.

Porucznik Władysław Kuchno urodził się 7 stycznia 1927 r. w Majdanie Zbydniowskim koło Stalowej Woli. W wieku 18 lat wstąpił do antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) i został zaprzysiężony do placówki w Majdanie Zbydniowskim, która wchodziła w skład obwodu tarnobrzeskiego NZW. W okolicach Majdanu Zbydniowskiego działał również leśny oddział partyzancki NZW „Tarzana” Tadeusza Gajdy, w którego antykomunistycznych akcjach uczestniczył także jako żołnierz NZW Władysław Kuchno.

Aresztowanie i ubeckie więzienie

W 1945 r. wraz z oddziałami placówek NZW północnego Podkarpacia, Władysław Kuchno uczestniczył w akcji zaopatrzeniowej na młyn we wsi Dzierdziówka, którą dowodził Bolesław Paluch – dowódca placówki NZW w Żabnie. Wkrótce po akcji w Dzierdziówce, 16 listopada 1945 r. Władysław Kuchno został aresztowany przez tarnobrzeski Urząd Bezpieczeństwa (UB). Pod fałszywym oskarżeniem jako „członek bandy rabunkowej” zostaje skazany przez komunistyczny sąd na 15 lat więzienia w Katowicach. Z ubeckiego więzienia zostaje zwolniony po 9 latach. Po zwolnieniu pozostaje jednak śledzony i prześladowany przez UB przez kolejne lata. 30 grudnia 1976 r. kolejny raz zostaje skazany w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie za jego przynależność do antykomunistycznej NZW, lecz na mocy amnestii sprawa zostaje umorzona.

Działalność kombatancka

Po uwolnieniu z ubeckiego więzienia Władysław Kuchno powrócił w rodzinne strony i przeprowadził się do Stalowej Woli, gdzie mieszkał aż do śmierci. W Stalowej Woli był jednym z najstarszych i do niedawna jednym z najbardziej aktywnych członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu Nisko – Stalowa Wola, w którym pełnił przez wiele lat funkcję członka zarządu, a następnie prezesa Koła. Za swoją działalność w ŚZŻAK otrzymał 15 września 2015 r. „Odznaczenie Pamiątkowe” za zasługi dla ŚZŻAK przez Zarząd Główny ŚZŻAK w Warszawie.

Odznaczenia

Za swoje zasługi w walce o wolną i niepodległą Polskę, Władysław Kuchno został odznaczony 1 września 1989 r. „Krzyżem Za Wolność i Niepodległość” przez ostatni Rząd RP na uchodźstwie w Londynie. Następnie, 18 kwietnia 1995 r. odznaczony został „Krzyżem Armii Krajowej” przez ówczesnego prezydenta RP Lecha Wałęsę. Tego samego roku 11 listopada 1995 r. otrzymał „Krzyż Więźnia Politycznego” od Stowarzyszenia Polskich byłych Więźniów Politycznych. W 2017 r. został uhonorowany przez Wojsko Polskie mundurem Kombatanta wzór 36, takim jakie nosili żołnierze II RP.

Mimo odznaczeń za chwalebne zasługi w walce o wolną Polskę, Władysław Kuchno pozostał jak i wielu jego kolegów antysowieckiego podziemia nie ułaskawiony przez Państwo Polskie z haniebnych komunistycznych wyroków za walkę z komunistycznym reżimem.

Przez ostatni rok Pan Władysław miał kłopoty ze zdrowiem, zmarł 12 lipca 2018 r. w swoim domu otoczony rodziną. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w rodzinnej parafii w Zaleszanach koło Stalowej Woli ( szczegółowe informacje wkrótce).

Cześć i Chwała Bohaterom!

 

MW/Fundacja KEDYW


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS! 

Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal