75. Rocznica Zbrodni Wo艂y艅skiej – Pami臋tamy!

W niedziel臋, 11 lipca 1943 roku ukrai艅skie oddzia艂y UPA dokona艂y skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowo艣ci, g艂贸wnie w powiatach kowelskim, horochowskim i w艂odzimierskim. By艂o to apogeum mord贸w prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku na polskiej ludno艣ci.

Badacze obliczaj膮, i偶 tylko tego jednego dnia mog艂o zgin膮膰 ok. 8 tys. Polak贸w 鈥 g艂贸wnie kobiet, dzieci i starc贸w. Ludno艣膰 polska gin臋艂a od kul, siekier, wide艂, no偶y i innych narz臋dzi, nierzadko w ko艣cio艂ach podczas mszy 艣w. i nabo偶e艅stw. Powszechnie przyj臋艂o si臋, 偶e 11 lipca obchodzona jest rocznica zbrodni wo艂y艅skiej. Zbrodni臋, kwalifikowan膮 przez pion 艣ledczy IPN jako ludob贸jstwo, przeprowadzili nacjonali艣ci ukrai艅scy z OUN-B i UPA na ludno艣ci polskiej Wo艂ynia, Galicji Wschodniej, a tak偶e cz臋艣ci Lubelszczyzny i Polesia. Szacuje si臋, 偶e w jej wyniku w latach 1943鈥1945 zamordowano ok. 100 tys. Polak贸w. W wyniku polskich akcji odwetowych zgin臋艂o tak偶e ok. 10 tys. Ukrai艅c贸w.

Instytut Pami臋ci Narodowej podejmuje dzia艂ania, kt贸rych celem jest wyja艣nianie okoliczno艣ci zbrodni przez historyk贸w i prokurator贸w, godne upami臋tnienie ofiar oraz edukacja na temat zbrodni.

W 75. rocznic臋 Zbrodni Wo艂y艅skiej Instytut uczestniczy w obchodach rocznicowych upami臋tniaj膮cych ofiary, m.in. w Gda艅sku, Toruniu, Grudzi膮dzu, Krakowie, Lublinie i Warszawie. IPN jest tak偶e organizatorem i wsp贸艂organizatorem przedsi臋wzi臋膰 naukowych i edukacyjnych. Przygotowano konferencje naukowe, pokazy film贸w i spektakle teatralne, wystawy oraz warsztaty dla nauczycieli i uczni贸w.

zr贸d艂o: IPN/ipn.gov.pl

 


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!聽

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal