11 stycznia 1914 r. urodzi艂 si臋 Henryk Liniewiecki ps. „Tom” – 偶o艂nierz KZ-AK Stalowa Wola

Henryk Liniewiecki ps. „Tom”

ur. 11 stycznia 1914 r. – zm. 10 grudnia 1943 r.

呕o艂nierz Wojska Polskiego II RP
呕o艂nierz Korpusu Zachodniego Armii Krajowej w Stalowej Woli


Henryk Liniewiecki urodzi艂 si臋 11 stycznia 1914 r. w Boles艂awcu w powiecie聽wielu艅skim. By艂 synem Ignacego Linowieckiego – Liniewieckiego. Przed II wojn膮 pracowa艂 w firmie „Bacon-Rudzki” w Chorzowie. W okresie mi臋dzywojennym odby艂 s艂u偶b臋 w wojsku polskim. Na pocz膮tku聽1939 r. przeprowadzi艂 si臋 do Stalowej Woli i w kwietniu tego samego roku rozpocz膮艂 prac臋 w Zak艂adach Po艂udniowych – Centralnego Okr臋gu Przemys艂owego (COP).

Legitamcja z Zak艂ad贸w Po艂udniowych w Stalowej Woli. (fot. zbiory rodzinne Liniewieckich)

Legitymacja Henryka Liniwieckiego ps. „Tom” z Zak艂ad贸w Po艂udniowych w Stalowej Woli. (fot. zbiory rodzinne Liniewieckich)

Konspiracja

W czasie okupacji zosta艂 偶o艂nierzem Korpusu Zachodniego Armii Krajowej (KZ-AK) – grupy dywersyjnej wchodz膮cej w sk艂ad obwodu Nisko-Stalowa Wola Armii Krajowej. Stalowowolski KZ-AK zrzesza艂 oko艂o 30 wysiedlonych 偶o艂nierzy przyby艂ych do Stalowej Woli z Poznania, 艢l膮ska i Zag艂臋bia.

Aresztowanie

7 grudnia 1943 r. po akcji wydobycia broni z niemieckiego poligonu z 偶o艂nierzami Kedywu, znalaz艂 si臋 na li艣cie Gestapo prawdopodobnie w wyniku „wsypy”. 10 grudnia 1943 r. Gestapo przyby艂o do Zak艂ad贸w Po艂udniowych przemianowanych w贸wczas przez Niemc贸w na „Hermann G枚ring Stahlwerke – Werk Stalowa Wola” po osoby, kt贸re znajdowa艂y si臋 na li艣cie. Wiekszo艣膰 os贸b z listy pracowa艂a w ZP. W艣r贸d aresztowanych znalaz艂o si臋 oko艂o 40 os贸b w tym Henryk Liniewiecki. Henryk jako jedyny nie da艂 si臋 schwyta膰 gestapowcom, aby聽unikn膮膰 aresztowania za偶y艂 cyjanek potasu, kt贸ry nosi艂 przy sobie i zmar艂 w r臋kach gestapowc贸w. Histori臋 wydarze艅 tego dnia opisa艂a kole偶anka Pani Mechowa, 艣wiadek wydarze艅 w Zak艂adach Po艂udniowych:

Henia aresztowa艂 gestapowiec Morick (Klemens Morick – gestapowiec ze Stalowej Woli przyp red.), postrach Stalowej Woli, przyprowadzi艂 Henia do naszego pokoju zostawiaj膮c psa na stra偶y, sam wszed艂 do pokoju naszego szefa Niemca, kt贸ry nazywa艂 si臋 Birkelbach.
Henio pr贸bowa艂 nawi膮za膰 z nami jak膮艣 banaln膮 rozmow臋, by艂 zdenerwowany, co艣 szuka艂 w kieszeniach spodni i marynarce. Za moment z ma艂ej g贸rnej kieszonki wyj膮艂 ma艂y bia艂y papierek, przechyli艂 do ust 鈥 tu偶 obok by艂 kran z wod膮, nachyli艂 si臋 i popi艂. Stan膮艂 wypr臋偶ony i krzykn膮艂 ile si艂 w p艂ucach – Niech 偶yje Polska! Drugi raz ju偶 s艂abiej, chcia艂 jeszcze trzeci raz zawo艂a膰 te same s艂owa ale trucizna zrobi艂a swoje 鈥 charcza艂 co艣 niewyra藕nie.
Bo偶e co si臋 dzia艂o, obydwaj Niemcy s艂ysz膮c jakie艣 wrzaski wybiegli ze swego pokoju z broni膮 i przekle艅stwami. Zrozumieli艣my 偶e Henio si臋 otru艂, pami臋tam 偶e uciekli艣my wszyscy – ja bieg艂am do sali wytrzyma艂o艣ciowej i p艂aka艂am. [鈥 Gestapo wyprowadzi艂o Henia. Za chwil臋 widzieli艣my jak szed艂 biedaczysko, podniesione mia艂 r臋ce do g贸ry i chwia艂 si臋 na nogach. Wg. wyja艣nie艅 znajomych z pracy, 偶y艂 jeszcze par臋 godzin. Pytano Go o r贸偶ne sprawy 鈥 poniewa偶 ju偶 nie m贸wi艂, dawano papier i pi贸ro, ale nie wyda艂 nikogo 鈥 zgin膮艂 艣mierci膮 bohatera […] podobno pochowano go przy wie偶y ci艣nie艅 na terenie Huty, by艂o to wydarzenie , kt贸re b臋dzie si臋 pami臋ta膰 do 艣mierci. [鈥 – wspomina艂a Mechowa.

Wsp贸艂pracownicy Henryka Liniewieckiego w Zak艂adach Po艂udniowych. (fot. zbiory rodziny Liniewieckich)


Czytaj Wi臋cej: Akcja zdobycia broni przez KZ-AK i Kedyw


Zakopany w ZP

Martwe cia艂o Henryka Liniewieckiego Niemcy zakopali pod wie偶膮 ci艣nie艅 na terenie zak艂ad贸w. Po wojnie szcz膮tki Henryka ekshumowano spod wie偶y ci艣nie艅 i przeniesiony zosta艂 do Mauzoleum 呕o艂nierzy AK na Cmentarz Komunalny. Cho膰 gr贸b Henryka wci膮偶 istnieje w Stalowej Woli to jednak nie wiadomo czy rzeczywi艣cie spoczywa w nim Henryk Liniewiecki.聽Jak si臋 uda艂o ustali膰 Fundacji KEDYW, prawdopodobnie pocz膮tkiem lat 80-tych zosta艂 kolejny raz zosta艂 ekshumowany i zabrany przez rodzin臋 w nieznane miejsce i by膰 mo偶e gr贸b przy stalowowolskim Mauzoleum jest dzi艣 pusty i pozostaje tylko miejscem pami臋ci. Dokumenty zwi膮zane z jego poch贸wkiem na Mauzoleum zagin臋艂y i dzi艣 nie mo偶na jasno okre艣li膰 czy rzeczywi艣cie zosta艂 ekshumowany. Wed艂ug cz艂onk贸w rodziny Liniewieckich prawdopodobnie zosta艂 zabrany ale pewno艣ci nikt z 偶yj膮cych dzi艣 nie ma.

Henryk Liniewiecki cho膰 nigdy si臋 nie o偶eni艂, osieroci艂 ma艂膮 c贸reczk臋.

Cze艣膰 Jego Pami臋ci!

 

MW / Fundacja KEDYW / MKDAK

Bibliografia: Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Dokumenty i wspomnienia rodziny Liniewieckich, „Brunatne Lata” Dionizy Garbacz (fot. zbiory rodziny Liniewieckich).

漏 COPYRIGHT 2016-2019 Fundacja KEDYW. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody Fundacji KEDYW zabronione!


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!聽

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal