Dzie艅 Pami臋ci o Ofiarach Holokaustu w Stalowej Woli

LUCJUSZ NADBERE呕NY PREZYDENT MIASTA STALOWEJ WOLI WSP脫艁ORGANIZATOREM XII OBCHOD脫W MI臉DZYNARODOWEGO DNIA PAMI臉CI O OFIARACH HOLOKAUSTU NA PODKARPACIU

Obchody Mi臋dzynarodowego Dnia Pami臋ci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu pod patronatem W艂adys艂awa Ortyla Marsza艂ka Wojew贸dztwa Podkarpackiego organizowane s膮 ju偶 po raz dwunasty. Mi臋dzynarodowy Dzie艅 Pami臋ci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu to ogromny projekt skierowany do dzieci, m艂odzie偶y, nauczycieli, w艂adz samorz膮dowych, ludzi ze 艣wiata kultury i nauki oraz ca艂ego 艣rodowiska lokalnego. Jego celem jest przypominanie historii 呕yd贸w podkarpackich 鈥 ich 偶ycia, kultury, wk艂adu w rozw贸j regionu, a w ko艅cu tragicznych los贸w z czas贸w II wojny 艣wiatowej. Rokrocznie do organizacji obchod贸w w艂膮cza si臋 dziesi膮tki instytucji: bibliotek, muze贸w, szk贸艂, uczelni, gmin oraz stowarzysze艅, fundacji itp. W 2018 r. w艂膮czy艂a si臋 w ich organizacj臋 r贸wnie偶 Stalowa Wola.

W bie偶膮cym roku obchody Mi臋dzynarodowego Dnia Pami臋ci o Ofiarach Holocaustu odbywaj膮 si臋 na Podkarpaciu w 36 miejscowo艣ciach. Rozpocz臋艂y si臋 2 stycznia i potrwaj膮 do 22 lutego 2020 r. Poza wi臋kszymi miastami, takimi jak Rzesz贸w, Przemy艣l, Stalowa Wola, Jaros艂aw, obchodzone s膮 w wielu mniejszych miejscowo艣ciach. Rok 2020 jest rokiem szczeg贸lnym ze wzgl臋du na dwie rocznice zwi膮zane z pami臋ci膮 Holokaustu: 20. rocznic膮 uchwalenia Deklaracji Sztokholmskiej, na mocy kt贸rej powsta艂a Grupa Robocza do Mi臋dzynarodowej Wsp贸艂pracy
w Dziedzinie Edukacji, Pami臋ci i Bada艅 nad Holokaustem, dzi艣 International Holocaust Remembrance Alliance oraz 15. rocznic膮 uchwalenia przez Zgromadzenie Og贸lne ONZ dnia 27 stycznia Mi臋dzynarodowym Dniem Pami臋ci o Holokau艣cie. Oba te wydarzenia mia艂y symboliczn膮 dat臋 w艂a艣nie 27 stycznia, w dniu rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

Podczas tegorocznych obchod贸w Mi臋dzynarodowego Dnia Pami臋ci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu, kt贸rego g艂贸wnym organizatorem jest Zak艂ad Historii i Kultury 呕yd贸w Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, odb臋d膮 si臋 liczne prelekcje i wyk艂ady historyk贸w, sesje naukowe po艣wi臋cone zag艂adzie, stosunkom polsko-偶ydowskim i kulturze 偶ydowskiej, pokazy film贸w o tematyce zwi膮zanej z Holocaustem, wystawy okoliczno艣ciowe, koncerty, prezentacje wspomnie艅 ocalonych z Zag艂ady, spotkania ze 艣wiadkami historii oraz modlitwy dla uczczenia pami臋ci pomordowanych 呕yd贸w.

Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbere偶ny oraz Przewodnicz膮cy Rady Miejskiej
w Stalowej Woli Stanis艂aw Sobieraj zaprasza mieszka艅c贸w miasta, uczni贸w i nauczycieli, instytucje i organizacje zajmuj膮ce si臋 popularyzowaniem historii, a tak偶e dziedzictwa kulturowego regionu do uczestnictwa w tym wydarzeniu, aby pozna膰 bogat膮 histori臋 i kultur臋 mieszka艅c贸w historycznego osiedla Stalowej Woli 鈥 Rozwadowa oraz problematyk臋 Holokaustu.
Wst臋p wolny.

 

藕r贸d艂o: Urz膮d Miasta Stalowej Woli

 

漏 COPYRIGHT 2016-2020 Fundacja KEDYW. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody Fundacji KEDYW zabronione!


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!

Zosta艅 Patronem Muzeum Kedywu poprzez serwis Patronite:


Lub wesprzyj przelewem bankowym na konto:

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR


Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal:

[wpedon id=”16500″ align=”left”]