14 lutego 1942 r. gen. W艂adys艂aw Sikorski powo艂a艂 ARMI臉 KRAJOW膭

82 lat temu, Naczelny W贸dz Polskich Si艂 Zbrojnych gen. W艂adys艂aw Sikorski przekaza艂 do okupowanej Polski depesz臋 powo艂uj膮c膮 ARMI臉 KRAJOW膭. AK by艂a fenomenem w skali 艣wiata, w swoim szczycie liczy艂a ponad 350.000 偶o艂nierzy i stanowi艂a najwi臋ksz膮 i najsprawniej zorganizowan膮 podziemn膮 armi臋 w okupowanej przez Niemc贸w Europie.

Data 14 lutego 1942 roku uwa偶ana jest za dzie艅 powo艂ania Armii Krajowej. Tego dnia Naczelny W贸dz Polskich Si艂 Zbrojnych na uchod藕stwie gen. W艂adys艂aw Sikorski przekaza艂 do dow贸dztwa w okupowanej Polsce depesz臋, w kt贸rej znosi艂 nazw臋 Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ) 鈥 dotychczasowych struktur si艂 zbrojnych Polskiego Pa艅stwa Podziemnego i stwierdza艂, 偶e od tego momentu wszyscy 偶o艂nierze w czynnej s艂u偶bie wojskowej w kraju stanowi膰 b臋d膮 鈥濧rmi臋 Krajow膮鈥. Ponadto gen. Sikorski poda艂 do wiadomo艣ci, 偶e dow贸dc膮 AK b臋dzie obecny Komendant G艂贸wny ZWZ gen. Stefan Rowecki ps. 鈥濭rot鈥.

Polskie Pa艅stwo Podziemne powo艂aniem AK d膮偶y艂o do uporz膮dkowania struktur Si艂 Zbrojnych w Kraju poprzez usprawnienie dzia艂alno艣ci Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ) oraz scalenie r贸偶nych organizacji konspiracyjnych, kt贸re licznie powstawa艂y po kl臋sce Wojska Polskiego w wrze艣niu 1939 roku. Poprzez konsolidacj臋 ca艂ego antyniemieckiego podziemia Polskie Pa艅stwo Podziemne d膮偶y艂o do stworzenia jednej skonsolidowanej armii do walki przeciwko niemieckiemu okupantowi, kt贸ra przy wsparciu wojsk alianckich mog艂aby w odpowiednim momencie uderzy膰 w okupanta w og贸lnopolskim powstaniu.

Nowe struktury

Pierwszym zasadniczym dzia艂aniem nowej skonsolidowanej armii mia艂 by膰 sabota偶 i dywersja skierowany w niemiecki przemys艂, niemieckie wojska okupuj膮ce tereny Polski i w samych Niemc贸w. Rok po utworzeniu AK, struktury sabota偶u i dywersji zosta艂y usprawnione i skonsolidowane w nowy pion nazywany „Kierownictwem Dywersji”, w skr贸cie 鈥濳edyw鈥. AK opr贸cz dobrze zorganizowanego pionu dywersyjnego stworzy艂a bardzo dobrze zorganizowan膮 siatk臋 wywiadu, pion propagandy i s膮downictwo. Armia Krajowa by艂a i jest do dzi艣 fenomenem w skali 艣wiata. W swoim szczycie AK liczy艂o ponad 350.000 偶o艂nierzy i stanowi艂a najwi臋ksz膮 i najsprawniej zorganizowan膮 podziemn膮 armi臋 w okupowanej przez Niemc贸w Europie.

AK rozwi膮zana zosta艂a 19 stycznia 1945 r. przez ostatniego komendanta AK gen. Leopolda Okulickiego 鈥濶ied藕wiadka鈥. W tym czasie sowiecka Armia Czerwona do艣膰 szybko zajmowa艂a od wschodu tereny Polski co martwi艂o gen. Okulickiego. Rozwi膮zanie AK mia艂o uchroni膰 偶o艂nierzy przed spodziewanymi represjami sowieckiej Armii Czerwonej i NKWD. Jak dzi艣 wiemy zabieg ten niewiele pom贸g艂. Sowieci usilnie poszukiwali i zdo艂ali aresztowa膰 tysi膮ce 偶o艂nierzy AK. Sowiecka Rosja za wszelk膮 cen臋 chcia艂a st艂umi膰 ewentualny op贸r przeciw nowej komunistycznej dominacji. W konsekwencji wielu 偶o艂nierzy AK zosta艂o uwi臋zionych lub wywiezionych w g艂膮b Rosji do niewolniczej pracy. Po ustanowieniu polskiej komunistycznej w艂adzy, kolejne tysi膮ce 偶o艂nierzy zosta艂o represjonowanych i wi臋zionych w komunistycznych kazamatach na terenie Polski.

AK w Stalowej Woli

Tak jak w ca艂ej okupowanej przez Niemc贸w Polsce, w Stalowej Woli od samego pocz膮tku pr臋偶nie dzia艂a艂y r贸偶ne grupy konspiracyjne, w tym tak偶e ZWZ, kt贸rej dowodzi艂 kapitan Wojska Polskiego Kazimierz Pilat ps. 鈥瀂aremba鈥. W lutym 1942 r. stalowowolski ZWZ podporz膮dkowa艂 si臋 rozkazom naczelnego wodza i natychmiast przyst膮piono do formowania ni偶a艅sko鈥搒talowowolskiego obwodu Armii Krajowej, kt贸ry finalnie wszed艂 w sk艂ad Inspektoratu Mieleckiego w podokr臋gu Rzesz贸w i otrzyma艂 kryptonim 鈥濬c鈥 a nast臋pnie 鈥濶iwa鈥.

Po oficjalnym rozwi膮zaniu AK w styczniu 1945 roku przez gen. Leopolda Okulickiego, struktury Obwodu Nisko鈥揝talowa Armii Krajowej istnia艂y nieformalnie聽jeszcze przez kilka tygodni. Obw贸d Nisko鈥揝talowa Wola rozwi膮zany zosta艂 w lutym 1945 r. w momencie gdy komendant podokr臋gu Rzesz贸w Stanis艂aw Pie艅kowski ps. 鈥濰ubert鈥 rozwi膮za艂 rzeszowski podokr臋g AK.

Cze艣膰 i Chwa艂a Bohaterom!

MW / MKDAK

漏 COPYRIGHT 2016-2024. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody zabronione!