11 lutego 1896 r. urodzi艂 si臋 Boles艂aw Bu艂a – kolporter konspiracyjnego „Odwetu” w Stalowej Woli

Boles艂aw Bu艂a

ur. 11 lutego 1896 – zm. 15 marca 1942

呕o艂nierz Wojska Polskiego II RP
Kolporter konspiracyjnego pisma „Odwet” w Stalowej Woli


Boles艂aw Bu艂a urodzi艂 si臋 11 lutego 1896 r. w Sosnowcu (woj. 艣l膮skie). By艂 synem Franciszka i Marianny z d. Bere偶ko. Od 1919聽 do 1924 roku s艂u偶y艂 w Wojsku Polskim II Rzeczpospolitej Polskiej. W 1919 roku walczy艂 w wojnie polsko-bolszewickiej. By艂 偶onaty, mia艂 dw贸ch syn贸w, Irmina i Boles艂awa.

Z zawodu by艂 metalurgiem. Przed wybuchem II wojny 艣wiatowej pracowa艂 w elektrowni w Cz臋stochowie. W czerwcu 1939 r. przeprowadzi艂 si臋 z rodzin膮 do Stalowej Woli by podj膮膰 prac臋 w nowo wybudowanych Zak艂adach Po艂udniowych – Centralnego Okr臋gu Przemys艂owego w Stalowej Woli (贸wczesne woj. lwowskie, obecnie woj. podkarpackie), jako pomoc fachowa w walcowni. Po zaj臋ciu przez Niemc贸w Stalowej Woli porzuci艂 prac臋 w ZP przemianowanych pocz膮tkowo przez Niemc贸w na 鈥濰ermann G枚ring Werke – Stahlwerke Stalowa Wola GmBH鈥, a p贸藕niej na 鈥濻tahlwerke Braunschweig – Werk Stalowa Wola鈥. Pomimo kilkakrotnych wezwa艅 przez niemieckiego okupanta do powrotu do pracy do Zak艂adu, nie powraca艂 do pracy. Dopiero w grudniu 1940 r. powr贸ci艂 gdy偶 Niemcy grozili represjami niechc膮cym powr贸ci膰 do pracy.

Konspiracja i Aresztowanie

W czasie okupacji podj膮艂 si臋 pracy konspiracyjnej kolportuj膮c konspiracyjne pismo tarnobrzeskich „J臋drusi贸w” pt. „Odwet”, kt贸re r贸wnie偶 wspomaga艂 finansowo.

W marcu 1941 r. zosta艂 aresztowany w Stalowej Woli przez Gestapo i wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego „KL Auschwitz” do O艣wi臋cimia (woj. ma艂opolskie). Do KL Auschwitz przyby艂 25 lutego 1942 r. i otrzyma艂 numer obozowy 25220. Zgin膮艂 w KL Auschwitz 15 marca 1942 r. W akcie zgonu sporz膮dzonym w obozowym urz臋dzie stanu cywilnego jako oficjaln膮 przyczyn臋 zgonu Niemcy podali, 偶e zmar艂 na obrz臋k p艂uc przy os艂abieniu serca (Lungen枚dem bei Herzschw盲che).

Akt zgonu Boles艂awa Bu艂y z KL Auschwitz (fot. Archiwum Pa艅stwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w O艣wi臋cimiu)

Cze艣膰 Jego Pami臋ci!

 

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz „Stalowa Wola 1937-1945”,聽Archiwum Pa艅stwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w O艣wi臋cimiu.

漏 COPYRIGHT 2016-2023. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody zabronione!