4 czerwca 1913 r. urodzi艂 si臋 Rudolf Bisztyga ps. „Burza” – 偶o艂nierz WP, ZWZ i AK Stalowa Wola

Rudolf Bisztyga ps. „Burza”

ur. 4 czerwca 1913 – zm. 4 kwietnia 1944

ppor. rezerwy Wojska Polskiego II RP
呕o艂nierz Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ) w Stalowej Woli

呕o艂nierz Armii Krajowej w Stalowej Woli


Rudolf Bisztyga urodzi艂 si臋 4 czerwca 1913 r. w Sosnowcu (woj. 艣l膮skie). By艂 synem Kazimierza i Stanis艂awy. W okresie mi臋dzywojennym by艂 偶o艂nierzem Wojska Polskiego II RP. Mia艂 m艂odszego brata Stanis艂awa, kt贸ry r贸wnie偶 w czasie niemieckiej okupacji dzia艂a艂 w konspiracji w Stalowej Woli. Z zawodu by艂 technikiem mechanikiem. Przed wojn膮 pracowa艂 w Zak艂adach G贸rniczych w Starachowicach (woj. 艣wi臋tokrzyskie). W kwietniu 1940 r. przeprowadzi艂 si臋 z rodzin膮 do Stalowej Woli (woj. lwowskie, obecnie podkarpackie) i podj膮艂 prac臋 na stanowisku pomocnika konstruktora w Zak艂adach Po艂udniowych (COP) przemianowanych przez Niemc贸w na „Stahlwerke Braunschweig G.m.b.H. – Werke Stalowa Wola”. By艂 偶onaty, mia艂 c贸rk臋 Aleksandr臋.

Konspiracja

Od pocz膮tku pobytu w Stalowej Woli nawi膮za艂 kontakt z konspiracj膮. Pocz膮tkowo dzia艂a艂 w Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ), a nast臋pnie po powo艂aniu Armii Krajowej by艂 偶o艂nierzem plac贸wki AK w Stalowej Woli.

Aresztowanie i egzekucja

Rudolf Bisztyga zosta艂 aresztowany 9 marca 1944 r. w fali aresztowa艅 w Stalowej Woli i skazany przez niemiecki s膮d dora藕ny na kar臋 艣mierci. Na rozplakatowanym 27 marca 1944 r niemieckim obwieszczeniu Rudolf Bisztyga widnia艂 w艣r贸d grupy aresztowanych pracownik贸w Zak艂ad贸w Po艂udniowych, kt贸rzy tak偶e jak on zostali skazani przez niemiecki s膮d na kar臋 艣mierci za „nale偶enie do nielegalnej organizacji”. Miejsce egzekucji grupy stalowowolskich 偶o艂nierzy AK zabitych 4 kwietnia 1944 r. do dzi艣 pozostaje nieznane.

漏Fundacja KEDYW

Niemieckie obwieszczenie z 27 marca 1944 r. skazuj膮ce na 艣mier膰 stalowowolskich konspirant贸w, w tym Rudolfa Bisztyg臋. (fot. Stanis艂aw D膮browa-Kostka).

Cze艣膰 Jego Pami臋ci!

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”.

漏 COPYRIGHT 2016-2023. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody zabronione!