Wpadka Kedywu Armii Krajowej Obwodu Nisko鈥揝talowa Wola

18 maja 1944 roku przed 艣witem pod siedzib膮 przedwojennego kina gdzie Armia Krajowa mia艂a swoj膮 tajn膮 baz臋 Kedywu zjawi艂o si臋 dw贸ch gestapowc贸w, kt贸rzy poszukiwali zdradzonego podczas 艣ledztwa 偶o艂nierza Kedywu 鈥濴eszka Kami艅skiego鈥. Chwil臋 p贸藕niej rozegra艂y si臋 dramatyczne sceny i tajna baza Kedywu zosta艂a wykryta przez Niemc贸w.

Kiedy Niemcy zastukali nad ranem 18 maja do drzwi dawnego kina gdzie ulokowana by艂a tajna baza Kedywu krypt. 鈥濭贸rka鈥, drzwi otworzy艂a mieszkaj膮ca na parterze Janina Kalarus ps. 鈥濲asia鈥. Gestapowcy zapytali o 鈥濴eszka Kami艅skiego鈥, a Janina odpowiedzia艂a kr贸tko: 鈥taki tutaj nie mieszka!鈥. Wyja艣ni艂a im jeszcze, 偶e owszem mieszka w budynku osoba o tym nazwisku ale to Czes艂aw Kami艅ski. Na dow贸d przedstawi艂a jeszcze obowi膮zkow膮 ksi膮偶k臋 meldunkow膮 mieszka艅c贸w budynku, kt贸ra potwierdza艂a ten fakt. Oczywi艣cie chodzi艂o o t膮 sam膮 osob臋 – Czes艂awa, kt贸ry w艣r贸d znajomych i koleg贸w z konspiracji by艂 znany z pseudonim贸w 鈥濴eszek鈥 oraz 鈥濭艂az鈥. Janina mia艂a tego 艣wiadomo艣膰 i liczy艂a, 偶e to mo偶e Niemcom wystarczy i 偶e uda si臋 ich zwie艣膰. Niemcy zdezorientowani postanowili zweryfikowa膰 informacj臋 o poszukiwanym przez nich osobniku i poszli na pobliski dworzec kolejowy aby zatelefonowa膰 do siedziby Gestapo w Stalowej Woli. W areszcie Gestapo w tym czasie trwa艂o przes艂uchanie aresztowanego kilka godzin wcze艣niej Zbigniewa Gogojewicza ps. 鈥濷stoja鈥. Gogojewicz podczas brutalnego 艣ledztwa zosta艂 z艂amany i zdradzi艂 Niemcom 鈥濴eszka Kami艅skiego鈥. Kiedy gestapowcom potwierdzono telefonicznie z przes艂uchiwanym Gogojewiczem, 偶e to ta sama osoba, b艂yskawicznie powr贸cili do dawnego kina w poszukiwaniu Czes艂awa 鈥濴eszka鈥 Kami艅skiego.

Alarm w bazie

Dawne 鈥濳ino Polonia鈥 zwane kinem 鈥濻koczka鈥 oraz Kinem 鈥濻trzelec鈥. W czasie wojny tajna baza Kedywu krypt. 鈥濭贸rka鈥. Obecnie siedziba powstaj膮cego Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej聽 (fot. Muzeum Regionalne w St. W.)

W czasie gdy Niemcy poszli skorzysta膰 z dworcowego telefonu Janina Kalarus zaalarmowa艂a o 鈥瀢izycie鈥 mieszkaj膮ce na pierwszym pi臋trze 艂膮czniczki Kedywu siostry Zofi臋 i Krystyn臋 Skowron. Obie siostry zdaj膮c sobie spraw臋 z zagro偶enia b艂yskawicznie podj臋艂y dzia艂ania i podzieli艂y si臋 zadaniami. Zofia Skowron ps. 鈥濲oanna鈥 natychmiast potajemnie wysz艂a bocznymi drzwiami i pobieg艂a na pobliski rynek, do domu dow贸dcy rozwadowskiej plac贸wki AK (krypt. 鈥濿ilcze 艁yko鈥), aby zawiadomi膰 o wizycie Gestapo w Kedywie. Krystyna ps. 鈥濭ra偶yna鈥 za艣 w tym samym czasie pobieg艂a na strych do lokalu Kedywu aby zaalarmowa膰 o zagro偶eniu przebywaj膮cych tam pi臋ciu 偶o艂nierzy. Dow贸dca Stanis艂aw Be艂偶y艅ski ps. 鈥濳ret鈥 zarz膮dzi艂 natychmiastowy alarm. Wszyscy jak stali zacz臋li si臋 ubiera膰 i chowa膰 na strychu kompromituj膮ce dokumenty i bro艅.

Drugie podej艣cie Gestapo

Na bezpieczn膮 ucieczk臋 niestety nie by艂o ju偶 czasu. Gestapowcy szybko powr贸cili i b臋d膮c ju偶 pewni kogo poszukuj膮 od razu wdarli si臋 do budynku i rozpocz臋li penetrowa膰 kamienic臋. Za chwil臋 dw贸ch gestapowc贸w wtargn臋艂o na strych i rozp臋ta艂a si臋 strzelanina. W tym momencie czekali ju偶 na nich przygotowani 偶o艂nierze Kedywu. Cho膰 dow贸dcy 鈥濳retowi鈥 zaci臋艂a si臋 bro艅, to czterech obecnych z nim 偶o艂nierzy powstrzyma艂o ogniem wej艣cie na strych Niemc贸w. Ostrzeliwani gestapowcy, nie trafieni zacz臋li si臋 wycofywa膰 i zbiega膰 schodami w d贸艂, a za nimi 偶o艂nierze Kedywu. Pierwszy z grupy Stanis艂aw Korfel 鈥濳orski鈥 wychylaj膮c si臋 na schodach do strza艂u, zosta艂 ranny z niemieckiego ostrza艂u, jego rana okaza艂a si臋 p贸藕niej jednak nie gro藕na. Kiedy gestapowcy zbiegli, 偶o艂nierze Kedywu podj臋li pr贸b臋 wyskoczenia przez wentylator do sali kinowej, niestety wentylator okaza艂 si臋 zbyt trudny do rozbrojenia, nie by艂o ju偶 po prostu na to czasu. W momencie, w kt贸rym zdawa艂o si臋, 偶e gestapowcy zbiegli na parter, 偶o艂nierze wycofali si臋 pi臋tro ni偶ej schodami i przez drzwi na balkon kina zacz臋li skaka膰 do sali na parter. Za 偶o艂nierzami Kedywu zamkn臋艂y drzwi balkonu Krystyna Skowron i jej matka Maria, kt贸ra r贸wnie偶 w tym czasie by艂a w mieszkaniu. Krystyna zatoczy艂a pod drzwi stoj膮c膮 w holu beczk臋 z kapust膮 i wraz z matk膮 wydosta艂y si臋 bocznymi drzwiami z budynku. Niezauwa偶one przez Niemc贸w, znikn臋艂y mi臋dzy domami.

Wydostanie z okr膮偶enia

Wszystkim 偶o艂nierzom Kedywu obecnym tego dnia w bazie uda艂o si臋 zeskoczy膰 z balkonu do sali przedwojennego kina. Czes艂awowi Kami艅skiemu ps. 鈥濭艂az鈥, Stanis艂awowi Korfelowi ps. 鈥濳orski鈥 i Zygmuntowi Kajzerowi ps. 鈥濵a艂y鈥 uda艂o si臋 wydosta膰 z budynku i bezpiecznie zbiec do pobliskich Charzewic, gdzie si臋 ukryli. Dow贸dca Kedywu – oficer dywersji Stanis艂aw Be艂偶y艅ski ps. 鈥濳ret鈥 nie podj膮艂 tego samego planu ucieczki przez ogr贸d s膮siedniego domu. Kiedy wyskoczy艂 przez okno kina jako drugi za 鈥濭艂azem鈥, skr臋ci艂 w odwrotnym kierunku i pobieg艂 w stron臋 dworca kolejowego oddaj膮c seri臋 w stron臋 Niemc贸w. Przeskoczy艂 tam niewielki parkan i na chwil臋 schowa艂 si臋 na ty艂ach budynku dworca. W ten spos贸b 鈥濳ret鈥 prawdopodobnie chcia艂 odwr贸ci膰 uwag臋 Niemc贸w, aby jego 偶o艂nierze mogli bezpiecznie wyj艣膰 z okr膮偶enia. Gdy zdawa艂o si臋, 偶e jest bezpiecznie 鈥濳ret鈥 postanowi艂 przeskoczy膰 tory stacji kolejowej i pobieg艂 w stron臋 lasu, kt贸ry odleg艂y by艂 o kilkaset metr贸w, niestety na jednym z tor贸w na bocznicy sta艂 poci膮g z niemieckim wojskiem i gdy oni zobaczyli biegn膮cego cz艂owieka, oddali do niego strza艂y. Niemieckie kule dosi臋g艂y Stanis艂awa Be艂偶y艅skiego 鈥濳reta鈥 i zgin膮艂 na miejscu.

Ostatni nie wyskoczy艂

Pi膮ty i ostatni z 偶o艂nierzy z grupy znajduj膮cych si臋 w Kedywie tego dnia by艂 Stanis艂aw Szumielewicz ps. 鈥濳ryspin鈥, kt贸ry jako jedyny nie wyskoczy艂 z okna sali kinowej z reszt膮 偶o艂nierzy. Nie wiadomo czy s艂ysz膮c na zewn膮trz ostrzeliwuj膮cego si臋 鈥濳reta鈥 zawacha艂 si臋, czy te偶 mo偶e po prostu dozna艂 powa偶nej kontuzji po skoku z wysokiego balkonu do sali kina i nie by艂 w stanie kontynuowa膰 ucieczki. Co spowodowa艂o, 偶e 鈥濳ryspin鈥 zosta艂 w kinie, nie jest dzi艣 jasne. Z powojennych relacji 艣wiadk贸w wiadomo, 偶e gdy do sali kina wtargn臋li Niemcy zastali 鈥濳ryspina鈥 i przestraszeni jego obecno艣ci膮 rzucili do sali granat, kt贸ry powa偶nie go rani艂. Po akcji Niemcy rozkazali wyci膮gn膮膰 Szumielewicza z kina i zawo艂ali do niego lekarza aby go ratowa膰. Oczywi艣cie Niemcy nie chcieli ratowa膰 鈥濳ryspina鈥 by 偶y艂, chcieli jedynie wyci膮gn膮膰 z niego jakie艣 dodatkowe informacje o jego kolegach i jego tajnej organizacji.

艢lad po nim zagin膮艂

Do rannego 鈥濳ryspina鈥 przyby艂 dr Hieronim Kraso艅 (te偶 dzia艂a艂 w AK), kt贸ry szybko 艣ci膮gni臋ty zosta艂 ze swojego pobliskiego gabinetu. Dr Kraso艅 widz膮c, 偶e 鈥濳ryspin鈥 by艂 w stanie agonalnym i w ka偶dej chwili m贸g艂 nast膮pi膰 zgon, postanowi艂 da膰 mu du偶膮 dawk臋 morfiny. Lek mia艂 u艣mierzy膰 jego b贸l i przy okazji uniemo偶liwi膰 ewentualne kompromituj膮ce zeznania, kt贸re na pewno Niemcy pr贸bowaliby na nim wymusi膰. A kiedy Szumielewicz by艂 ju偶 prawie konaj膮cy, Gestapo za艂adowa艂o go do samochodu i udali si臋 z nim w kierunku Stalowej Woli. Prawdopodobnie udali si臋 do siedziby Gestapo, bo w takiej sytuacji na pewno chcieliby skonfrontowa膰 go z przechodz膮cym 艣ledztwo Gogojewiczem. Jak zako艅czy艂 偶ycie 鈥濳ryspin鈥 nie wiadomo. Je艣li nie zmar艂 w drodze do aresztu, to na pewno zosta艂 dobity przez Niemc贸w i zakopany zosta艂 gdzie艣 na terenie Stalowej Woli. Niestety zw艂oki jego nigdy nie zosta艂y odnalezione, wi臋c nie ma pewno艣ci jak i kiedy zmar艂. Jedno jest pewne, po tych tragicznych wydarzeniach 18 maja 1944 roku tajna baza Kedywu Armii Krajowej Obwodu Nisko-Stalowa Wola krypt. 鈥濭贸rka鈥 w Rozwadowie przesta艂a istnie膰. Niemcy nie zdo艂ali jednak rozbi膰 organizacji. Kilka dni p贸藕niej now膮 baz臋 Kedywu rozkaza艂 odtworzy膰 w Rudniku nad Sanem komendant obwodu. Tak te偶 si臋 sta艂o.

Kim by艂 cz艂owiek, kt贸ry zdradzi艂 Kedyw?

Zbigniew Gogojewicz urodzi艂 si臋 10 lipca 1924 roku w Poznaniu (woj. wielkopolskie). By艂 synem 艣piewaczki operowej Opery Pozna艅skiej W艂adys艂awy 鈥濻艂awy鈥 Gogojewicz z d. Budasz i urz臋dnika Pa艅stwowej Dyrekcji Kolei w Poznaniu Romana Gogojewicza. Mia艂 m艂odszego brata Mi艂osza. W Poznaniu uko艅czy艂 Szko艂臋 Powszechn膮 i ucz臋szcza艂 do gimnazjum im. Ignacego Paderewskiego. Niemiecka agresja na Polsk臋 w 1939 roku przerwa艂a jego nauk臋.

Niemiecka okupacja

Zbigniew Gogojewicz podczas pobytu w obozie (fot. Fundacja KEDYW)

W 1939 roku rodzina Gogojewicz贸w zosta艂a wysiedlona przez Niemc贸w z domu przy ul. P贸艂wiejskiej w Poznaniu, a dom Gogojewicz贸w zarekwirowany zosta艂 na potrzeby niemieckiej Gestapo. W zwi膮zku z zaistnia艂膮 sytuacj膮 ojciec Zbigniewa postanowi艂 zabra膰 rodzin臋 w swoje rodzinne strony na Podkarpacie, sk膮d pochodzi艂. Po przybyciu do 贸wczesnego woj. lwowskiego (obecnie woj. podkarpackie) Gogojewiczowie wraz z synami zamieszkali w Rozwadowie przy ul. Mickiewicza 24. Na Podkarpaciu Zbigniew Gogojewicz rozpocz膮艂 nauk臋 w Technikum Budowlanym w Jaros艂awiu (woj. podkarpackie).

Konspiracja

Mieszkaj膮c w Rozwadowie w czasie okupacji Zbigniew Gogojewicz nawi膮za艂 kontakty z konspiracyjnym podziemiem przez znajomo艣ci matki W艂adys艂awy. W Rozwadowie Gogojewiczowie spotkali pochodz膮cego z Poznania Eryka Kandzior臋, kt贸ry w Rozwadowie by艂 zegarmistrzem, a kt贸rego warsztat na rozwadowskim rynku s艂u偶y艂 jako punkt kontaktowy dla siatki wywiadu strategicznego Armii Krajowej. Przed odzyskaniem niepodleg艂o艣ci przez Polsk臋 Eryk Kandziora by艂 偶o艂nierzem POW i Powsta艅cem Wielkopolskim, tak jak matka Zbigniewa 鈥濻艂awa鈥, dlatego znali si臋 jeszcze z Poznania. W tamtych czasach obydwoje jako 鈥瀙eowiacy鈥 walczyli o niepodleg艂膮 Polsk臋 w Powstaniu Wielkopolskim i gdy Kandziora w czasie niemieckiej okupacji by艂 odpowiedzialny za utworzenie kom贸rki wywiadu na terenie Rozwadowa, to w pierwszej kolejno艣ci werbowa艂 ludzi do pracy w wywiadzie, kt贸rych zna艂 i kt贸rym m贸g艂 zaufa膰. Tak te偶 Zbigniew Gogojewicz zosta艂 艂膮cznikiem Kandziory w strategicznym wywiadzie AK o kryptonimie 鈥濿sch贸d鈥. Zbigniew Gogojewicz pod pseudonimem 鈥濷stoja鈥 jako 艂膮cznik wywiadu s艂u偶y艂 do wrze艣nia 1943 roku. Po zako艅czeniu z nieznanych przyczyn dzia艂alno艣ci w wywiadzie, Zbigniew Gogojewicz 鈥濷stoja鈥 opu艣ci艂 okolic臋 i dzia艂a艂 w jednym z oddzia艂贸w na Lubelszczy藕nie. Powraca艂 jednak do Rozwadowa gdzie mieszka艂a jego rodzina i tutaj te偶 za艂atwia艂 sprawy dla swojego oddzia艂u. Gogojewicz b臋d膮c jednego razu w Rozwadowie potrzebowa艂 bezpiecznej meliny do przyj臋cia broni dla swojego oddzia艂u. Wtedy te偶 zwr贸ci艂 si臋 do swojego by艂ego kolegi z wywiadu Eryka Kandziory aby ten pozwoli艂 wykorzysta膰 jego lokal, na co Kandziora si臋 zgodzi艂. Decyzja o pomocy 鈥濷stoi鈥 okaza艂a si臋 fatalnym b艂臋dem Kandziory. 艁膮cznik Gogojewicza, kt贸rego Kandziora nie zna艂 nie do艣膰, 偶e sam wpad艂 w r臋ce Niemc贸w, to zdradzi艂 jeszcze Kandzior臋 i jego wys艂a艅ca Gogojewicza, po kt贸rego wkr贸tce przyszli Niemcy.

Aresztowanie i wsypa Kedywu

Zbigniew Gogojewicz aresztowany zosta艂 pod domem rodzic贸w przy ul. Mickiewicza 24 w Rozwadowie przez Niemc贸w 17 maja 1944 roku, wraz z koleg膮 wizytuj膮cym z Przeworska Henrykiem 呕elaznym ps. 鈥瀂byszek鈥. Podczas pr贸by ukrycia si臋 przed Niemcami 呕elazny wraz z Gogojewiczem podwiesili si臋 na gzymsie tarasu, niestety 呕elazny nie mog膮c si臋 utrzyma膰 spad艂 i z艂ama艂 nog臋, nie by艂o ju偶 mowy o ucieczce. Obaj zostali aresztowani i zabrani do siedziby Gestapo w Stalowej Woli, gdzie Niemcy poddali ich brutalnemu 艣ledztwu. 呕elazny nie zdradzaj膮c nikogo wywieziony zosta艂 do Rzeszowa i wkr贸tce zgin膮艂 w egzekucji. Wed艂ug relacji rodziny, podczas tortur Niemcy wieszali Gogojewicza za wykr臋cone r臋ce i bili do nieprzytomno艣ci, a nast臋pnie pompowali mu wod臋 do usz贸w, co skutkowa艂o tym, 偶e do ko艅ca 偶ycia mia艂 uszkodzony s艂uch. Te okrutne i brutalne metody Niemc贸w, niestety zdo艂a艂y z艂ama膰 Gogojewicza. Wed艂ug ustale艅 regionalisty Dionizego Garbacza, Gogojewicz zgodzi艂 si臋 p贸j艣膰 na wsp贸艂prac臋, podpisa艂 niemieck膮 list臋 konfident贸w i w ten spos贸b uratowa艂 swoje 偶ycie.

Ustalenia wywiadu AK

Po aresztowaniu Gogojewicza, 呕elaznego i po rozegraniu si臋 dzie艅 p贸藕niej dramatycznych scen w Kedywie, dla Armii Krajowej by艂o jasne, 偶e zdradzi膰 Kedyw musia艂 sam Gogojewicz, gdy偶 dzie艅 wcze艣niej (17 maja 1944 r.) aresztowanych na terenie Stalowej Woli i Rozwadowa by艂y tylko dwie osoby: Gogojewicz i jego kolega 呕elazny. 呕elazny dla rozwadowskiej konspiracji nie by艂 znany bo pochodzi艂 z Przeworska, w przeciwie艅stwie do Gogojewicza, kt贸ry wcze艣niej s艂u偶y艂 wspomnianemu wywiadowi AK. Podejrzenie o 鈥瀞ypaniu鈥 Gogojewicza kilka dni p贸藕niej potwierdzi艂 sam wywiad Armii Krajowej. W meldunku z dnia 23 maja 1944 roku z plac贸wki AK 鈥濿ilcze 艁yko鈥 (kryptonim plac贸wki Rozwad贸w) meldowano: „W przeddzie艅 akcji Gestapo na grup臋 dyw. (mowa o grupie dywersyjnej Kedywu) aresztowany zosta艂 鈥濷stoja鈥. W trzecim dniu po zamkni臋ciu 鈥濷stoi鈥 Gestapo wydoby艂o z magazyn贸w 鈥濷stoi鈥 paczk臋 amunicji, materia艂y wybuchowe, miny. Dla nas memento: 鈥濷stoja鈥 sypie!!!”.

Z kolejnych meldunk贸w plac贸wki 鈥濿ilcze Lyko鈥 wynika, 偶e wywiad AK mia艂 z ka偶dym dniem wi臋ksz膮 pewno艣膰 co do Zbigniewa Gogojewicza 鈥濷stoi鈥. W meldunku z dnia 12 czerwca 1944 roku meldowano: „Tak jak przewidywali艣my – 鈥濷stoja鈥 sypie! Wszelkie 艣rodki ostro偶no艣ci zostaj膮 zachowane.”

W czerwcu gdy plac贸wka 鈥濿ilcze 艁yko鈥 meldowa艂a o 鈥瀞ypaniu鈥 Zbigniewa Gogojewicza 鈥濷stoi鈥, on wci膮偶 偶y艂 i przebywa艂 w areszcie w Rzeszowie. O pobycie Gogojewicza w rzeszowskim wi臋zieniu by艂a informowana Komenda Okr臋gu Krak贸w Armii Krajowej w Krakowie. W meldunku kontrwywiadu Armii Krajowej Okr臋gu Krak贸w nr 13/14 z lipca 1944 roku znalaz艂 si臋 taki zapis: „- Zbigniew Gogojewicz z Rozwadowa, mimo figurowania na ostatniej li艣cie rozstrzelanych, 偶yje i jest w wi臋zieniu w Rzeszowie. Ma on b. sypa膰 i dzi臋ki temu obchodz膮 si臋 z nim dobrze.”

Zdrada nie do ko艅ca pop艂aci艂a

Mimo podpisania listy konfident贸w, Zbigniew Gogojewicz nie odzyska艂 wolno艣ci. Wkr贸tce na rzeszowszczy藕nie pojawi艂a si臋 sowiecka Armia Czerwona i Niemcy rozpocz臋li zwrot na zach贸d zabieraj膮c Gogojewicza ze soba. Niemcy najpierw wywie藕li go do obozu KL Pustkow w Pustkowie, p贸藕niej by艂 ob贸z KL Sachsenhausen w Orianienburgu i finalnie ob贸z KL Bergen-Belsen. B臋d膮c blisko wycie艅czenia, Gogojewicz doczeka艂 wyzwolenia 15 kwietnia 1945 roku przez ameryka艅skie wojsko. Dzi臋ki Amerykanom przeszed艂 kuracj臋 do偶ywieniow膮 i po ustabilizowaniu zdrowia przetransferowany zosta艂 do obozu przej艣ciowego w Wolterdingen, z kt贸rego powr贸ci艂 28 stycznia 1946 roku do Polski.

Zbigniew Gogojewicz by艂 偶onaty i mia艂 troje dzieci. Zmar艂 na zapalenie p艂uc 17 wrze艣nia 1996 roku w Obornikach 艢l膮skich (woj. dolno艣l膮skie) w wieku 72 lat.

Opracowanie: Marek Wr贸blewski / Fundacja KEDYW

藕r贸d艂a: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Archiwum Fundacji KEDYW, Dionizy Garbacz 鈥濨runatne Lata鈥, 鈥濻talowa Wola 1939-1945鈥, Stanis艂aw D膮browa-Kostka 鈥濰itlerowskie Afisze 艢mierci鈥, Meldunki plac贸wki AK krypt. 鈥濿ilcze 艁yko鈥, Andrzej Zag贸rski 鈥濪okumenty Okr臋gu Krak贸w AK – Dzia艂 艁膮czno艣ci Konspiracyjnej Zewn臋trznej 1943-1945鈥, Dokumenty i zapiski rodzinny Gogojewicz贸w, Relacje Janusza Homy ze wspomnie艅 si贸str Skowron, Maszynopisy Krystyny Skowron-Gaj.

漏 COPYRIGHT 2016-2024. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody zabronione!