76. rocznica likwidacji bazy Kedywu obwodu Nisko-Stalowa Wola

Szanowni Darczyńcy i  Przyjaciele,

Za kilka dni obchodzić będziemy kolejną 76. rocznicę likwidacji bazy Kedywu, która znajdowała się w budynku naszego przyszłego Muzeum. W walce, która rozegrała się 18 maja 1944 r. między niemieckim Gestapo i żołnierzami Kedywu polegli żołnierze Stanisław Szumielewicz ps. „Kryspin” oraz dowódca, oficer dywersji Stanisław Bełżyński ps. „Kret”. Niestety, ze względu na panująca pandemię COVID-19, nie możemy spotkać się w szerszym gronie by uczcić naszych bohaterów, jak to bywało w poprzednich latach.

Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne podjąłem decyzję by w tym roku nie organizować uroczystości jak miało to miejsce w ostatnich latach. Choć z dnia na dzień obostrzenia są luzowane to musimy pamiętać, że błyskawicznie rozprzestrzeniający się patogen COVID-19 wciąż jest aktywny i z myślą o bezpieczeństwie wszystkich nas, a w szczególności rodzin naszych bohaterów, którzy licznie co roku przybywają by uczcić swoich bliskich, postanowiłem odwołać oficjalne uroczystości i składanie wieńców.

Zachęcam jednak do indywidualnych obchodów, oczywiście pamiętając o wszystkich obowiązujących obostrzeniach sanitarnych w następujący sposób:

Jak co roku w kościele M.B. Szkaplerznej przy Rynku w Stalowej Woli-Rozwadowie o godz. 18:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji poległych żołnierzy Kedywu.

Dodatkowo zachęcam do odwiedzenia Mauzoleum Żołnierzy AK na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli, gdzie spoczywają nasi bohaterzy oraz do zapalenia zniczy pod Tablicą Pamiątkową na budynku Muzeum Kedywu przy ul. Bełżyńskiego 18.

Do wszystkich odwiedzających te miejsca apeluję o nie gromadzenie się w grupach i o przestrzeganie wszystkich obostrzeń sanitarnych.

Wszystkim wam życzę zdrowia z nadzieją, że wkrótce spotkamy się już w normalnych warunkach. Pozdrawiam serdecznie!

Marek Wróblewski
Prezes Fundacji KEDYW i Muzeum Kedywu

 

 

© COPYRIGHT 2016-2020 Fundacja KEDYW. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody Fundacji KEDYW zabronione!


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS!

Zostań Patronem Muzeum Kedywu poprzez serwis Patronite:


Lub wesprzyj przelewem bankowym na konto:

Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR


Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal:

[wpedon id=”16500″ align=”left”]

 

 

 


Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)