Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Konspiracja w okolicach Stalowej Woli

15 listopada @ 10:30 - 12:30

Zaduszki muzealne okazją do refleksji ??
Listopad to czas szczególnego wspominania tych, którzy odeszli. Najczęściej refleksja dotyczy naszych bliskich, ale warto pamiętać, że wpływ na nasze życie mają nawet ludzie, których nigdy nie poznaliśmy, a którzy poświęcili się dla wolnej Ojczyzny.
? Takim postaciom dedykowany jest cykl wykładów pn. Zaduszki muzealne, na które zapraszamy do swojej głównej siedziby przy ulicy Sandomierskiej 1. Wykłady kierowane są do wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza do ludzi młodych, pasjonatów historii, a wygłoszą je historycy – znawcy tematu.
? Pierwsze spotkanie i prelekcja „Działalność konspiracji niepodległościowej w rejonie Stalowej Woli” odbędzie się 15 listopada o godz. 10.30, a wygłosi ją dr Mirosław Surdej historyk z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Tematem będzie konspiracja niepodległościowa w latach 1939-1956, zarówno w skali dzisiejszego województwa podkarpackiego, jak i w ujęciu lokalnym. Uczestnicy posłuchają o strukturze organizacyjnej, formach i kierunkach działań, ale przybliżone zostaną też losy wybranych żołnierzy i działaczy podziemia, którzy byli aktywni w rejonie Stalowej Woli. Ważną częścią prezentacji zagadnienia będzie również kwestia zwalczania podziemia przez niemiecki i sowiecki aparat represji, a także ukazanie konsekwencji jego rozbicia ponoszonych tak przez społeczeństwo, jak i indywidualnie przez byłych konspiratorów.
? Na drugi z proponowanych wykładów zapraszamy 19 listopada (wtorek) o godz. 11.00. Posłuchacie ks. prof. dra hab. Bogdana Stanaszka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w prelekcji pt. Duchowni w więzieniach Polski Ludowej. Przedstawione zostaną historie księży z diecezji sandomierskiej represjonowanych przez władze państwowe po II wojnie światowej, którzy za swoją niezłomną postawę niejednokrotnie trafiali do komunistycznych więzień. Władze starały się ich złamać, zniesławić, odebrać dobre imię, dlatego nazywano ich m.in. „czarną reakcją”. Przywołane przykłady zilustrują zagrożenia, z jakimi mierzył się Kościół rzymskokatolicki i jego duchowni w PRL. Uzupełnieniem wykładu będzie projekcja filmu dokumentalnego zrealizowanego przez IPN pt. Wiara ’44 o znaczeniu wiary podczas Powstania Warszawskiego. Ks. prof. B. Stanaszek wspomni również osobę ks. Wilhelma Gaja-Piotrowskiego i łączącą ich wieloletnią przyjaźń, a słuchacze będą mieli okazję do obejrzenia wystawy czasowej poświęconej pamięci księdza profesora.
? Wstęp na wykłady jest bezpłatny
? Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
ul. Sandomierska 1
? 15.11.2024 r., godz. 10.30
Działalność konspiracji niepodległościowej w rejonie Stalowej Woli, dr Mirosław Surdej (IPN)
? 19.11.2024 r., godz. 11.00
Duchowni w więzieniach Polski Ludowej – przykłady z diecezji sandomierskiej, ks. prof. dra hab. B. Stanaszek (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
☎ Informacji udziela koordynator dr Joanna Kopacz; numer telefonu 797 120 229

Szczegóły

Data:
15 listopada
Godzina:
10:30 - 12:30

Miejsce wydarzenia

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
ul. Sandomierska 1
Stalowa Wola, Poland
+ Google Map

Organizator

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)