Rok działalności Fundacji KEDYW
21 kwietnia 2016 roku Aktem Fundacyjnym powołana została Fundacja KEDYW. Od roku sukcesywnie realizujemy szereg statutowych zadań związanych z upamiętnianiem ludzi i wydarzeń związanych z Armią Krajową na terenie Stalowej Woli i okolic.
Zasadniczym celem powołania fundacji było i jest ratowanie oraz wyremontowanie historycznej kamienicy zwanej „Górką” – okupacyjnej siedziby rozwadowskiego Kedywu Armii Krajowej Obwodu „Niwa” (Nisko-Stalowa Wola). Jak wiemy z historycznych zapisów żołnierzy AK, ten elitarny oddział Armii Krajowej funkcjonował na strychu kamienicy podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej. Ponieważ jest to cenny i mało znany element historii Armii Krajowej, postanowiliśmy wraz z grupą pasjonatów historii i II wojny światowej podjąć ratowanie tego zniszczonego obiektu, który to stanowi tą niezwykłą część historii Armii Krajowej terenów dzisiejszej Stalowej Woli.
Muzeum naszym priorytetem
Przez cały ostatni rok w ramach naszych statutowych celów podjęliśmy szereg zadań związanych z ratowaniem „Górki” oraz z utworzeniem w niej Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej. We wrześniu 2016 r. złożyliśmy stosowne dokumenty do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby rozpocząć proces tworzenia ww. Muzeum. W lutym br. otrzymaliśmy pozytywną weryfikację i został przyjęty przez Ministerstwo projekt utworzenia Muzeum, być może już wkrótce przekażemy Państwu więcej informacji na ten temat.
Pamiętamy
Choć sprawy ratowania i remontu „Górki” są dla Fundacji priorytetem, to jednak sprawa upamiętniania wydarzeń i osób związanych z Kedywem i AK podjęliśmy w pierwszej kolejności naszej działalności. Pierwszą i najważniejszą sprawą było zorganizowanie obchodów 72. rocznicy likwidacji rozwadowskiego Kedywu przez Gestapo w maju ubiegłego roku. Naszym wielkim pragnieniem jest by dzień 18 maja każdego roku był zawsze uroczystym wspomnieniem Bohaterów, którzy w tym miejscu zapłacili najwyższą cenę, walcząc o wolną i niepodległą Ojczyznę.
Drugą ważną dla nas kwestią jest przypominanie historii Bohaterów oraz udostępnianie wiedzy o konspiracyjnej działalności Armii Krajowej w naszym regionie. Z dużym sukcesem udało się nam szerzyć tę wiedzę poprzez udostępnianie wiadomości na naszej witrynie www.kedyw.pl oraz na portalach społecznościowych. Sukcesywnie rośnie liczba odwiedzających i zainteresowanych tą historią, co nas bardzo cieszy.
Rok pełen pracy
Trzecim ważnym punktem tych pierwszych miesięcy było współorganizowanie z zaprzyjaźnionymi z nami organizacjami I edycji „Rozwadowskiego Pikniku Militarnego”, którego celem było przypomnienie historii i wydarzeń wojennego Rozwadowa oraz zaprezentowanie historii wojskowości. Jak się okazało, takiej imprezy Stalowej Woli brakowało i mieszkańcy z całego regionu licznie uczestniczyli w tym przedsięwzięciu.
W tym krótkim okresie zdołaliśmy wypełnić szereg statutowych zadań i nie tylko. W minionym roku udało nam się zorganizować lub współorganizować szereg następujących wydarzeń i uczestniczyć w licznych uroczystościach. Poniżej skrót ważniejszych wydarzeń z ostatniego roku naszej działalności.
- Przez cały rok prowadzimy aktywnie witrynę internetową Fundacji pod adresem www.kedyw.pl na której publikujemy biogramy żołnierzy AK naszego regionu i opowiadamy o ważnych wydarzeniach i uroczystościach związanych z AK i II wojną światową.
- 18 maja 2016 r. zorganizowaliśmy uroczystości związane z 72. rocznicą likwidacji przez niemieckie Gestapo rozwadowskiego Kedywu.
- 8 czerwca 2016 r. w rocznicę śmierci „Cichociemnego” Stanisława Sołtysa – dowódcy rozwadowskiego Kedywu odwiedziliśmy jego grób na cmentarzu w Sandomierzu.
- 12 czerwca 2016 r. braliśmy udział w uroczystości odsłonięcia dwóch pomników w Stalowej Woli – Rozwadowie poświęconych pomordowanym w 1942 r. rozwadowskim Żydom oraz doktorom Stanisławowi Matulewiczowi i Eugeniuszowi Łazowskiemu, którzy podczas niemieckiej okupacji wywołali sztuczną epidemię tyfusu plamistego i uratowali tysiące osób przed wywozem do niemieckich obozów.
- 14 czerwca 2016 r. uczciliśmy pamięć Bohaterów największej walki partyzanckiej w okupowanej Polsce na tzw. Porytowym Wzgórzu.
- 26 czerwca 2016 r. braliśmy udział w uroczystościach 72. rocznicy „Bitwy Pod Osuchami” upamiętniających największą walkę polskich partyzantów z Niemcami.
- 1 sierpnia 2016 r. uczestniczyliśmy w stalowowolskim V Rajdzie Honoru by uczcić pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego.
- 4 września 2016 r. współorganizowaliśmy z Prezydentem Miasta Stalowej Woli i stalowowolskimi organizacjami I edycję Rozwadowskiego Pikniku Militarnego.
- 1 listopada 2016 r. z okazji Dnia Wszystkich Świętych upamiętniliśmy żołnierzy AK pochowanych na stalowowolskich cmentarzach umieszczając na ich grobach pamiątkowe flagi.
- 12 grudnia 2016 r. uczciliśmy żołnierzy stalowowolskiego Korpusu Zachodniego rozstrzelanych w 1943 r. w egzekucji pod Elektrownią w Stalowej Woli organizując uroczystą mszę świętą. Złożyliśmy również kwiaty w miejscu egzekucji i na grobach w stalowowolskim Mauzoleum.
- 17 grudnia 2016 r. braliśmy udział w akcji pt. „Wesprzyj polskich Kombatantów na Kresach”, która miała na celu zbiórkę żywności dla potrzebujących Kombatantów zamieszkujących dawne tereny wschodniej Polski.
- 22 grudnia 2016 r. uczciliśmy drugą grupę żołnierzy Korpusu Zachodniego rozstrzelanych w Woli Zarczyckiej odwiedzając i składając kwiaty w miejscu egzekucji.
- 11 lutego 2017 r. współorganizowaliśmy obchody 75. rocznicy Powołania Armii Krajowej, na którą przygotowaliśmy film pt. „Armia Krajowa w Stalowej Woli” oraz wystawę biogramów żołnierzy Armii Krajowej z naszego regionu.
- 1 marca 2017 r. byliśmy gośćmi na otwarciu Izby Pamięci w LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim, gdzie powstała Izba Pamięci poświęcona partyzanckiemu oddziałowi NOW-AK „Ojca Jana”.
- 4 marca 2017 r. braliśmy udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli. Z tej okazji współorganizowaliśmy wystawę oraz przygotowaliśmy materiały o AK do broszury z grą miejską, która odbywała się w miejscach historycznych miasta.
- 15 marca 2017 r. braliśmy udział w spotkaniu z władzami PKP, na którym zgłosiliśmy swój sprzeciw w sprawie wyburzania części zabytkowego Dworca PKP w Rozwadowie. W tej sprawie wraz ze stalowowolskimi organizacjami pozarządowymi wysłaliśmy listy sprzeciwu do państwowych instytucji, w tym również do Konserwatora Wojewódzkiego w Przemyślu.
Przyszłość Fundacji – nasze wspólne dzieło
Choć udało nam się pozyskać historyczną kamienicę dzięki ludziom dobrej woli, to jednak nie wszystko. Wyremontowanie kamienicy i stworzenie w niej Muzeum to wielkie finansowe wyzwanie. Fundacja KEDYW jest organizacją „non-profit”, wszyscy członkowie w niej działający nie pobierają wynagrodzenia i poświęcają swój czas „ku chwale Ojczyzny”, dlatego przyszłość Fundacji i powstającego Muzeum to nasze wspólne dzieło, przy którym potrzebujemy twojej pomocy! Apelujemy zatem do wszystkich, którym na sercu leżą sprawy historii Armii Krajowej o finansową pomoc i wsparcie nas wolontariatem. Bez dalszej pomocy ludzi dobrej woli, nie jesteśmy w stanie samodzielnie uratować tego dziedzictwa.
Wesprzyj nas
Zapraszamy wszystkie chętne osoby, firmy i instytucje, którym również zależy na ocaleniu tego dziedzictwa, do współpracy z naszą fundacją.
Wszystkim, którzy zechcą wesprzeć Fundację KEDYW – bardzo dziękujemy! Wszelkie otrzymane datki przeznaczymy na renowację Historycznej „Górki” oraz budowę przyszłego Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej.
Fundacja KEDYW jest organizacją non-profit ubiegającą się o status Organizacji Pożytku Publicznego. Zarząd fundacji oraz wspierający ją wolontariusze realizują statutowe cele fundacji w ramach nieodpłatnej działalności, nie pobierając wynagrodzenia. Zatem każdy przekazany grosz dla fundacji wspiera bezpośrednio remont Historycznej „Górki” i ratowanie historii Armii Krajowej w Stalowej Woli.
Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Dziękujemy i pozdrawiamy!
Zarząd Fundacji KEDYW